Přihlášení

Na návštěvě na Hradišti ve Stromu setkávání

5. 2. 2023 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Rozhovory

JIRKA MACHÁČEK

Strom setkávání letos oslaví 10. narozeniny. Jde o zajímavé komunitní centrum na Hradišti. Jirka Macháček se do Písku přistěhoval s rodinou v roce 2010, kdy koupili domek na Hradišti – naproti dnešnímu Stromu setkávání. Písek se jim jako město moc zalíbil, i když tu tehdy nikoho neznali…

Do Písku jste se přistěhovali z Prahy – proč?

Já nepocházím z Prahy, jsem z Klatov a manželka byla z Benešova. V Praze jsme studovali a pak jsme tam zůstali bydlet, ale postupně jsme tam byli stále méně spokojení. Hledali jsme lepší místo k životu a nakonec jsme se dostali do Písku. Když jsme začali žít na Hradišti, tak v protějším domě bydleli nájemníci, kteří se o něj moc nestarali, dům měl několik spolumajitelů a chátral – a tak jsme se rozhodli ho vykoupit… Museli jsme vyřešit exekuce, které na něm byly, ale nakonec jsme dům získali. Postupně jsem ho začal dávat dohromady, ale asi dva roky jsem vlastně nevěděl, co s ním. Manželka tehdy chodila cvičit jógu do prostorů, které byly nevyhovující, a tak jsme začali dům upravovat. Uspořádali jsme tam hudební meditace, vznikla masérna, a najednou to všechno začalo do sebe zapadat…

 

A začalo vznikat komunitní centrum…

Tehdy jsem pochopil, že člověk dělá věci buď z lásky, nebo ze strachu. Dokud jsem vše dělal z lásky, tak se dařilo, pak jsem dostal strach a nastaly různé komplikace… V roce 2013 nicméně Strom setkávání začal fungovat a postupně se proměňovala náplň – klasické masáže, semináře jógy, čínské cvičení Chi Kung, klidné i pohybové meditace, kurzy osobnostního rozvoje, tradiční čínská medicína, ajurvéda a spousta dalších seminářů, rodinné konstelace, filipínští léčitelé, hudební setkání… Dodnes se tu také scházíme na bohoslužby. Jde zkrátka o prostor otevřený všem možným aktivitám, včetně byznysových seminářů a dalších obchodních aktivit. Součástí centra je i Marmeládovna Katky Čápové – její výrobky si tu můžete samozřejmě i koupit.

 

Jaká byla hlavní myšlenka, díky které vše vzniklo?

Měl jsem pocit, že pokud budu něco tvořit, tak by to mělo sloužit více lidem, než jedné rodině k bydlení. Dneska se tu setkávají lidé z okolí a z celého Písku, ale přijíždějí i lidé z celé republiky. Vytváříme určitou komunitu a přidáváme nějakou hodnotu do okolí, že tu není jen jeden dům vedle druhého.

 

Přišli jste do Písku jako určitá „náplava“, jak vás přijali místní? Účastní se vašich akcí?

Zpočátku jsme lidi v Písku poznávali hlavně díky našim dětem, kroužkům, které navštěvovaly, a pak přes školku a školu. Ve Stromu záleží na jednotlivých akcích – některé věci lidi osloví a přijde jich hodně, jindy je u nás známý lektor, za nímž přijedou účastníci z různých míst republiky, ale místní to tolik nezaujme.

 

Jak jste přišli na název centra?

Název napadl Kristýnu Potřebovou, která tu tehdy působila v masérně. Kouzlo toho jména tkví v jeho dvojím významu: jednak jde o setkávání lidí, ale zároveň je v tom i význam „tkát něco dohromady“. Strom, který je namalovaný v sále, znázorňuje čtyři roční období – nejdřív jaro plné květů jako „štěstí začátečníka“, kdy jde člověku zpočátku všechno lehce, pak se prodírá skrz nepřehlednou letní houštinu, třeba i ztrácí  vidinu smyslu, ale když vytrvá, dostane se k podzimním plodům. A může pokračovat dál – a následuje zimní zastavení, uvědomění si celé cesty, až nakonec dojdeš zpátky k sobě, k vlastnímu srdci a duši… Pak teprve může člověk ocenit celou cestu a sama sebe, vše, co mu život přinesl…

A obnovit síly pro nové jaro…

Přesně tak. A to nás dostává k cyklickému času, vstupu do dalších projektů s novými hodnotami a plány, ale zároveň se zkušenostmi z minula…

 

Proměňoval se podobně původní záměr?

Proměnil se postupně především celý náš život. Časem jsme se totiž s bývalou ženou odcizili a nakonec rozvedli, ale myšlenka Stromu setkávání zůstala. Dneska bydlím s novou manželkou přímo nad Stromem setkávání – dole se konají akce, nahoře bydlíme. Náš soukromý prostor sice není příliš rozsáhlý, ale protože Strom setkávání se za ty roky stal oblíbeným centrem, bylo mi líto jej zrušit. A tak je tu dnes k dispozici velký sál s piánem pro více než dvacet účastníků, s 22 židlemi nebo s matracemi a polštářky na sezení a pak masérna tak pro šest až osm lidí – obojí je možné pronajímat přes rezervační online systém na našich webových stránkách. K dispozici jsou tu parkovací místa, jde o klidné místo na kraji města.

 

Kromě Stromu setkávání tě zájemci mohou potkat také v písecké waldorfské ZŠ Svobodná…  

O waldorfském školství jsem před příchodem do Písku nevěděl vůbec nic, ale pak jsme se dozvěděli nejdřív o mateřské školce, pak o škole, tak jsem se o to začal zajímat, a nakonec jsem si udělal i speciální kurz pro waldorfské rodiče a učitele. Dnes na waldorfské škole učím řezbu a volnočasovou hru na kytaru a ukulele. A moje tři děti jsou tu spokojené, jsem přesvědčený, že je to pro ně vhodná škola.

 

Když hodnotíš s odstupem času – byl správný krok odstěhovat se do Písku?

Asi jsem se tu neocitl úplně náhodou, mám tu určité rodinné kořeny – můj dědeček tu kdysi dávno působil v nemocnici. Když jsem sem přišel, tak se mi tu moc líbilo. A od té doby se mi tu líbí čím dál víc. Především díky lidem, které jsem zde potkal a dál potkávám.

KONTAKTY:

STROM SETKÁVÁNÍ

Nová 99, Písek – Hradiště, tel. 777 571 529, info@strom-setkavani.cz, www.strom-setkavani.cz.
•  Výuka hry na kytaru a ukulele – Jirka Macháček, info@strom-setkavani.cz
•  Práce s dechem a emocemi, (individuální) konstelace – Dita Macháčková, dita.machackova@volny.cz
•  Hatha jóga – Jana Kozová, www.jogapisek.cz
•  Jarka Olžbutová – www.uvodnaru.cz
•  Poradna Trager®, http://www.trager.cz, Alena Klossová, alena.kloss@gmail.com
•  Poradna ájurvédy, ájurjóga – Radoslav Nahálka, www.ajurmed.cz
•  Slunce ve skle – Marmelády, čatní a sirupy Katky Čápové, kacabacapova@seznam.cz.

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.