Přihlášení

Pozdrav z Budapešti: Rozhovor s Michalem Mižigárem

4. 1. 2018 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Rozhovory

„But bacht – hodně štěstí!“ – přáli jsme studentu Michalu Mižigárovi v září, těsně poté, co odjel na roční Roma Graduate Preparation Program na Středoevropské univerzitě (CEU) v Budapešti, jehož cílem je podpořit mladé Romy ze znevýhodněného prostředí, aby mohli pokračovat v postgraduálním studiu v angličtině. Michal „Mižu“ Mižigár je rodilý Písečák, studoval na Obchodní akademii v Písku a na Filozofické fakultě UK Praha.

  • Jak jste spokojen se studiem a s kolegy?

Z univerzity jsem nadšený. Studenti pocházejí z více než 100 zemí, zažívám tu pěkné rozhovory s kolegy z různých kontinentů. Je úžasné a velice obohacující vidět tu pestrost a bohatost kultur a jazyků, a hlavně s mladými lidmi z jiných koutů světa porovnávat své tradice a kultury.

  • Mají v Maďarsku problém s rasismem?

Do Maďarska jsem jezdil už před tím, než jsem tu začal studovat, a mé osobní zkušenosti nebyly pozitivní. První zážitek byl, když jsme s kamarády zabloudili v Budapešti před 8 lety. Lidi nás ignorovali, mysleli si asi, že jsme maďarští Romové, kteří si hrají na cizince. Angličtina a němčina nám nepomohla, ale zachránila nás romština. Když jsme potkali Romku, domluvili jsme se v romštině – poradila nám, jak se dostat zpátky na hotel. Všude v postkomunistických zemích, v Česku, Slovensku, Maďarsku i na Balkáně, jsem se setkal s nesnášenlivostí k Romům. Nejsem schopen posoudit, kde ta nenávist je největší. Vím, ze všichni lide nejsou stejní a tímto to nechci generalizovat, protože mám známé, přátele a učitele i mezi Maďary.

  • Stihl jste se zúčastnit podzimních voleb?

Samozřejmě, volil jsem v Budapešti na české ambasádě. Už v srpnu jsem si vyřídil voličský průkaz. Výsledky voleb jsem sledoval a byl jsem z nich zklamaný. Vyhráli populisté a extremisté, což potvrzuje nárůst extremismu ve společnosti. Hlavně jako Rom jsem to cítil a cítím. My, Romové, jsme před každými volbami obětní beránci, na které se poukazuje. Letos ale nejsme sami, jsou v tom s námi i muslimové. V současné době na Romy útočí současný prezident republiky. Považuji za ubohé, když politici poukazují na problémy s Romy, protože společnost je proti Romům naladěna a reaguje na to pozitivně.

  • Brzy se chystají volby prezidentské…

Věřím, že další prezident bude člověk, který bude mít odvahu, bude umět vystoupit proti tak zvaným slušným Čechům, kteří si myslí, že zastupují celou republiku, a že bude své občany spojovat bez ohledu na jejich národnost.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.