Přihlášení

Rozhovor: S Jiřím Drahošem o teorii chaosu a politice

3. 4. 2017 | Zdenka Jelenová | Diskuze (10) | Rozhovory

Jiří Drahoš v Písku. Foto Jiří Mašek

Kandidát na prezidenta navštívil Písek krátce předtím, než oficiálně oznámil svou kandidaturu. Písecký svět přináší jeden z prvních rozhovorů s ním.

  • Nechcete se profilovat jako anti-zeman, ale přesto se poměrně ostře proti současnému prezidentovi vymezujete…

Nevím, jestli ostře, já říkám, že leccos bych dělal jinak. Kandidovat budu se svým programem.

 

  • Kromě podpory vědy – na čem hodláte stavět?

Prezident by měl tuhle společnost spojovat – nebo se o to aspoň snažit. Vím, že nikdy nebudeme mít na určitou věc shodné názory, to nejde, ale nelíbí se mi systém „Rozděl a panuj!“ Potřebujeme ukazovat lidem, a prezident by to měl říkat nahlas, že máme důstojnou minulost, že jsme národ, který tady úspěšně přežil a vydržel mezi mlýnskými kameny celá staletí. Když poslouchám různá strašení a hrozby, tak mi to už připadá úplně patologické. Vždyť my máme to štěstí, že žijeme v historicky nejlepší, nejšťastnější době. Nebo byste snad chtěla žít před sto lety, před padesáti lety?

 

  • Podepsal jste například Výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti, týkající se imigrace. Měli by se podle vás vědci více veřejně angažovat?

Doba, kdy vědci byli ve skleněných věžích, kde si bádali, je dávno pryč. Vědec je občan – a právě proto, že o mnoha tématech má kvalifikovanější informace, než většina populace, by se měl veřejně vyjadřovat. Samozřejmě ne apriorně a aktivisticky ke všemu, ne k věcem, které nezná… Tu zmíněnou výzvu bych asi sám formuloval trochu jinak, a problém se také za poslední dva roky posunul dále. Politika Evropské unie byla velmi naivní, měla se více zabývat možnými dopady sucha a sociálních problémů v Africe, války v Sýrii a tak dále. EU má mraky analytiků, kteří měli vše lépe vyhodnotit… Každopádně jsme dnes o něco chytřejší a jak říkal Jan Werich: Jenom blbec nemění své názory. Evropa nemůže vyřešit obrovské problémy Afriky a části Asie, ale žijeme si docela dobře na to, abychom mohli něco investovat do chudších oblastí.

DALŠÍ ODPOVĚDI NAJDETE V DUBNOVÉM TIŠTĚNÉM PÍSECKÉM SVĚTĚ, právě v prodeji za 15 korun, nebo předplatné za 14,- Kč (redakce@piseckysvet.cz).

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

3. 4. 2017 (18:44)  –  Luděk Blaha

0
0

Alespoň trošku normální lidi bez silného sklonu k lacinému reality šoumenství dneska aby pohledal.
Snad se zadaří…

Odpovědět

8. 5. 2017 (10:50)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den,
všichni chválí vítězství MACRONA, ale ono to tak skvělé není. ILUMINÁTI t.j. Rotschild, Rokefeler, Morgan drží teď dva nejysilnější státy EÚ za pačesy, neboť Obama jim už dříve koupil Merklovou. Drahoš je člen ŘÍMSKÉHO KLUBU a to PATŘÍ ILUMINÁTŮM. Vede George Szeresz což je jejich výkonná výkonná pěst. U nás financuje neziskovky i tu co vede ŽANTOVSKÝ.

ŠLEHOBR

Odpovědět

8. 5. 2017 (23:25)  –  Zbyněk Konvička

0
0

ať žijí konspirační teorie, že pane doktore;)

vítězství Macrona vnímám jako tu lepší variantu pro Evropu, potažmo nás, potažmo svět… madam Le Pen…by pouze radikalizovala společnost a prohlubovala příkopy mezi státy Evropy..Frenchxit by byl brzy na dost možná na obzoru…což by se velmi hodilo Rusku, Číně atd…

z vítězství Macrona aspoň nemám pachuť na rtech;)

Odpovědět

10. 5. 2017 (16:02)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobré odpoledne pane Konvička,
od Vás jsem vlastně ani nic jiného nečekal. Myslíte si, že to jsou jen konspirační a poplašné teorie ? Máte o tom skutečné zprávy ? Nebo pouze opakujete co slyšíte v propagandě. Vždyť i sám Macron přiznal, že odešel od ROTSHILDA k REKEFELEROVI jako k útočné části. Přečtěte si oficiální zprávy z Maďarska jak studenti a předseda vlády URBÁN zametli se Seszereszem. Ono se to brzo ukáže.

Odpovědět

7. 8. 2017 (10:34)  –  Petr Hejna

0
0

Pátým pádem oslovujeme, voláme – tedy: Pane Konvičko, gramatika základní školy, pane právník

Odpovědět

10. 8. 2017 (16:09)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Odpověď panu češtináři.
Pane Petře Hejno jako češtinář, který je schopen opravovat druhé, jistě víte co to je autorská licence. Mně s příčilo uvést
Konvičko protože mi Konvička připadá jako KONVIČKA.

Odpovědět

26. 8. 2017 (12:03)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den,
po třech měsících se vracím k tomuto tématu. Zejména proto, že mám obavy o pana Zbyňka KONVIČKU zda se mu do úst nedostavila pachuť po zprávách z Francie. President Macron prošustroval za tři měsíce vlády 680 tisíc korun. za make-up. Měsíčně utratí za služby vizážistky 200 tisíc korun . Francouzům se za pouhé tři měsíce začíná v ústech objevovat pachuť. To je jenom začátek . Polská předsedkyně vlády Macrona označila, mluví o Polsku arogantně.
ŽE BYCH MĚL VE SVÉM PŮVODNÍM PŘÍSPĚVKU PRAVDU ?

Odpovědět

1. 10. 2017 (11:25)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den,
hlavně panu Bláhovi a panu Konvičkovi. První si chválil, že konečně trošku normální lidi a druhý mne označil zanositele
konspiračních teorií. V srpnu jsem příspěvkem uvedl, že s Macronem nebude vše v pořádku.Nyní je to již vážné. Odkryl karty.
Plní pokyny Rotschilda i Rokefelera. Chce, aby EU byl jeden stát, jedna vláda, jedny finance, jedna policie i jedna armáda o to chce
usilovat. V současnosti zavádí s Merklovou dvourychlostní EU.

JUDr. Josef Šlehobr

Odpovědět

1. 10. 2017 (14:32)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobré odpoledne všem,
svůj příspěvek chci doplnit. Jedná se o plán, který se nazývá GRANDE EUROPE. Ministerstvo financí Velké Evropy bude podřízeno
Bankovnímu domu Rotshild. Macron tento svůj plán zveřejnil ihned po tom co vyhrála Merklová. To samozřejmě také něco
znamená.
JUDr. Josef Šlehobr

Odpovědět

28. 12. 2017 (15:03)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den,
dneska uvedu jen jedno jméno vedoucího volební kampaně Jiřího Drahoše JAKUB KLEINDIEST. To úplně stačí !!!!!!

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.