Přihlášení

ROZHOVOR: S Josefem Handrejchem: Účinné nanoroušky z Písku a okolí míří na pomoc do první linie zdravotníkům a sociálním službám kraje v desítkách tisíc

3. 4. 2020 | Zbyněk Konvička | Diskuze (0) | Rozhovory

Výroba nanoroušek v dílně firmy Kvalitex - ilustrační foto

Když se na webu Píseckého světa objevily informace o výrobě účinných nanoroušek, do kterých se pustilo společenství 7 malých textilních firem z Písku, Strakonic a okolí, vzbudila zpráva nebývalý zájem. Za 3 dny si ji přečetlo 5 200 lidí a 1 200 lidem se zpráva líbila na sociální síti facebook. Za nápadem propojit několik firem z Písku a okolí stáli dva muži Jiří Kůs z firmy nanoSPACE a Josef Handrejch z písecké společnosti Kvalitex. Právě druhý jmenovaný oslovil další firmy z regionu: ACE sport, Katy ateliér, Net CZ, Otavan Strakonice, Luckwest nebo Čistírna peří Mareš. Už za první týden vyprodukovali pro město Písek, píseckou nemocnici, krajskou nemocnici v Českých Budějovicích a magistrát města České Budějovice 25 tisíc roušek. Nanoroušky dodávají především do zdravotnictví a sociálních služeb, tedy pomáhajícím profesím v první linii, neboť jejich nanoroušky mají až 90 % účinnost. V regionu je tyto firmy dodávají stále za stejné ceny jako před vypuknutím epidemie. Za to všem firmám zapojených do výroby a distribuci lidem v pomáhajících profesích patří od nás všech Písečanů i Jihočechů velké poděkování a respekt.

Na aktuální situaci a vývoj ve výrobě nanoroušek jsme se zeptali Josefa Handrejcha.

Kdy vás napadlo oslovit písecké a okolní podnikatele a menší firmy a společně šít ochranné roušky z nanovláken v takovémto společenství firem?
To bylo 14. března, kdy se mi ozval kolega Jiří Kůs a požádal mě, zda bychom byli schopni vyrobit roušku. Poptávka přišla z Magistrátu České Budějovice. Během soboty a neděle jsme s panem náměstkem vyřešili potřebné náležitosti a materiál a v pondělí 16. března od 6 hodin jsme změnili výrobu z lůžkovin na roušky. Protože v pondělí začali volat další zdravotní zařízení o pomoc, okamžitě jsme začali řešit další materiál a již během úterý jsme objednali materiál na cca 150 tisíc kusů roušek.

Jak probíhala první komunikace a kolik firem jste do projektu zapojili?
Komunikace byla dost hektická, protože v pondělí 16. března asi z důvodu přetížení došlo k výpadku telekomunikací a nebylo možné se do nějakých sítí vůbec dovolat. Než přišla informace, že si lidé mají šít bavlněné roušky, mohli jsme celkem rychle vykrýt celé množství. Po této informaci ale textilní firmy začali šít bavlněné roušky a rychlá výroba roušek byla celkem v ohrožení. Od čtvrtka 19. března jsme spustili hromadnou výrobu roušek a společně s některými textilními výrobami jsme se dostali na denní produkci 5 000 kusů roušek.

Po zveřejnění stručné zprávy o této výrobě na webu Píseckého světa se vám prý ozvali další firmy, které by se chtěly rovněž zapojit? Jaká je situace nyní na začátku dubna 2020?
Ano, po zveřejnění situace na webu Píseckého světa se nám někteří výrobci ozvali a i díky těmto výrobcům jsme se dnes dostali na denní produkci cca 10 tisíc kusů denně.

S nanovlákny pracujete už delší dobu, jestli ne nemýlím. Jaké vlastnosti u tohoto materiálu byste vyzdvihl a pro jaké účely je nejvhodnější?
Je to tak, nanovlákennou technologií se zabývám již od roku 2012 a můj hlavní úkol byl zajistit vhodný textilní materiál pro použití v bytovém textilu respektive lůžkovinách. Hlavní výhodou je filtrační účinnost těchto materiálů a tedy spící jedinec si může užít klidný a čistý spánek. Největší využití je u alergiků, kde se nám dostává velmi kladných ohlasů.

Je výroba nyní prioritně určena pro zdravotnictví a sociální služby?
Ano, je tomu tak. Stále pracujeme podle našich etických hodnot a nanoroušky chceme zajistit těm, kteří je budou potřebovat v pandemii, která nás možná čeká.

Budou mít možnost se k těmto kvalitním rouškám dostat i běžní občané? Případně kdy a jak?
Již částečně zodpovězeno v předešlé otázce. Termíny, kdy budeme moci spustit prodej B2C, nemohu zaručit a slíbit. Přiznám se, že ani nevím, zda tomu tak bude.

Máte a budete mít dostatek materiálu – nanovlákna, pokud budete dále navyšovat výrobu? K jakým počtům – objemu roušek byste se rád dostal či přiblížil?
Od pondělí 6. dubna spouštíme linku s ultrazvukovým svařováním a touto výrobou se můžeme dostat na velmi zajímavé kapacity, ale opět nemohu nic slíbit. Materiál na nanoroušky poptáváme a zjišťujeme, jaké jsou možnosti v dodávkách. Spíše se nyní zabýváme otázkou, zda vůbec bude potřeba roušek z nanotextilie.

Je v Jihočeském kraji či republice srovnatelný příklad vzájemného propojení firem při výrobě  zdravotnických pomůcek proti epidemii?
Co vím, tak spojení tolika firem je minimálně v Jihočeském kraji unikátní. V rámci České republiky se o podobnou věc snažila TUL v Liberci a myslím, že se jim to celkem daří.

Jaké instituce či města již od vás roušky dostala a v jakém množství?
Dodali jsme do města Písek a průběžně dodáváme na magistrát Českých Budějovic a do nemocnice Písek. Celkem máme za úkol dodat cca 200 tisíc kusů roušek.

O kolik převyšuje poptávka po nanorouškách vaše aktuální možnosti?
V případě puštění prodeje B2C zákazníkům bychom absolutně nemohli v současnosti pokrýt poptávku, ale uvidíme, kam se posuneme.

Na koho se sociální služby, zdravotníci či prodavači a další v první linii mohou případně obracet? Pokud by byl možný i individuální odběr roušek? Bude jejich prodej otevřen i pro další občany?
V současnosti nemáme distribuční cesty ani nastavené procesy pro zákazníky na stovkové odběry a spíše se zabýváme objednávkami v tisících Je to složité i kvůli zajištění materiálu, protože jednoho dne se jistě roušky přestanou prodávat a my nechceme poté řešit otázku, co dělat s tak drahým materiálem. V případě zájmu se mohou zákazníci obrátit na společnost nanoSPACE, kde kontakty jsou na webu společnosti.

Děkuji za rozhovor

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.