Přihlášení

Václav Hubáček: Naši dlažbu najdete i u domu Ivana Mládka

19. 9. 2023 | Zbyněk Konvička | Diskuze (0) | Rozhovory

Od začátku 90. let působí na Písecku i v širokém okolí firma Dlažby Hubáček. V roce 2019 převzal žezlo po Václavu Hubáčkovi jeho syn Václav Hubáček ml., vystudovaný stavař, který se svým týmem nabízí soukromým majitelům nemovitostí i obcím široké spektrum prací a služeb. Jaké je podnikání ve stavebnictví v dnešní době, co obnáší a co stavebníkům přináší? O to se s námi podělil současný majitel firmy Václav Hubáček ml.

Jaká byla vaše osobní cesta k rodinné firmě, která se zabývá stavebními pracemi?
Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu stavební v Českých Budějovicích a už během studií jsem chodil pomáhat taťkovi do jeho stavební firmy. Pomáhal jsem v podstatě s těmi nejhoršími pracemi, opravdu od píky. Každé prázdniny jsem většinu času trávil na brigádě, abych si vydělal a mohl si něco pořídit. Po škole v roce 1996 jsem si udělal živnostenský list a šel dělat zedničinu asi na rok a půl mimo taťkovu firmu. K němu jsem se vrátil zase na rok. V roce 2000 jsem nastoupil na Vyšší odbornou školu v Českých Budějovicích na obor inženýrské stavby. A v roce 2003 jsem šel na plný úvazek rovnou jako stavbyvedoucí k firmě Swietelsky, což bylo opravdu těžký. Hodili mě jako mladého kluka rovnou mezi padesátileté chlapy. A teď je řiďte (směje se). Vzhledem k tomu, že jsem měl už bohaté zkušenosti, tak brzy zjistili, že něco umím. I tak trvalo čtyři měsíce než jsem si u nich získal respekt a autoritu. Dělal jsem i pro firmu Jihokámen a sbíral další zkušenosti. Potřeboval jsem se otrkat, abych dokázal řídit lidi, znal všechny normy a uměl jednat i s obcemi. Potom jsem se opět vrátil k tátovi a zhruba 10 let pro něj dělal stavbyvedoucího.

Vaši stavební společnost Firma Hubáček, s.r.o. jste založili sice v roce 2019, ale její historie sahá až do roku 1991…
Říkal jsem tátovi, který odcházel v tu dobu do důchodu, že bych rád v zavedené firmě, pokračoval. Měl jsem vystudovaný obor, všechny informace i dostatek zkušeností. Táta mě podpořil a firmu jsem pak transformoval na společnost s ručením omezeným.

Ve vašem portfoliu najdeme široké spektrum prací a služeb…
Naše gró jsou venkovní dlažby a konečné terénní úpravy kolem domů. Jsme schopni zrealizovat v podstatě jakoukoliv dlažbu z kamene, zámkové dlažby, zatravňovacích tvárnic a dalších materiálů.

Nabízíte rovněž základní zemní práce…
Připravujeme podloží a veškeré vrstvy. Každá dlažba, aby fungovala, potřebuje konstrukční vrstvy. Když se připraví špatně podloží, dlažba nefunguje ať je jakákoliv. Je to to nejdůležitější a záleží na zemině, jaká tam je. Jiné konstrukční vrstvy jsou na pískách, jiné na jílech.

Můžete na zemní práce navazovat i vybudováním základových desek pod stavby?
Určitě. Děláme základové desky pro rodinné domy (zděné i dřevostavby). Tuto službu jsme doplnili v době covidu, kdy se dlažeb moc nedělalo. Stejně tak jsme přidali také práce pro budoucí bazény, čistírny odpadních vod a nádrže/zásobníky na dešťovou vodu. Dle zákona je u každého nového domu musíte mít. Třeba u nové stavby na jílu se může stát, že je podzemní voda může zničit. Proto typ nádrže se zákazníky konzultujeme, snažím se jim poradit a doporučit tu nejvhodnější. U jílového podloží namísto plastové například betonovou. Vždy nám jde o to, aby to fungovalo. Jednou uděláte stavbu špatně a za pár dní to ví celý Písek. Samozřejmě nikdo není neomylný, a když se něco stane, případnou reklamaci řešíme. Za čtyři roky, co nová podoba firmy funguje, jsme měli zatím jen tři reklamace a to při zhruba 280 zakázkách za tu dobu.

Je stále velký zájem o bazény, respektive ve vašem případě o jejich založení?
I když nejsou bazény naše hlavní činnost, tak dva bazény během sezony uděláme. Musí se nám zájemci ale ohlásit hned brzo z jara, abychom je mohli zařadit do plánu našich prací. Většinou plánuji naše práce až čtyři měsíce dopředu.

Výstavba a opravy kanalizace jsou další položkou ve vašich službách…
Provádíme opravy, když kanalizace není možné vyčistit, nebo se stane nějaká havárie. Zajišťujeme i nové kanalizace pro obce. Jsme také partnerem firmy Čevak pro akutní havárie. Spolupracujeme i s Městem Písek a dalšími obcemi. Jsme schopni vše kompletně vyřídit. Havárie u kanalizací bývají aktuálně dost časté. Betonové kanalizace jsou totiž staré 60 až 70 let a odchází jedna za druhou. Nyní se dávají hodně plastové, které by měly vydržet určitě více než sto let. Ve městských rozvodech kanalizace se ale stále používají spíše kameninové, které nemají takový sklon k abrazi, takže případné přívalové deště s nánosy kamení, štěrku a jiného hrubého materiálu je tolik nepoškozují, jako plastové potrubí.

S tím souvisí i čističky odpadních vod, septiky nebo nádrže na vodu, které také realizujete…
Založení čističek podobně jako nádrží na dešťovou vodu děláme nyní opravdu hodně. Řada menších vesnic totiž dodnes stále vlastní čističku nemá.

Zaujaly mě u vás i bourací práce …
Původně to byly doplňkové práce především během zimních měsíců, kdy až zhruba do poloviny března nemůžeme dělat dlažby kvůli riziku mrazů. I kdybychom to vydláždili sebelíp, tak zemina při mrazech mění objemovou hmotnost, dlažba se zvlní, různě posedá a v podstatě nejde dělat. Malý rodinný dům jsme schopni rozbourat kompletně.

Kdo jsou vaši zákazníci? Jsou to spíš soukromé osoby, nebo jiné firmy, obce…?
Naše služby využívají jak soukromí vlastníci nemovitostí, tak hodně také obce nebo firmy, v Písku například v průmyslové zóně.

Jak probíhá samotná spolupráce se zákazníkem, kdy zakázku vezmete?
Se zákazníkem se vždy sejdeme na místě. Sdělí mi své představy a já se mu snažím pomoci navrhnout ideální řešení, aby mu vyhovovalo a současně bylo proveditelné a funkční. U rodinných domů je zásadní odvedení vody od domu: drenáže, sklony od domů, odkanalizování, vytvoření domovních vpustí apod.

V jak velkém regionu vaše firma působí?
Pracujeme především na Písecku a Strakonicku, jezdíme i na Příbramsko a Plzeňsko. Pohybujeme se zhruba 80 km od písecké kostelní věže. Na Dobříšsku jsme jen tak pro zajímavost dělali dlažbu také u domu hudebníka Ivana Mládka.

Co je pro vás ve vaší práci největší odměnou? Z čeho máte radost a čím vším vás vaše podnikání naplňuje?
Samozřejmě největší odměnou je spokojený zákazník. Tak to je a vždycky bude. Děláme všechno tak, aby to fungovalo a vydrželo hodně dlouho. Když dostanu od zákazníka volnější ruku, tak mě nejvíc baví kreativita. Celkový výsledek je pak satisfakcí za naši dřinu, kterou na stavbě odvedeme. A samozřejmě pracujeme i pro finanční efekt, přece jen živíme rodiny a jsme stále podnikatelé.

Více se dozvíte na stránkách:

Dlažby Hubáček

Ve fotogalerii najdete příklady realizací Firmy Hubáček.

 

Rozhovor pro Písecký svět vznikl v rámci placené PR prezentace Firmy Hubáček, s.r.o.

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.