Přihlášení

Hejtman Zimola odvolal vedoucího školství a zahajuje nová jednání o optimalizaci středních škol v Jihočeském kraji

2. 2. 2011 | Martin Zborník | Diskuze (2) | Školství

Zdravotnická škola Písek - Foto Zborník

Jihočeský kraj se podobně jako další české kraje připravuje na proces optimalizace svých středních škol. Odbor školství Krajského úřadu zpracoval návrh krajské Strategie rozvoje školství v regionu a předložil své závěry. Jak se ale po úvodních jednáních ukázalo, nebyly tyto návrhy projednány s úřady práce, krajskou tripartitou i oběma profesními komorami, agrární ani hospodářskou, nebylo s nimi dostatečně seznámeno politické vedení Jihočeského kraje a předkládané závěry nezískaly podporu ani jihočeského hejtmana. „Ve dvou posledních týdnech jsem z Písecka a Táborska zaznamenal zvýšené emoce veřejnosti, týkající se údajného slučování škol. V Písku zemědělské se zdravotnickou školou a lesnické s obchodní, v Táboře obchodní akademie se střední zemědělskou školou. Chtěl bych veřejnost, vedení těchto škol, studenty a jejich rodiče uklidnit," řekl hejtman Zimola.

Podle hejtmana Zimoly selhal krajský odbor školství, a to jak v závěrech své strategie, tak i ve způsobu jejich prezentace. „Vedoucí odboru školství Jiří Moravec proto s okamžitou platností na svou pozici rezignoval," dodal stručně hejtman Zimola. Vedením odboru školství, mládeže a tělovýchovy KÚ byla dnes rozhodnutím rady Jihočeského kraje dočasně pověřena vedoucí oddělení školství Hana Šímová. Jejím úkolem bude přepracovat návrh Strategie rozvoje školství v Jihočeském kraji a odborně jej projednat se všemi důležitými institucemi včetně starostů dotčených měst. „Vždy jsem deklaroval, že připravovanou koncepci budeme diskutovat s veřejností, a to jak odbornou, tak i rodičovskou. Jistěže nás čekají konflikty a určitě se na všem neshodneme. Nedovolím ale, aby pod záminkou ekonomických ukazatelů došlo ke slučování nesourodých škol a oborů a aby se nebrala v potaz úspěšnost absolventů škol v reálném životě a na trhu práce," řekl hejtman Zimola.

Radní pro oblast školství Jana Krejsová doplnila, že od roku 1990 dochází trvale k sestupu studentů. Zatímco na začátku 90. let v Jihočeském kraji do prvních ročníků středních škol nastupovalo zhruba 11 tisíc žáků, dnes v roce 2011 je to zhruba 5,5 tisíce. Z toho je evidentní, že současný rozsah středního a učňovského školství je dlouhodobě neudržitelný. „Nicméně k optimalizaci sítě škol bude kraj přistupovat citlivě a po hloubkové analýze," doplnila Krejsová.

Zdroj www.kraj-jihocesky.cz

Zvuk: Jiří Zimola - k optimalizaci školství 1 (.mp3 - 840.00 KB)

Zvuk: Jiří Zimola - k optimalizaci školství 2 (556.33 KB)

Zvuk: Jiří Zimola - k optimalizaci školství 3 (508.57 KB)

Zvuk: Jiří Zimola - k optimalizaci školství 4 (511.43 KB)

Související článek:

Dojde ke zrušení Obchodní akademie a Zdravotnické školy v Písku?

0
0

Diskuze k článku +

5. 2. 2011 (17:29)  –  Luděk Blaha

0
0

I kdyby hejtman Zimola vyrazil ředitele školského odboru každý měsíc a veřejnost uklidňoval ostošest, k redukci počtu středních škol prostě dojít musí a aktivity zastupitelů na jakékoli úrovni na tom nic nezmění. Dětí i peněz je málo. Takže:
1. Nezruší se škola v menším městě, to si kolegiálně solidární hejtman na triko nevezme.
2. Bude se muset redukovat počet studijních míst ve větších městech, kde se to poněkud ztratí. Písek nevyjímaje.

Domnívám se, že úvahy se budou ubírat třemi směry:
A. Lesnická škola již ztratila svoji republikovou exkluzivitu a z enviromentální zemědělské školy se udělá jeden z oborů studia.
B. Na gymnázium se pohodlně vejde pět paralelních tříd čtyřletého studia. Zrušení nižších ročníků osmiletého gymnázia uvítají především ředitelé stále se zkvalitňujících základních škol. Vyjímečnost šestiletého jazykového gymnázia bude obětována a název školy se rozšíří o obchodní akademii. Už jenom proto, že akademici ke studiu nepotřebují žádné speciální odborné učebny.
C. Krajská působnost průmyslovky už také není to, co to bývávalo. Digi technologie se dnes učí i v podzámčí a někdo si vzpomene, že děvčata na průmku už chodívala studovat hybridy typu technická administrativa a management elektrotechniky a přesměrují se tam děvčata zdravotnická. Je to sice hloupost, ale drsní elektrotechnici budou mít radost a zdravotnice do praxe coby kamenem dohodil.

Tím by došlo k redukci až o tři paralelní čtyřleté cykly, což jest asi polovina původní kapacity zemědělské, zdravotnické a obchodně akademické školy. Nabídka studijních oborů by byla zachována a já bych byl konečně pro nadbytečnost kopnut do zadele, což by všichni zúčastnění jistě uvítali.
Ještě bych měl dodat, že mám horečku a že si nespíš ani neuvědomuji, že neblouzním, když se vyslovuji k redukci středoškolské chlouby města Písku.

Odpovědět

15. 2. 2011 (00:48)  –  Luděk Blaha

0
0

Leda by se ohrožené školy částečně orientovaly na PŘE a DO vzdělávání dospělých a edukačně vyloučených. Nejlépe za evropské peníze, samozřejmě.
Což by jim nakonec mohly ty nezorientované Ámosovy mohyly nezanedbatelně závidět.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.