Přihlášení

Kam směřuje gymnázium?

20. 6. 2017 | Vojtěch Blažek | Diskuze (10) | Školství

Na gymnáziu opět proběhla velmi "zvláštní" přednáška. Hlavním přednášejícím byl Radim Passer a tématem mělo být developerství (byznys) a víra.

Celá přednáška se však stočila k detailnímu popisu jeho osobního života a poměrně intenzivní náboženské masáži, z byznysu se žáci akorát dozvěděli, že postavil BB centrum. O studenty 2 – 4. ročníku strach nemám, ti si již myslí svoje, ale co studenti 1. či 2.O, mají šanci pochopit a zjistit, o co se jedná? Proč na tuto přednášku museli povinně přijít? Nejspíše ne. Po konci přednášky nadšeně berou knihy, které tato „církev“ vydává. (pozn. – Pan Passer založil církevní spolek Maranatha a je Adventistou Sedmého dne)

Nějak jsem nepochopil, proč gymnázium dělá podobné přednášky. To si chce pan ředitel vybudovat ze studentů gymnázia stoupence své církve? Ví vůbec rodiče o tom, co se na gymnáziu odehrává? Kdo určuje, jaké přednášky uspořádat? Po nedávné a naprosto absurdní výstavě GENESIS, která de facto popírá evoluci a vývoj života a světa tak, jak ho známe na základě vědeckých poznatků, se odehrála další povinná, nic neříkající a spíš jen mozek vymývající přednáška.

Tento trend posouvání se od vědy k pseudo-vědám a pseudo-předmětům, nabírání méně kvalitních učitelů a neschopnost sebereflexe vedení se dlouhodobě projevuje na kvalitě výuky i renomé samotné školy, která kdysi patřila k těm nejlepším v kraji. Vidět to je v umísťování na spodních příčkách v hodnocení od samotných studentů. V posledním studentském hodnocení se škola propadla až na 17. místo v rámci Jihočeského kraje. Naopak věčný milevský rival se vyhoupl na první příčku. To potvrzuje i oficiální hodnocení MŠMT, kde na prvním místě v rámci Jihočeského kraje figuruje Biskupské gymnázium a druhé Milevsko. V programu excelence MŠMT Písek taktéž zaostává.

Jako absolventa této školy mě to osobně mrzí a sám sebe se ptám, kam směřuje gymnázium? Není čas provětrat škamna?

 

Zdroje: 

http://gymplroku.cz/zebricky/

www.msmt.cz/file/16368_1_1

http://www.msmt.cz/file/32950/

http://www.msmt.cz/mladez/vysledky-programu-hodnoceni-zaku-a-skol-podle-vysledku-v

http://www.piseckysvet.cz/zivotni-prostor/bysnys-a-vira-beseda-s-radimem-passerem-v-pisku

https://www.firmy.cz/detail/227167-sbor-cirkve-adventistu-sedmeho-dne-pisek-pisek-budejovicke-predmesti.html

https://www.maranatha.cz/o-nas

https://cs.wikipedia.org/wiki/Radim_Passer

0
0

Diskuze k článku +

20. 6. 2017 (10:48)  –  Martin Šindelář

0
0

Bohužel s Vojtovým příspěvkem se nedá než souhlasit. Je smutné, že písecké gymnázium za fungování současného ředitele ztratilo hodně ze svého dřívějšího věhlasu z doby kdy školu vedla paní ředitelka Vinterová a kdy dostat se na písecké gymnázium bylo hodně těžké.
Jako absolventovi někdejší francouzské sekce je mi velmi smutno, když vidím a slyším, kam se tato prestižní část píseckého gymnázia posunula v čase. Kdepak ty zlaté časy jsou ???

Odpovědět

20. 6. 2017 (18:05)  –  Petr Prochazka

0
0

I já, zarputilý písecký patriot a vlastenec bojující celý život za prestiž píseckého GP, jsem nakonec emigroval do Španělska.

Není ještě pozdě? Můžeme ještě zvrátit vývoj kvality? Jak zvednout zájem o vyučované předměty i přednášky – ať jsou klidně o náboženství? Co podpořit podnikavost studentů? Výměna zkušeností absolventů se studenty? Více hostů z praxe (a ne teorie)? Dát možnosti individuálním aktivitám a oceňovat úspěchy? Dát studentům naději, že jejich čas ve škole je skutečně investicí do jejich života?

Začíná to u studentů, končí to v práci a dospělém životě. Byl bych moc rád, aby Písek zůstalo městem, kam se budu chtít vždy vrátit, protože budu vědět, že tu potkám mnoho známých, se kterými si budu mít co říct. Pořád tu naději vidím.

Prochy

Odpovědět

20. 6. 2017 (23:46)  –  Tomáš Poskočil

0
0

Já žiju v nuceném exilu již přes 10 let a už se postupně smiřuju s tím, že se tam za katedru nikdy nepostavím :-(

Odpovědět

20. 6. 2017 (22:29)  –  Anna Krupičková

0
0

Trochu mě mrzí, že autor článku zjevně na přednášce nebyl přítomen, neříkám, že víra nebyla zahrnuta více než dost, ale rozhodně bych to nenazvala náboženskou masáží. Já, jakožto již sedmým rokem studentka osmiletého gymnázia, jsem se této akce zůčastnila. A i když jsem s některými názory pana Passera úplně nesouhlasila, myslím, že bylo opravdu zajímavé to slyšet. Ale je pravda, že úplně nevím co tam dělalo nižší gymnázium. Na druhou stranu je ve článku zmíněno, že se účastnily 1.-4. ročníky. 4. ročníky už měsíc na škole nejsou, odmaturovali..když už pan Blažek někoho takto haní, tak by to možná chtělo nemít v argumentech mezery. :)

Odpovědět

20. 6. 2017 (23:10)  –  Ladislav Douša

0
0

Po sedmi letech osmiletého gymnázia bych očekával bezchybný písemný projev. Kdo jiný než budoucí absolvent gymnázia by si měl ohlídat shodu přísudku s podmětem či správné znaménko nad "u" ve slově "zúčastnil". Nic ve zlém ;-).

Odpovědět

21. 6. 2017 (12:00)  –  Ing. Petr Hladík

0
0

Mohu se Vás pane Blažku zeptat, zda jste se osobně zúčastnil přednášky?

Odpovědět

22. 6. 2017 (23:10)  –  Luděk Blaha

0
0

Pokud si dobře vzpomínám, tak na dopolední přednášce pro žáky, která se konala pod názvem Byznys a etika, Vojtěch Blažek nebyl. A jakou by to mělo mít, pane Hladíku, souvislost s předmětem článku?

Odpovědět

26. 6. 2017 (13:56)  –  Ing. Petr Hladík

0
0

No pokud pan Blažek píše o přednášce a jejích důsledcích a ani se jí nezúčastnil, pak na mě nepůsobí jeho článek nikterak věrohodně. Toť vše.
Ještě na doplnění, v České Republice je cca 1,5 milionu věřících křesťanů, kteří věří, že náš Svět a Vesmír stvořil Bůh – Hospodin, stvořitel Nebe a Země. Jak tito lidé přijdou k tomu, že je povinně ve škole učí pseudověděcký názor na vznik světa "náhodou" a z ničeho.

Odpovědět

26. 6. 2017 (21:23)  –  Luděk Blaha

0
0

Otázka vztahu věrohodnosti a osobní účasti je bezesporu zajímavá. Ani byste, pane Hladíku, nevěřil, kolik lidí se vyjadřuje například k mojí práci, aniž by se kdy zajímali o její výsledky, a nebo alespoň viděli její průběh. Zaznamenal jsem i vyjádření, že navštívit výuku nepotřebují, protože si dovedou představit, jak to tam vypadá.
K otázkám víry se, s dovolením, nebudu nijak zvlášť vyjadřovat, protože je to pro mne záležitost poměrně dost citlivá a rozhodně nehodlám její duchovní rozměr znehodnocovat snůškou domněnek. V každém případě ale na mne důvěryhodně nepůsobí okázalá prezentace čehokoli. A také odmítám přijmout počet hlasujích jako kritérium pravdy. Kdoví, jak to všechno doopravdy je. Viz link
http://bit.ly/2tc3INe

Odpovědět

26. 6. 2017 (22:18)  –  Mgr. Vojtěch Blažek

0
0

Pane Hladíku přednášku jsem viděl dokonce dvakrát :)
A pokud vím, tak hlava katolické církve, papež František, před pár lety evoluci uznal :) Zatím jsem nenarazil na nic co by evoluci vyvrátilo.
Každopádně hlavním sdělením článku jest dlouhodobě klesající kvalita školy, což potvrzují i nejrůznější hodnocení a srovnávání. Kde jsou přednášky o budhismu, hinduismu, islámu? Aby si studenti udělali svůj vlastní názor?

Přeji všem hezké prázdniny

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.