Přihlášení

Ve školce na Hradišti se zaměřují na dopravní bezpečnost dětí

26. 5. 2023 | Zbyněk Konvička | Diskuze (0) | Školství

Mateřská škola na Hradišti od roku 2020 rozšířila svůj školní vzdělávací program (ŠVP) o další preventivní programy, například dopravní bezpečnost. Projekt Bezpečně do školky a ze školky se odehrává na školní zahradě a ve třídě školky. Na nákup dopravních pomůcek od firmy Nomiland (odrážedla, kola, motokáry) a edukačních sad Trihorse (podporujících mimo jiné také jemnou motoriku a grafomotoriku dětí) finančně přispěla firma AISIN, která ctí svou roli firemní společenské zodpovědnosti.

V programu nazvaném Bezpečně do školky a ze školky učí pedagogové formou hry základy bezpečného chování ve městě a upozorňují zároveň na nebezpečí v dopravě, na která se děti snaží připravovat. „Dopravní výchova nezačíná ve škole, ale v rodině. Rodiče učí své dítě chodit, jezdit na tříkolce, odrážedle, koloběžce a kole. Děti se s běžnými dopravními situacemi potkávají denně. Jsou to rodiče, se kterými dítě absolvuje cestu autem, na kole i hromadnou dopravou. Nejinak je tomu ve školce, kde rovněž hromadnou dopravu a procházky mimo areál mateřské školy využíváme a je tedy potřeba se dopravní bezpečnosti věnovat,“ říká Jana Bednarčik, vedoucí učitelka 11. Mateřské školy Hradiště.

Podle jejích slov slunné květnové počasí vyvezení „vozového parku školky“ (kol, odrážedel, koloběžek) přímo vybízelo a tím i procvičení pravidel a notoricky známých povelů: rozhlédni se – stůj, je červená – dej přednost – přecházej na přechodu pro chodce – držíme se vpravo (u skupinky dětí) – před jízdou si nasaď a zapni helmu.

Děti ve školce dostávají kartičky s úkoly, kde plní například: vezmi si helmu na kolo, kolik dní v týdnu přijedeš na kole, co vše má mít kolo, abys mohl jezdit, znáš nějaké dopravní značky…

Děti se v rámci tohoto projektu seznamují také se složkami integrovaného záchranného systému, učí se zavolat si o pomoc a zapamatovat si i čísla jednotlivých složek IZS (rychlé zdravotní pomoci, policie, hasičů).

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.