Přihlášení

Do nitra bloku domů za odblokováním stresu i ztuhlých svalů

17. 10. 2019 | Redakce PS | Diskuze (0) | Sport

NITROBLOK – to je název nového jógového studia, které najdete jen pár kroků od centra Písku, v tichém dvoře citlivě zrekonstruovaného domu čp. 14 v Prokopově ulici nad poštou. Na návštěvníky kurzů jógy tu čekají dvě prosluněné prostorné místnosti s krásnou dubovou podlahou, kompletní vybavení a zázemí včetně společenské místnosti. Zakladatelka studia Klára Kadlecová je absolventkou Fakulty tělesné výchovy a sportu a jóga je pro ni výzvou.

 

Jak jste si našla cestu k józe?

Velkou roli sehrála náhoda, když mi učarovala instruktorka – vitální starší dáma – svou neskonalou energií a kondicí. Mně samotné nebyl tento druh pohybu příliš blízký. Jsem původem tělocvikářka a věnovala jsem se vždycky spíš dynamickým sportům. Strečink před zátěží pro mě byl jen pětiminutové nutné zlo. Ale kolem třicítky jsem začala mít zdravotní problémy, bolela mě záda a nemohla jsem se pořádně ohnout. Vyzkoušela jsem pak několik jógových center a kurzů, stala se samoukem a později i lektorkou. Učení se v józe, stejně jako v životě, nikdy nekončí.

Proč jste se rozhodla založit vlastní jógové studio?

Byla to souhra okolností. Všichni nájemníci v domě nám vypověděli nájemní smlouvy a přemýšleli jsme o využití prostoru. Když jsem se do Písku přestěhovala z Prahy, nemohla jsem si tady najít svůj kurz jógy. V té době jsem se seznámila s naší současnou lektorkou Ivou Novákovou, která si udělala cvičitelský kurz v Americe a dávala hodiny doma. Slovo dalo slovo a asi před dvěma roky jsme se rozhodli, že do toho půjdeme a založíme vlastní studio. Postupně se ta myšlenka příjemně rozšiřovala. Já sama si ještě dokončuji vzdělání, ale máme tady pět zkušených lektorů.

Jaké kurzy a cvičení konkrétně nabízíte?

Podařilo se nám pokrýt široké spektrum jógy. Každý člověk hledá něco jiného, existuje tolik druhů jógy, od jemných a relaxačních až po takřka gymnastické cvičení. Každý také potřebuje jiné prostředí, někomu nevadí tělocvična a velká skupina, jiný potřebuje spíš individuální přístup. Nabízíme přibližně deset druhů různých lekcí, které lze kombinovat. Každý si musí najít svůj druh jógy a svého učitele, který mu dává smysl. Poskytujeme i individuální lekce. Specifické je cvičení dětí od 3 do 5 let s rodiči, a cvičení pro děti od 7 do 10 let. Od listopadu plánujeme také kurzy pilates, tvořivé sobotní workohopy a další akce. 

O které kurzy je největší zájem?

Některé lekce nabízíme už od 5.30 a kupodivu jsou naplněné. Ti lidé mají můj obdiv. Někteří z nich pracují od 7 hod, jiní se po cvičení vrací domů vypravit děti do školy. Další kurzy jsou v průběhu dne a večery jsou pak také oblíbené. Po cvičení je možnost posezení s čajem a třeba nad knihou z naší tématické knihovny. Zájemci u nás najdou veškeré pomůcky, které si mohou vyzkoušet a teprve pak koupit domů, pro svou vlastní praxi.

Co může jóga přinést dnešnímu člověku?

Kromě fyzické stránky jde také o duchovní záležitost. Každý si z lekce jógy odnese to, pro co si přišel, ale pro dosažení výsledků je nutná pravidelnost a dlouhodobost. My se snažíme jógu, která vznikla ve zcela jiné době a situaci, aplikovat na 21. století a život ve městě. Ale pokud si člověk odnese jen to, že se dokáže hodinu soustředit sám na sebe a myslet plně na to, co právě dělá, jak dýchá, tak bych to brala jako velké vítězství. Říká se, že pozornost, kterou při lekci věnujete vlastnímu tělu, můžete poté v běžném životě přenést vůči jiným lidem, jste k nim pozornější a celkově vnímavnější vůči okolnímu světu. 

rozhovor M.Myslivcová

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.