Babičky často ani nevědí, jak jsou trendy
V poslední době si můžeme všimnout různých trendů, které působí často tak nějak staromilecky a možná i naivně nebo nesmyslně. V době, kdy máme naplněné regály supermarketů a večerek všemožným zbožím od jablek přes ananas až po ovoce a zeleninu, jejichž název působí spíše jako jazyková rozcvička Honzy Přeučila – třeba taková karambola, jsou lidé, kteří si stále opečovávají své malé zahrádky za městem nebo dokonce v městském vnitrobloku mají alespoň se sousedy malý záhonek s keříčkovým rajčetem a bylinkami. Také se najdou lidé, kteří se až úzkostlivě snaží redukovat svůj odpad na naprosté minimum, a to v době, kdy najdeme na pultě každé druhé samoobsluhy chutné pomelo, které si lebedí ve své vlastní slupce a k tomu je nesmyslně zabalené v potravinové folii a ještě přes to přetažené síťkou. A já tyto „blázny“ chápu, nějak se ten pomyslný míč vykopnout musí, možná je někdy někdo trochu hysterický a své úsilí přehání, ale já myslím, že je dobré upozorňovat na věci, které nám přijdou zvláštní, někdy máme totiž všichni tendence pokládat něco za normální jen pro to, že to tak už děláme dlouho.
A obzvlášť teď při první adventní neděli si už představuji, jak budou opět popeláři mít extra směnu hned 25. prosince, aby odvezli to obrovské množství odpadu, který v ten jeden poježíškovský moment domácnosti vyprodukují. Musím pak vždy o to více myslet na celoživotní návyky svých babiček, které nevyrostly v období hojnosti, ba naopak, avšak právě tato zkušenost je donutila osvojit si šetrnost, které dnes říkáme ekologie.
Babička bude péct cukroví, do obchodu vyráží městskou (eko-doprava) a je vybavena svou taškou na kolečkách, koupí základní suroviny, igelitovou tašku za 2,- Kč u pokladny odmítá – má přece svou hadrovku a ještě několik starých, ale pečlivě složených igelitek (šetří životní prostředí minimalizací odpadu v podobě zbytečných tašek) a následně všechna zavazadla vměstná do té snad nafukovací látkové kárky. Vajíčka nekupovala, ty má domluvené od sousedčiny sestry z vesnice (babička pochází z rodiny, která měla své hospodářství a tak dá vždy přednost domácím vajíčkům od spokojených slepiček).
Štědrý den se pomalu blíží, v dnešní době blahobytu si vše potřebné člověk koupí, když to potřebuje a málokdo čeká půl roku s novým vysavačem, mobilem nebo hodinkami, pokud je zrovna potřebuje. Proto máme v rodině úmluvu, že každý daruje ostatním členům rodiny jen po jednom dárku a nás navíc vždy nejvíc potěší, když je dárek vyroben s láskou – už se těšíme na pletené svetry, rukavice, čepice a šály od babiček. Vždy mě baví poslechnout si z jakého oblečení, které babička pro nový „projekt“ vypárala, vlna pocházela. Můj manžel tak například nosí svetr z vlny, z níž měl svetr upletený i můj pradědeček (eko-výrobek, bez pachuti špatně zaplacené práce). Když rozbalujeme dárky, babička vždy trochu strachy svraští svůj milý obličej, abychom nepotrhali vánoční balicí papír, je to ten stejný, který pamatuji již z dětství, papír hezky přehneme a složíme do krabice na příští rok (víc eko zabalený dárek si neumím představit J ). Druhá babička zase nedá léta dopustit na dárkové taštičky z tvrdšího papíru. Dostanu letos tu s medvídkem, štěňaty u rybníka nebo vyhraju se sněhulákem? Už teď se upřímně těším! Stromeček má babička umělý, řeknete si, že to není příliš trendy ani eko, ale mít 28 let jeden plastový stromek možná ve výsledku není taková katastrofa – oproti pár dní svěžímu smrčku, kterých by za ta léta padlo také dvacet osm. Druhá babička má zas namísto stromku v maličkém bytě jen chvojí ve váze, které sebrala na vycházce v lese spadané na zemi – takový stromeček plánuji letos také já. Včera jsem od babičky dostala další várku jablek, které na zahrádce pečlivě uskladnila a tak si jdu nakrájet ty nejhezčí vánoční ozdoby – křížaly (Kromě toho, že jsem si ušetřila rozmýšlení, zda budou mé Vánoce letos fialové nebo červené, tak pak to hubnutí tolik nebolí, když ze stromku ujídáte křížalky místo čokoládové kolekce :-) ).
Další tipy jak v Písku na trochu víc babičkovské vánoce:
Stromky – Pokud váš stromeček už nečíhá ve své krabici ve sklepě na sestavení a nebo se nespokojíte s chojím ve váze, zkuste si zajet pro stromek na Flekačky na hájenku Lesů města Písku – ideálně pro nějakého pašáka z prořezávky.
Nakupovat dárky bezobalově – Co třeba nakoupit pod stromeček něco dobrého na zub? Čaj? Kávu? Oříšky? Sušené ovoce? Čokoládu? Pralinky? Chutné sýry? … a nebo třeba i drogerii? Víte, že v Písku můžete nakupovat takzvaně bezobalově? Buď ve speciálním obchodě a nebo i v zavedených provozovnách, zkuste se zeptat v té vaší oblíbené. Vážené zboží v hezké dóze, ve vyzdobené krabičce nebo v ušitém pytlíčku jistě potěší a obal zbude k dalšímu využití (pokud nejste zruční, zkuste se podívat třeba na pytlíčky do obchůdku dílny Horizont v Masných krámech).
Regionální produkty – V Písku funguje již několik prodejen, kde se prodávají potraviny, které na náš stůl necestovali přes půl republiky nebo dokonce Evropy. Preferujme je, podpoříme tak místního podnikatele i lokálního farmáře a v neposlední řadě svým výběrem můžeme také přispět k lepším podmínkám chovu hospodářských zvířat.
Neplýtvejme – Pohoštění zkusme připravovat s rozvahou. Vánoční svátky jistě zaslouží úctyhodně oslavit, ale především při křesťanských svátcích bychom měli myslet na to, že nestřídmost a obžerství Bible zrovna nevelebí. Zkuste už při přípravě občerstvení myslet na to, co se bude dát udělat se zbytky – Zamrazit? Zužitkovat zítra? Domluvit se se sousedem, který má zvířata?
Přeji Vám krásné Vánoce!
PS: Pokud Vás zajímá téma ochrany přírody, můžete se zapojit do písecké iniciativy Voda a Zeleň v Písku a také bude možné se od ledna zdarma účastnit pravidelných besed v prostorách Městské knihovny v Písku, které iniciativa Voda a Zeleň v Písku spolupořádá, besedy budou probíhat každý měsíc na různá témata se zajímavými hosty. Těšíme se na vás!
Diskuze k článku
Babičky naštěstí trendy nejsou. Věci módní podléhají změně. Co dnes frčí, je zítra zapomenuto.
Babičky se chovají rozumně, jsou šetrné, dodržují tradici a zvyklosti, totiž. A nejen o Vánocích.
Vrátí-li se rozum, šetrnost, tradice a dobré zvyky opět do našeho života, bude to jen dobře.