Přihlášení

Co Hradiště potřebuje a co od vedení města stále nedostává

1. 10. 2020 | Pavel Šebelle | Diskuze (2) | Vaše názory

Hradiště je část Písku s 2000 obyvateli, patří k největším osadám města. Písek má rozpočet přes 900 mil Kč, a tak jen za občany Hradiště dostává od státu na daních 60 mil Kč. Pokud bychom započetli nějakou režii města a nechali na části obce jen pětinu z toho, připadalo by na Hradiště 12 mil Kč, které by město mohlo nebo spíše mělo do této čtvrti každý rok investovat.

Jak to na Hradišti vypadá a co by občané, zde žijící potřebovali?

Sídliště

Na sídlišti je málo parkovacích míst, a tak občané několik let za sebou v ulici k Háječku žádali město o to, aby namalovalo čáry na jejich parkovišti, aby se nestávalo to, že 2 auta od sebe parkují více vzdálená a parkoviště pak není zcela využito. Osobně jsem o to, žádal za ně i já loni na podzim, přesto, že v této části nebydlím. Na podzim prý nebyly peníze a město slíbilo, že je namaluje na jaře 2020. Už máme říjen a parkoviště namalované není (viz. fotky v příloze). Komunita místních lidí v počtu cca 200 osob, kteří zde bydlí o to prosí několik let, bez výsledku.

Na sídlišti jsou také polorozpadlé a propadlé chodníky, tak že si můžete snadno zlomit nohu, pokud díry přehlédnete, je to horší než na sídlišti M. Horákové a nikdo s tím nic měsíce nedělá, ani v žádném zápisu z OV si požadavek na opravu nepřečtete. (přestože min. jeden člen OV na sídlišti bydlí), opět viz. foto v příloze.

Parkování na sídlišti je zoufalé, léta se mluví o parkovišti za trafostanicí, ale dlouho to blokoval odbor ŽP. Loni U Srnků se představitelé města na debatě s občany dušovali jak řeší Hradiště na radnici každý den, a že parkoviště na sídlišti a u hřiště bude. Nic zatím není a na mé dotazy, zda se na sídlišti parkoviště aspoň naprojektovalo je jen mlčení, jak se parkuje na sídlišti opět foto. S parkovištěm u hřiště je to tak, že se prý čeká až Eon na vytipovaném pozemku přeloží plyn, prý tak do 2 let, dle mého odhadu to bude trvat déle a parkoviště u hřiště zase několik let bude u ledu. V plánu udržitelné mobility, který město přijalo, je parkovací dům na sídlišti plánován jeden v roce 2040 a druhý 2070, roku 2070 se zřejmě většina z nás nedožije. 

Tedy komunita lidí ze sídliště o cca 800 osobách o něco roky opakovaně prosí a žádá, ale nic z toho se jí nedostává.

Stará ves

Dojděte se podívat na Hradišťskou náves, tak zanedbanou náves už neuvidíte dnes ani v Dolní Lhotě s 20 obyvateli, obrubníky chybí nebo jsou ze 60. let minulého století, silnice děravá a záplatovaná. Na úpravu návsi byla v roce 2010 vypracována studie, ale dodnes z ní není udělán ani chodníček. Náves je pro chodce absolutně nepřehledná a nebezpečná, včera mi jeden pán, říkal, že ve vjezdu do ulice Ouzká byl před 2 lety vážná nehoda s chodcem, protože tam není v zatáčce chodník. Dnes, když se zboural statek U Kovandů by tam chodník už 3 roky mohl být, ale není. To, že se statek zboural umožnilo protáhnout chodník na náves, ale protože se zde udělala zatáčka 7,5 m široká, která má parametry okruhu formule 1, jezdí zde mnozí i 70 km/h a lidi z pravé části návsi se všichni bojí vyjíždět ze svých dvorů, podobně jako my u prodejny. Potřebovali bychom snížit rychlost na 30 nebo 40 km/h tak jak je na návsi doporučená, potřebovali bychom zde přechod pro chodce. Ale to vše město a úředníci opakovaně odmítli. Lidé bydlící na návsi by potřebovali aspoň velké zrcadlo, jedno nebo dvě, aby viděli při výjezdu ze dvora, zda se někdo ze zatáčky nevyřítí, dá jim ho někdo?

Je tu letitý problém s parkováním, o kterém všichni ví, pro část od Srnků po náves, kde je hostinec a 30 rodinných domů, je pro místní a jejich návštěvy pouze 6 legálních parkovacích míst u prodejny, které ale  hojně využívají i občané sídliště a návštěvníci hřiště. Na návsi byl několik let prázdný pozemek, kde město původně slibovalo parkoviště, pak provizorní parkoviště a dnes ho oplotilo, pro komunitní zahradu a neudělalo tam ani jedno parkovací místo, přestože pro takový účel stavební zákon vybudování parkovacích míst vyžaduje. Opět komunita místních občanů něco léta potřebuje, o něco žádá, ale město pro ně zatím neudělalo skoro nic, za 30 let jeden chodník, který na přechod ani další chodníky nenavazuje.

 

Další komunity a jejich potřeby

Stará ves je hodně zanedbaná, projděte si její ulice. V ulici Družstevní to vypadá, jak v 80. letech, když se tam stavěli bytovky, také oni by potřebovali další parkovací místa pro sebe a jejich návštěvy. To parkoviště co tam dnes je na šotolině se snad ani parkovištěm nazvat nedá a dnes už prostě nestačí.  Zeleň na Hradišti město udržuje jen minimálně, víceméně seká jen trávu a řadu míst kolem domů si musí místní udržovat sami. Na sídlišti ani nikde jinde není nějaký pěkný květnový záhon.

Pak tu máme komunitu u motokárového okruhu, dojděte se tam podívat, pořádají se tu snad i mistrovství republiky, jezdí sem z celé republiky na kurzy jízdy na motocyklu a tam se zastavil čas v 70. letech, vše ošuntělé a na konci životnosti, chatky v kempu původní stav, je to spíš jako skanzen, tribuna na vyhlašování vítězů bídná a stará, to samé startovací domeček. Když žádal předseda spolku město o závoru před zadní část okruhu, protože jim tam lidi hází pneumatiky, nevyhovělo se jim. Město tedy pro komunitu kolem okruhu nedělá opět skoro nic, místo aby okruh byl chloubou Písku je spíš jeho ostudou.

Podobně komunitě na hřišti, kam jezdí půlka Písku na fotbal a různé kulturní akce, má otřesně malé zázemí, nedostatečné parkoviště. Výčep je malý krcálek, kam se při špatném počasí schová pár lidí.

Mluvil jsem nedávno s velitelem dobrovolných hasičů, říkal mi, že město o spoustu věcí žádali, ale že to bylo marný, neuspěli.

Máme tu tedy spoustu problémů, desetiletí neřešených. Máme tu 2000 občanů, několik již funkčních komunit a spolků, které město nepodporuje vůbec nebo minimálně a léta odmítá jejich legitimní požadavky.

A pak tu máme jiný příběh, na webu města se objevilo propagační video, jak na návsi je pozemek po statku U Kovandů, s kterým si město nevědělo rady, kde bylo „divoké“ parkoviště, ale našlo se 20 hodných aktivních občanů, které město hned podpořilo a budují společně komunitní zahradu, abychom to ostatní neaktivní měli na Hradišti hezké. Občané dělají 1x za 14 dní brigády a město jim postavilo plot, aby se dal pozemek zamknout. Prostě idylka. Pravda je, že město by pozemek do měsíce prodalo za 3-3,5 mil Kč jako stavební parcelu s plynovou přípojkou na stavbu RD, je to nejlukrativnější parcela na Hradišti a možná v celém Písku. Město má zájemců dost a stále tuto variantu zvažuje. Pravdou je i to, že zde původně město slibovalo místním, alespoň dočasné parkoviště, než se postaví nové parkoviště u hřiště. Tři roky byl pozemek prázdný a  neparkovalo se na něm jen proto, že tam někdo udělal tak blbě obrubníky, že se tam ani provizorně zajet nedalo.

Nebije vás do očí ten rozdíl? Máme tu léta tolik požadavků od místních komunit, město nemá peníze na pár čar na parkoviště na sídlišti, ale najednou tu pro novou komunitu 20 osob včetně dětí, částečně upraví a oplotí pozemek s bránou a brankou za desítky tisíc Kč? Jak to, že obyčejní občané nejsou vyslyšeni a najednou parta kolem zastupitele pana Konvičky má takovou podporu města?

Když se objevil spolek Naše Hradiště, s tím, že chtějí vybudovat komunitu Hradišťáků, která by se začala o dění u nás zajímat a něco pro Hradiště dělat měl jsem radost, že se něco pohne, ihned jsem je požádal v jednání s městem o pomoc člena OV a zastupitele pana Konvičku, aby mi trošičku pomohli s úpravou pozemku kolem lípy, o který se budu starat, aby koupili nádrž na vodu za 10 tisíc a já dám vodu z okapu. Dostal jsem od města opět zamítavé stanovisko.  

Když jsem uslyšel, že na návsi bude komunitní zahrada, nápad se mi líbil, protože ze všech těch nápadů na využití pozemku, byl asi ten nejlepší a bylo by skvělé, kdyby lidé ze sídliště a bytovek si měli kde vypěstovat zeleninu a ovoce. Jen mne překvapilo, že se projekt bude dělat z PaRo, když město slíbilo, že na využití pozemku dá peníze přímo. Protože v PaRo měli plánek jen nakreslený rukou a měli na něm špatně vjezd, který by takto nepovolili a v místě, kde chtěl OV stavět dům, aby se uzavřela náves měli pergolu, tak jsem jeden víkend věnoval tomu, abych jim poslal plánek v měřítku přesný z katastrální mapy, aby si mohli na něj kreslit kam co umístí, načtrl jsem jim včetně dispozice i domek se společenskou místností a bytem správce a spočetl kolik by asi stál ve dvou variantách, aby věděli o kolik peněz mohou město žádat.

Bohužel potom jak se projekt začal vyvíjet, kdy se postavil jen ošklivý drátěný plot, pozemek se uzamkl (dnes tvrdí, že je odemčený, ale před měsícem byl zamčený a ještě před týdnem mi nabízela členka komunity klíče), neudělalo se zde pro zahradu a místní ani jedno parkovací místo a můj návrh na 2-5 parkovacích míst vedoucí komunity a člen OV pan Chroňák dost razantně a nevybíravě odmítl, jsem se přikláněl spíš k tomu,  že pozemek v tomto místě pro zahradu, kde se bude v budoucnu scházet na sudech pod pergolou i 50 lidí, není vhodný, protože přitáhne do místa další auta. Členové komunity sice tvrdí jak tam chodí pěšky, ale při poslední brigádě stáli před zahradou 2 auta, jedno ve vjezdu a jedno nebezpečně v silnici. Komunitě jsem navrhl, že by měli lepší si požádat město pro komunitní zahradu na poli u lesa, kde by měli víc místa, pro větší komunitu a i třeba na nějaký sad a jedlý les, který na návsi zrealizovat moc nepůjde. Konzultoval jsem celou věc i s paní místostarostkou paní Trambovou, která mi sdělila, že město stále vážně zvažuje prodej pozemku na návsi, kde vzniká komunitní zahrada soukromé osobě pro rodinný dům, aby se zastavěla náves, a pan zastupitel Brož mi řekl, že určitě nepodpoří komunitní zahradě stavbu nějakého domku s bytem, a že nevidí problém, aby na pozemku bylo pár parkovacích míst, ať obejdu sousedy a shromáždím nějaké podpisy a ty městu předložím. Pokud tedy město pozemek v budoucnu nejspíš jako řádný hospodář prodá, nemá význam tu teď něco za městské peníze budovat a pokud tu bude komunitní zahrada, nebude nikdy postaven v průčelí dům a tak uzavřena náves nějakým domem, tak jak chtěl městský architekt i jak by chtěli místní. Ukazuje se tedy z objektivních důvodů, že to místo opravdu není vhodné, a že by se měla zahrada jako druhý nejúspěšněšjí projekt v PaRo v prvním kole budovat jinde, třeba na zemědělském pozemku města u lesa a okruhu. Ať ji klidně vybuduje město za své přímo, je to dobrý nápad, ale asi by členové měli platit za záhony městu, alespoň symbolický poplatek, tak jak tomu bylo u komunitních zahrad, zahrádkářských osad za minulého režimu.

Na radu pana zastupitele Brože jsem obešel sousedy a mám cca 30 podpisů naší komunity u žádosti, aby pro nás vyčlenili kolem silnice jen 10% pozemku, na kterém udělají veřejná parkovací místa pro místní a všechny návštěvníky Hradiště.

Členka komunity Naše Hradiště mi na ulici řekla, že paní místostarostka Trambová nemůže někomu pozemek prodat, protože prý oni se takto domluvili, už se na pozemku nadřeli a paní starostka jim ho dala. A tak doufám, že když dala paní starostka i s plotem pozemek 20 lidem, aby si ho mohli zamknout, dá i nám 30 podepsaným lidem jen 10% pozemku na parkování, která budou sloužit všem občanům Písku, kteří na Hradiště zavítají na hřiště, procházku, nebo k Srnkům.

Jsem také proti tomu, abychom my občané Písku byli děleni na občany 2. kategorií: na obyčejné podřadné, jejichž požadavky město opakovaně léta ignoruje, a na občany lepší vyvolené (zastupitele a jejich kamarády), kteří si prosadí svůj projekt za peníze města bez ohledu na jiné občany rychle a hladce.  

Tím si samozřejmě znepřáteluji jak vedení města, tak současný OV jehož členové kom. zahradu budují. Připravují prý nové propagační materiály, kde budou tvrdit, jak jsem proti jejich zahradě, proti jejich komunitě, jak jim závidím, ale není to pravda, projekt podporuji, jen by se měl realizovat standardně  a na vhodném místě a šetrně vůči již existujícím místním komunitám, což dosvědčuje dole uvedenými maily, které jsem zaslal panu Konvičkovi a panu Chroňákovi.  Pan Chroňák tvrdí, že je na Hradišti kolem návsi parkovacích míst dost, přikládám i foto z návsi a celého Hradiště, kde většina aut je nucena parkovat zcela nelegálně pod hrozbou pokut a botiček. V příloze i fotky chodníků na sídlišti.

Moje maily spolku Naše Hradiště

Od: Pavel Šebelle
Komu: Konvička 
Datum: 12. 5. 2020 14:22:02
Předmět: Něco ke komunitní zahradě – třeba se vám to hodí

Zdravím pane Konvička,

posílám Vám výkresy ke komunitní zahradě. 

1) Na první straně máte slepou mapu pozemku na návsi v měřítku 1:300, můžete si vystřihnout věci v měřítku a dávat si je na mapu nebo polystyren se špendlíky a můžete zkoušet co se kam vejde a lze s tím šoupat bez kreslení

2) Neměli byste rezignovat na "dům", společenská místnost dole a  nahoře byt správce, tak jak požadoval OV. Zakreslil jsem kolik zabere místa, abyste tam nechali místo a nestavěli do této části nic, co by tam v budoucnu domu překáželo (pokud vycházím z cen realizací RD  což je dnes cca 5500 Kč/m3 a byt by byl podkrovní, tak celé se to pořídí za cca 2,9-3,1 mil Kč, přízemí vyjde na cca 1,6-1,7 mil, byt na 13-1,5 mil Kč. To by město mohlo do Hradiště investovat. Lepší by asi bylo udělat byt v patře, to by vyšlo celé na cca 3,8 mil Kč.

3) pak jsou detaily přízemí a patra (nebo podkroví)

4) pak je návrh vjezdu vzadu, protože dopraváci nepovolí vrata na hranici, ale bude to muset být ustoupené jako před prodejnou u sousedů a tak by vjezd byl schovaný a vytvořila by se v slepém zbytku 2 parkovací místa.

Do přední části jsem umístil koupací jezírko s rozměry koupací zony 4,5x10 m, v tom se dá už plavat dokola a vejde se tam i víc lidí, jezírko je  s vodopádem a potůčkem. Náklad cca 350 – 400 000 Kč. Voda posune zahradu o level výše a když nám nepostaví v Písku venkovní bazén, měli by Hradišťáci, kde se svlažit.    

  5) druhý soubor má i koty, vše v měřítku 1:300, tj. na papíře 1 cm jsou 3 m ve skutečnosti.  

    Uvidíte co z toho se vám bude hodit, min ta slepá mapa myslím určitě. Poslal jsem to i panu Chroňákovi. 

S pozdravem

Ing. Pavel Šebelle

---------- Původní e-mail –---------
Od: Pavel Šebelle
Komu: Konvička , Chroňák
Datum: 20. 9. 2020 14:16:05
Předmět: Víte, že město chce pozemek na návsi spíš prodat na stavbu RD?

Dobrý den pane Konvička a pane Chroňák,byl jsem za paní Trambovou ohledně svých projektů v PaRo, dostali jsme se i  na komunitní zahradu, překvapilo mne co mi řekla. Že prý město vůbec není přesvědčené o tom, že by na návsi měla být komunitní zahrada, že se stále vážně zvažuje, že se pozemek prodá fyzické osobě pro stavbu rodinného domu, víte o tom?

Váš projekt je na tomto místě tak odsouzen k neustále nejistotě, pro komunitní zahradu by bylo proto lepší ji vybudovat jinde, ideálně na poli, které patří městu u okruhu viz. odkaz dole z map.cz , na p.p.č. 643/1 k.ú. Hradiště. Paní Trambová řekla, že když jí o něj řeknete, že vám ho dá.

Mělo by to pro vaši komunitu i staré Hradiště jen samé výhody:

1) nežili byste v nejistotě, že budete něco budovat na návsi a pak vám to prodají za rok za dva pod stavbu RD

2) nemuseli byste pěstovat rajčata vedle hlavní silnice, kde se vám na ně práší a ovlivňují je zplodiny aut 

3) mohli byste mít pozemek větší, klidně 3000-4000 m2 a měli tak místo na skutečný sad nebo jedlý les a i na případné rozšiřování komunity a zahrady. Na současném pozemku chcete asi zachovat staré stromy a na nové vám nezbývá místo. Na poli u okruhu můžete udělat pěkný sad, pěknou část pro záhony, i pro pergolu a ještě nechat pod oplocením třeba 1000 m2 trávy, kterou snadno posekáte traktorem a kam se můžete rozšířit v budoucnu, a kde si zatím mohou hrát děti

4) děti by nemuseli přecházet v zatáčce na návsi nebezpečnou silnici a mohli si chodit hrát na  hřiště na sportovní stezce v lese

5) mohli byste pořádat na přilehlé louce i větší kulturní akce, pokud by se nevešli do zahrady 

6) nemuseli  byste budovat velkou budovu, aby zakončila náves, kterou vám město stejně podle mnohých zastupitelů nikdy nepostaví a mohli byste si u lesa postavit menší dřevostavbu pro setkávání v dešti nebo v zimě

7) nezabírali byste jen pro 20 lidí pozemek města v hodnotě 2500 Kč/m2, ale využili byste na zahradu zemědělský pozemek v hodnotě 100 Kč/m2

8) pozemek na návsi by město mohlo prodat za 3-3,5 mil Kč pod stavbu  jednoho nebo dvou  RD a z těchto peněz konečně provést úpravu návsi (potřebné chodníky) a náves by byla bezpečnější a zakončila se stavbou, jak si přál městský architekt

9) mohli byste pěstovat na lepší kvalitě půdy, na pěkném poli, na návsi po stavbě statku a dvoru  tam moc dobrá zem není

To co je teď na návsi, ten ošklivý drátěný plot zarostlý lebedou není pro starou ves žádný přínos, to že jste zde nevybudovali žádná parkovací místa je od vás dost sobecké vůči nám obyvatelům staré vsi v této části, když víte jaká je situace s parkováním. Takhle by se asi komunita budovat neměla na úkor místních. Byla to vaše volba, teď byste ji mohly z mnoha dobrých důvodů změnit a skutečně něco udělat pro Hradiště, vybudovat velkou pěknou novou komunitní zahradu pro lidi ze sídliště v klidné lokalitě blízko lesa, která se může rozšiřovat a byli by peníze za které se může zrekonstruovat náves s několika parkovacími místy pro místní.

PS: Mám na zahradě malý ořech, vlašský, který budu dávat pryč, pokud byste ho chtěli do zahrady napište, dám vám ho.

S pozdravem
Ing. Pavel Šebelle

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

1. 10. 2020 (15:15)  –  Radek Otava

0
0

Z těch fotek to opravdu nevypadá, že se píše rok 2020. Pozná se to jen podle aut.
Já tomu moc nerozumím, ale jak je možné, že na Hradišti už se projekt PaRo "Komunitní zahrada" buduje, když teprve dnes se začíná o projektech hlasovat? Není tedy zatím vůbec jasné, že komunitní zahrada postoupí. A město do ní už teď dává peníze? Je to tak nebo jsem to jen špatně pochopil ? Neměli se projekty dělat až v roce 2021?

Odpovědět

12. 10. 2020 (15:01)  –  Pavel Šebelle

0
0

INFO pro občany Hradiště a můj komentář k níže uvedenému dotazu a odpovědi pana Hladíka:

- Parkoviště na sídlišti se postaví letos

- Čáry na parkovišti na sídlišti, o které žádá 200 občanů několik let se neudělali letos (přestože to bylo slíbeno), protože prý nebyli peníze….peníze na čáry nebyly, ale za 137 000 Kč se udělal plot komunitní zahrady, kam chodí 20 lidí (čáry by se pořídili podle mne tak za 1/3 této ceny).

- Prý by namalováním čar ubyla parkovací místa, …. Není to pravda, i dnes se může dělat park. místo 2,5 m, nemusí se dělat jen nově zavedené 2,75 m na SUV, žádná by tedy neubyla, naopak přibyla, protože dnes se auta nepostaví vždy přesně a jsou velké mezery

- Na pár čar na malých parkovištích na sídlišti se musí udělat projekt

- Na Hradišti nebudou realizovány požadavky občanů, nebude tu rozhodovat ani zastupitelstvo, ale osadní výbor složený se zástupců politických stran, jehož dva členové si za peníze města budují pro sebe zahradu, to už víme, že je priorita osadního výboru č. 1, rozpadlé chodníky a nenamalovaná parkoviště musí počkat

- Parkoviště u hřiště – citace: Co se týče parkoviště pro hřiště, zatím se nemá stavět nikde, je to stále v jednání.


From: Pavel Šebelle <bausting@seznam.cz>
Sent: Monday, October 5, 2020 9:18 AM
To: Hladík Petr <Petr.Hladik@mupisek.cz>
Subject: dotaz

Dobrý den pane Hladíku,
lidi ze sídliště na Hradišti už několik let opakovaně požadovali namalování čar na parkovišti v ulici K Háječku. Loni přišla informace z města, že se čáry namalují na jaře. Je půlka prázdnin a namalovány nejsou. Kdy je namalujete a kdy se začne stavět nové parkoviště na sídlišti na Hradišti? Na jaké parcele se má stavět parkoviště pro hřiště?

--
S pozdravem

Ing. Pavel Šebelle

---------- Původní e-mail –---------
Od: Petr.Hladik@mupisek.cz
Datum: 7. 10. 2020 14:04:42

Vážený pane Šebelle,
Začnu trochu od prostředka, rada města schválila na svém zasedání dne 14.9. dodavatele stavby parkoviště na konci ulice K Háječku na sídlišti Hradiště, včerejším dnem nabylo právní moci stavební povolení a vysoutěžená firma do zimy toto parkoviště vybuduje.
Co se týče obnovy čar na parkovacích plochách v ulici K Háječku, finance, které byly na toto vyčleněny v rozpočtu, byly na jaře pozastaveny, neboť nebylo jasné, jak se bude situace ohledně financí vyvíjet.
Ještě k značení, pokud by se mělo řešit kompletně nové vodorovné dopravní značení v této lokalitě, pravděpodobně by parkovacích míst ubylo a navíc, musel by na toto být projekt, který by celou lokalitu řešil. Každopádně nechám požadavek obnovy, případně kompletního nového vodorovného dopravního značení v této lokalitě, projednat osadnímu výboru, ten bude jistě vědět, jaké jsou priority na Hradišti.
Pokud tedy osadní výbor vyjádří požadavek VDZ v ulici K Háječku obnovit a najdeme finanční prostředky na realizaci obnovy původního značení, tak tuto akci ještě letos zrealizujeme. Pokud bude požadavek realizovat celou oblast a vše přeznačit, bude se zpracovávat projekt a následně realizovat, pak se to již letos nestihne a budeme muset zařadit zvýšené finance do roku příštího.
Co se týče parkoviště pro hřiště, zatím se nemá stavět nikde, je to stále v jednání.
S pozdravem
Ing. Petr Hladík místostarosta
tel.: +420 382 330 567 / fax: +420 382 330 550
e-mail: petr.hladik@mupisek.cz / www.mesto-pisek.cz

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.