Přihlášení

Jak zvířátkům v lese hrozil Smart Wood

9. 7. 2015 | Richard Kába | Diskuze (7) | Vaše názory

Na pohádky a bajky nejsme nikdy dost staří a tak si milé děti poslechněte jeden poutavý příběh, jako ze života. Za devatero horami, řekami a rybníky, byl jednou jeden les, který se jmenoval Lísek. V lese žila spokojeně všemožná zvířátka. Aby bylo v lese všem dobře, nescházely nikde krmelce a nezely prázdnotou, aby se po lese nepovalovaly odpadky, aby byla přístupná a plná napajedla, a aby lesní zvířátka neohrožovali pytláci, volila si pravidelně Lesní radu, která se o všechno starala, s péčí řádného hospodáře. Zvířátka si tak zvykla, že jim rada za část jejich prostředků a pastvy všechno zařídí, až si přestala všímat toho, jak lesní rada funguje a zdali hospodaří s jejich prostředky účelně a v jejich zájmu.

A tak se stalo, že se utrácelo více a více peněz za věci, které zvířátka ani nepotřebovala. Postavit předraženou lávku z mramoru přes potůček Otaváček se ještě podařilo zabránit, protože to sojky rozkecaly po celém lese, ale potom napadlo jednu vychytralou zájmovou skupinu, že by to chtělo něco velkého za hódně a hódně prostředků. Nazvali to Smart Wood – chytrý les. Celý les by se elektrifikoval, na každém stromě by byla kamera, na pasece navigační světla, celé by to řídil počítač, říkal by zvířátkům, kde si smí lehnout a odpočívat, kde můžou dělat bobky a kam třeba vůbec nesmí. Zvířátka ale o tom, že se něco takového chystá, vůbec nevěděla.

A tak se jednou v luxusním brlohu medvěda Jégra (který mu postavili z dotací LEU (LEsní Unie)) sešla konspirační schůzka, která měla potichu a nenápadně celý projekt připravit. Přišel tam žabák Not z Lesní rady, jezevec Pavlík z LBM (lesní borůvky a maliny), zajíček Vemdar z Lesní inovace, ježek Stružka vyučený elektrikář, motýl Vítek z fakulty lesních pěšinek a veverka Růža z lesní školky. Zvířatka si vyříkala svoje zájmy a rozhodla se, že Smart Wood je výborný nápad, že z toho koukají … samá pozitiva, a že bude třeba potichu a nenápadně tuhle věc postupně prosadit.

Situaci jim trochu zkomplikovalo, že na podzim opadalo listí a přišly volby. Novou předsedkyní Lesní rady se stala moudrá sova Jevča, ale důležité bylo, že si tam svoji pozici udržel žabák Not. Potom už nebylo tak těžké přesvědčit Lesní radu, že je to dobrý nápad. Zorganizoval se výlet do spřáteleného lesa v západní části LEsní Unie, kde podobný Smart Wood za peníze všech zvířátek už mají a všichni členové Lesní rady záměr na tu úžasnou věc schválili, jako kdyby to byla nabídka předražených žaludů a bukvic od podomních prodejců s excelentním marketingem. Půl roku příprav věnoval medvěd Jégr se žabákem Notem tomu, aby nechali připravit zeleno-hnědou knihu, která pojednává o tom, jak získat peníze z LEsní Unie a jak bude těžké přesvědčit ostatní zvířátka, aby takovou drahou věc, která jim přinese jenom problémy, akceptovala.

O Smart Woodu se ale po schůzi začalo mluvit. To si medvěd ani žabák nepřáli.

A co myslíte děti, dopadne to dobře nebo špatně? Podaří se Smart Woodu zabránit nebo ne? Na to si budete muset počkat. Ale jestli se zvířátka nezačnou více zajímat o to, co Lesní rada dělá, nevím, nevím jak to dopadne. Ale víte co děti, budeme jim alespoň držet palce a doufat.

Zdroj: http://www.protext.cz/zprava.php?id=21610

Poznámka autora: Jakákoli podobnost mezi zvířátky a živými lidmi, je náhodně čistá.

0
0

Diskuze k článku +

9. 7. 2015 (22:04)  –  Karel Kropš

0
0

Kde já tuhle pohádku už slyšel?

Odpovědět

10. 7. 2015 (05:49)  –  Richard Kába

0
0

Ta je lepsi, nez ta o horicim batohu, predpokladam ;)

Odpovědět

10. 7. 2015 (20:47)  –  Pavel Hubka

0
0

Ty dva palečky dolu jsou perfekní vypadá to jako kdyby si to přečetl žabák a medvěd :-)))

Odpovědět

13. 7. 2015 (00:06)  –  Pavel Kašpar

0
0

Že by náš český Ezop byl na návštěvě v Písku? Tady je bohužel k vidění několik vlků a stádo ovcí.

Odpovědět

13. 7. 2015 (02:46)  –  Luděk Blaha

0
0

Jako pohádka, to fakt nevím. Aby se dětem nenarušila představa o dobrém konci, a že políbený žabák se promění ve spanilého prince.
Takže spíš ta bajka. Ale co s žádoucím ponaučením. Tak snad, nestrkej nos do houští, nebo si na tobě kdejaká lesní havěť smlsne. V lepším případě tě alespoň slizem zapatlá…

Odpovědět

13. 7. 2015 (07:54)  –  Richard Kába

0
0

Ne kazda pohadka skonci dobre … a bajka to byt nemuze, prave kvuli absenci ponauceni.

Odpovědět

13. 7. 2015 (10:23)  –  Pavel Kašpar

0
0

Myslím, že v tom Lísku jsou zvířátka nepoučitelná . Už spolu stavěla lesovnu a také to nějak nedopadlo. Každá pohádka končí dobře. Někdy pro ovečky a někdy pro vlky. Tak se nám ta bajka pomalu mění v satyru

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.