Přihlášení

Stavební inženýr hodnotí současné stavby v Písku: některé na 1*, protipovodňová zeď = hrůza

23. 9. 2018 | Redakce PS | Diskuze (1) | Vaše názory

Vážená redakce Píseckého světa, děkuji, že vycházíte a že dáváte občanům města i organizacím možnost se vyjádřit. V minulosti jsem dost odborně publikoval a psal úspěšná skripta pro vzdělávání dospělých. Nyní chodím po Písku a pozoruji…

Aktuální je stavba protipovodňové stěny v úseku most TGM („nový most“) až bývalý mlýn (konec slepé větve ulice Topělecké). Akce, která spala celý rok od data stavebního povolení, začala letos v dubnu záborem pro zařízení staveniště a symbolickou ochranou kmenů stromů deskami z dřevotřísky. Také pokácením několika stromů aleje mezi lávkou a mostem TGM, uzavřením stezky v celém úseku a pokrytím povrchu štěrkodrtí pro „ochranu“ dlažby a krytu ze živice. Výkopy byly prováděny pomalu a problematicky. Na dotaz občana v Píseckém světě – proč se neřeší především zaústění potoka JIHER – odpověděl místostarosta Knot, že se čekalo na statický posudek a že 15. 5. již realizace začala. Což byla a je nepravda. JIHER se začal „řešit“, a to po částech, až od 12. 8., s pauzami úplné nečinnosti – a to dosud. Je nesmysl čekat na statický posudek u stavby vyprojektované a povolené již před rokem. Podle toho vypadá celý postup provádění. Denně kolem chodím a odborně pláču… Hrůza.

Zde nejde o práci vítěze výběrového řízení, firmy Eurovia CS, a.s., ale zemní práce provádějí jednotliví soukromníci dle pokynů z firmy Eurovia CS. Někdy nevědí, co mají dělat, někdy se vůbec nepracuje (zejména v srpnu). Trvalé obnažení kořenů stromů od června se při letošním létě již projevilo více, než u jiných porostů. Výkopy, pak zpět zásyp, trochu zhutnění, pak zase ten samý výkop; pokládka jen jednoho potrubí vody od lávky k čp. 425. Firma Eurovia CS by měla mít tzv. realizační projekt (dříve prováděcí projekt s podrobnostmi). To není, protože se stále tápe, hledá se, vymlouvá se na geologii (!!!), což je podle mne směšný argument. Nyní se zabrala část parku a především chodník od čp. 425 na velké parkoviště, a tím i cesta směrem k lávce, musí se více obcházet. V pátek 7. září se objevili ve výkopu mezi  lávkou a Jiherem potrubím tři kluci z Metrostavu a vázali výztuž pro betonáž stěny  se spolupůsobením štětovnic. Dokazuje to, že  Eurovia CS jen pracuje s cizími pracanty a sama jen bude inkasovat. Odhaduji, že tato akce se letos nedokončí a bude zvýšení nákladů na „vícepráce“. (Proto prosím, zda byste se tomu mohli ještě věnovat.)

Postup, jakým METROSTAV realizuje stavbu lávky DAGMAR ŠIMKOVÉ u Václavského jezu, je příkladný (jsem rád, že jsem v Metrostavu pracoval 1983 – 1988). Při kontrolním dni po provedení prvního pole na levém břehu jsem se setkal krátce i s architektem Pleskotem. Velmi dobře si pamatuji debatu ve Sladovně z doby počátku starostování Ondřeje Veselého, kdy se o lávce začalo diskutovat. Starosta byl pro, nově instalovaný místostarosta za TOP 09 Josef Knot byl PROTI. Nyní Josef Knot je velice PRO lávku! Poznámka k věci: Děkuji za zveřejnění článku „Sednout si do teplého…“ (PS 14/2018), který srovnává mnoho slov ve vyjádřeních pana místostarosty Knota.

Ještě k nové lávce: vedle mimořádně  praktického přínosu pro pěší z Hradiště (nejen směr  koupaliště) je zasazena do krajiny přímo učebnicově. A statická konstrukce mne nadchla, výtečné. Vynořila se mi přímo vzpomínka na profesora Jiřího Klimeše (1958) z katedry mostů (hlavní autor Nuselského mostu v Praze), který nám zdůrazňoval při projektování mostů všech druhů právě spolupráci s architekty.

Dokončení koupaliště je skvělé, perfektní. Chválím nejen projektanty s řešením, celkovým projektovým návrhem, ale i s provedení od zhotovitelů a navržení detailů. Včetně pokládky dlažby na terče, atd. Protože DETAIL DĚLÁ STAVBU! Projektant i zhotovitel: známka 1*.

Revitalizaci sídliště Topělecká, kde mám svůj nájemný byteček, také chválím, jak projektanta, tak provedení (STRABAG). Volba kon­strukce vozovek s využitím toho „co tam bylo z minulosti“ je příkladná, stejně jako řešení parkování, ohled na stávající zeleň a doplňující výsadby.

Jsem už ve stupni kmetství (82 let), ale celý život jsem pracoval ve stavebnictví, v širokém intervalu druhů staveb a zaměření (stavbyvedoucí, projektant, stavební dozor) až do svých 76 let.

RADOMÍR SŮVA, vyšlo v tištěném vydání Píseckého světa č. 18/2018.

0
0

Diskuze k článku +

24. 9. 2018 (10:04)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Děkuji za článek. Opravdu velmi zajímavý. Pod komentář hrůzy na Portyči bych se podepsal. Nejhorší na ní je, že už nejde zastavit (bez obrovských pokut pro město), takže si to slízneme s plnou parádou :(

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.