Z NOUZE CTNOST aneb vyhrál VAK Jižní Čechy a.s.
Redakce Píseckého světa obdržela příspěvek JUDr. Josefa Šlehobra k výsledku koncesního řízení na výběr provozovatele vodohospodářského majektu města Písku.
K poslednímu březnu tohoto roku byla učiněna poslední tečka za kolotočem kolem koncesního řízení na výběr provozovatele vodohospodářského majetku města Písku. Představitelé společnosti VAK Jižní Čechy a.s. a představitelé města Písku podepsali protokol o předání a převzetí vodohospodářského majetku.
Nebyl by to ani Tomáš Dušek, aby si ihned nepřihřál svou polívčičku. Pochlubil se, že koncesní řízení bylo velmi složité, stejně jako projednání zastupitelstvem města, ale stálo to za to. Teď jsme na tom lépe než Strakonice, vodné se bude zvyšovat pouze o inflaci. Každé zdražení musí být schváleno zastupitelstvem. Smlouva je uzavřena na 15 let a za tu dobu dostane město Písek 600 milionů korun.
Konec dobrý všechno dobré, ale je to skutečně tak?
Především je nutné podotknout, že nabídka společnosti VAK Jižní Čechy a.s., je skutečně dobrá. Jak již bylo uvedeno, vodné bude levnější o 1,13 Kč za m3, zvyšovat se bude jen o inflaci a to musí schválit zastupitelé města. Organizace přijala závazek, že zaplatí smluvní pokutu 100.000,- Kč za každé prodlení s opravou havárie vodovodního nebo kanalizačního řadu.
V čem je tedy problém?
Problém je v tom, že za několik let nebyla radnice schopna vybudovat takovou vodohospodářskou správu, která my byla na úrovni VAKu nebo ostatních soutěžitelů v koncesním řízení. Společnost VAK Jižní Čechy a.s. je ovládána koncernem Energie AG a byla ochotna učinit vše, aby nemusela vyklidit další část teritoria v Jižních Čechách, aby Písek nešel cestou Strakonic a dalších, kteří si začali vodohospodářský majetek spravovat sami. Kdekdo si může říci, že je mu jedno kdo se stará o tu rouru v zemi, jen když nebude zvyšovat vodné.
Ono to tak úplně není. Zdroj pitné vody je na našem území, vodohospodářský majetek v hodnotě 2,2 miliardy korun je majetkem města Písku a ten obsluhuje český personál, většinou naši sousedé z Písku, ale zisky z tohoto majetku plynou do Rakouska. Jak jsem již uvedl, problém je v tom, aby vodohospodářská správa Písek s.r.o. byla tak dobrá jako VAK JČ a.s.
Tento úkol radnice nesplnila a možná jej ani splnit nechtěla, jak plyne z postojů některých představitelů radnice. Sjednat pronájem je pohodlné řešení, bez rizika a za minimální odpovědnosti, než učinit všechna opatření technického, školícího a hlavně personálního charakteru, aby vznikla po všech stránkách konkurenceschopná firma s vedením, které bude mít dostatečnou praxi v oboru. Vodohospodářská správa Písek s.r.o. byla založena několik let, když již v lednu roku 2009 uvedl starosta Sládek, že městská společnost není připravená technicky ani personálně, aby převzala k prvnímu lednu letošního roku správu na vodohospodářským majetkem města k provozování vodovodů a kanalizací. Co se tedy po celá ta léta kolem této městské společnosti dělo? Někdo musel být za práci na vybudování městské společnosti placen a někdo také musel její práci kontrolovat. Nemohu si to nijak vysvětlit, ale nemohu se ubránit dojmu, že to bylo naplánováno tak, že Vodohospodářská společnost Písek s.r.o. umře, dříve než vůbec začne fungovat. Je to jen můj názor a také moje spekulace, ale vše tomu NASVĚDČUJE.
Přitom to bylo ohromné překvapení, protože starosta i radní všechny ubezpečovali, že práce na Vodohospodářské správě Písek s.r.o. plynule pokračuje a poté, co se vyjádřili o její nepřipravenosti, nenařídili žádná opatření. Třeba i zastavení projektu. Okamžik pravdy nastal zahájením koncesního řízení. V červenci roku 2009 byla Vodohospodářská správa Písek s.r.o. vyřazena ze soutěže protože nevyhověla kvalifikačně. Chyběl jí certifikát ISO. Není možné přijmout argument, že jej nemůže mít, protože v tomto oboru nepracovala. Měla jej získat již dříve spojením s jinou organizací a ne chybějící osvědčení ISO nahrazovat čestným prohlášením. Je to ostuda, že se to stalo v koncesním řízení vlastního města.
Upozorňuji, že zastupitelstvo rozhodlo o koncesním řízení v říjnu roku 2008 a od té doby bylo jasné, co všechno bude muset městská firma u koncesního řízení doložit. O tomto závažném nedostatku se komise na posouzení kvalifikace dozvěděla až při otevírání obálek.
Proto nezbývá radnímu a místostarostovi Duškovi než pochvalovat těch 600 milionů korun. Je to však jen z nouze ctnost, protože kdyby městská firma byla stejně kvalitní jako VAK JČ, tak by samozřejmě zaplatila nejméně stejné nájemné. Když uvážíte, že VAK JČ musí zaplatit nájem, uhradit všechny náklady na provoz a administrativu, daně atd. a JEŠTĚ MUSÍ VYGENEROVAT ZISK ALESPOŇ 20%, tak je zřejmé, že by městská firma vydělala pro Písek za těch 15 let o 120 až 180 milionů více než nájemce VAK JČ a.s.
JUDr. Josef Šlehobr, Písek