Přihlášení

28. říjen: Státní svátek připomněly oficiální i soukromé akce

1. 11. 2010 | PAVEL KRÁL | Diskuze (13) | Věci veřejné

PÍSEK - Zajímavých míst hodných shlédnutí je i v samotné blízkosti města Písku přehršel. Ve čtvrtek 28. října - tedy na den 92. výročí vzniku ČSR - se jedním takovým stal i pomník 1. světové války, stojící na kraji Píseckých lesů, nedaleko zahrádkářské kolonie Na Vohybale.

Pomník zde nechal postavit už v roce 1915 někdejší lesní rada Karel Knapp. Původně na něm byly vytesány pouze první dva letopočty probíhající válečné vřavy. Každý další rok zajistil přitesání nového letopočtu. Přibližně třicet kroků od pomníku, hned u lesní pěšiny, se dochovala i kamenná lavička. Toto místo bývalo nazýváno "válečnou besídkou".

Svoji první návštěvu mnohými jaksi pozapomenutého místa absolvoval Aleš Procházka z Písku. Odpoledne se tento dvacetiletý student s několika přáteli zúčastnil i oficiální vzpomínkové akce na Mírovém náměstí. Zapálením svíčky, položením věnce a zpěvem národních písní spolu s dalšími přítomnými uctili památku československých legionářů a všech, kteří se okolo pohnutého roku 1918 zasloužili o samostatnou republiku.

"Stále se mluví o tom, že mladé lidi nezajímá naše současnost, natož doby minulé. U některých z nich to možná platí, ale já i další tady jsme důkazem, že i nastupující generace má zájem o dění kolem sebe, o naši historii a zároveň máme i chuť se zapojit," tvrdí další z účastníků pietního aktu, Jan Lískovec (21). U paty památníku legionářů zapózovalo také několik členů a příznivců jihočeské regionální organizace SVORNOST. Jedná se o mladé, nicméně rozvíjející se občanské sdružení s celostátní působností.

0
0

Diskuze k článku +

3. 11. 2010 (08:52)  –  Josef Kovařík

0
0

28. říjen a 92. výročí vzniku Československa proběhlo v Písku důstojně za přítomnosti zástupců politických stran. To je vynikající. Důstojnost však nebyla na celostátní úrovni. Ostře vyhraněné a protichůdné názory ústavních činitelů jsou udivující. ( B.Sobotka, Zahradil, Bém a Anděla Dvořáková za ČSBS ). Předsedkyní ČSBS Andělou Dvořákovou byl připomenut v Pantheonu Národního muzea mimo jiné politický, morální a mediální marasmus.Cituji: …"Proto se pozastavujeme se ze vší rozhodností nad skutečností, jak se v dnešní době zachází s existencí tohoto státu. Česká televize, placená z poplatků občanů, došla tak daleko, že uvádí pořady nejen znevažující státnost, ale dokonce nabádá k její likvidací. Jak jinak si totiž vysvětlit pořady typu Československo jako jedna ze zemí Spolkové republiky Německo. To prosím není vtip, to je skutečnost"… Sledovat v přímém přenosu jejich vystoupení bylo velmi poučné. Celý projev zde: http://www.zasvobodu.cz/. Videonahrávka zde: http://www.ct24.cz/vysilani/2010/10/28/210411033141028-12:05-slavnostni-shromazdeni-k-92-vyroci-

Odpovědět

3. 11. 2010 (09:00)  –  Jitka

0
0

p.Kovařík – proč to sem píšete? To se nějakým způsobem vztahuje k našemu Písku? …max. ta první věta. A pokud chceta být objektivní, tak taky uveďte, kolik občanů Písku projevilo o zmíněnou akci zájem a zůčastnilo se.

Odpovědět

3. 11. 2010 (10:00)  –  Hugo

0
0

Vážená paní Jitko, na Písek který má asi 30.000 obyvatel byla účast na Míráku 28.10 opravdu bída. Obdivuji pana Říhu, který se moc a moc snaží, posílá pozvánky, ale výsledek je takový, že jak jsem počítal ( jsem už starší pán ), tak si myslím, že nás tam bylo asi 50, z toho asi polovina dětí, skautů a funkcionářů a nás, obyčejných lidí tam bylo asi 20. Ale mohu se mýlit, i když ne o moc. Jinak vzpomínková slavnost byla perfektní, na závěr báječné zpívání.

Odpovědět

3. 11. 2010 (15:07)  –  Josef Kovařík

0
0

Milá Jitko, na Mírovém náměstí jsem byl a dokonce jsem z něj udělal krátkou internetové připomenutí na jiném portálu. Proto rozumím také p.Hugovi o čem píše on. Samotný akt a sledování ČT24 mě inspirovalo ke krátkému vyjádření v diskusi. Připouštím, nemuslo být příliš obratné. Souhlasím, že moje vyjádření se k Písku vztahuje jen okrajově. Mělo vyjádřit širší souvislosti, přesahující písecký dvorek. Kdo pozorně poslouchal p. Říhu, p.Andělu Dvořákovu a pak ty ústavní činitele, které jsem jmenoval, tak si určitě širší souvislosti vybaví. Nenapovídám jaké, inu každý podle svého přesvědčení. Vyjádřil jsem však to co jsem chtěl vědomě. Ona podstata vyjádření může být jen v jedné větě, v souvětí, v jednom slově, nebo dokonce v uvedení internetových adres. Na závěr mé odpovědi bych přesto doporučoval se zde přestavit plným jménem. I přes určtou náklonnost k diskusnímu příspěvku nechci příliš anonymům odpovídat.

Odpovědět

3. 11. 2010 (16:43)  –  jitka

0
0

Pokud mělo jít, jak sám uvádíte, o "vyjádření širších souvislostí, vztahujících se k Písku pouze okrajově", tak si k tomu vyberte jiný server, ne Písecký svět. Tyto Vaše reminescence mě absolutně nezajímají.
P.S. – Bartošová

Odpovědět

3. 11. 2010 (18:55)  –  Josef Kovařík

0
0

Pro Jitku Bartošovou. To je jednoduchá pomoc, kterou velmi lapidárně používal v argumentaci tehdejší jednatel a gen. ředitel Novy Železný. "Přepni na jiný program". V tomto případě moje články atd. nečtěte a nereagujte na ně.

Odpovědět

3. 11. 2010 (19:02)  –  Zdenka Jelenová

0
0

I jen nikam nepřepínejte:-), Písecký svět je tu přece právě pro volné a svobodné diskutování v podstatě o čemkoli, co místní lidi zajímá… A to fakt nemusí být záležitosti jen výhradně písecké, ne? Klidně se můžeme věnovat jakýmkoliv tématům, které se i zvnějšku k našemu regionu a jeho občanům váží… Trochu ohrané, ale velmi moudré heslo dneška přece říká: MYSLI GLOBÁLNĚ, JEDNEJ LOKÁLNĚ!

Odpovědět

3. 11. 2010 (20:56)  –  Luděk Blaha

0
0

Tak v tom případě, jestli dovolíte, paní Jelenová: manželka a pan Elév mi nerozumějí. To by, myslím, mohlo pár místních lidí zajímat.. Třeba i paní P.S.-Bartošovou.
Státní svátek se ovšem také dal již tradičně připomenout i desetikilometrovým během z Tálína do Tálína, přes Kukle, Paseky, Nuzov a Žďár. Ti, co jsme přežili, jsme si pak zapózovali před Tálínským obecním úřadem.

Odpovědět

3. 11. 2010 (22:05)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Dovolím, pane Blaho, dovolím – protože předpokládám, dle úrovně Vašich příspěvků, že Vám pravděpodobně nedělá problém pochopit, co jsem chtěla vyjádřit :-)
A pokud napíšete zajímavý příspěvek z manželské psychologie, proč ne? Čtenáři PS Vám jistě dají najevo, zda je právě tohle zajímá, nebo nikoliv.
Jo, škoda, že jste o tom běhu nenapsal, ptže to musela být zajímavá akce.

Odpovědět

3. 11. 2010 (23:38)  –  Iva2

0
0

Upřímně obdivuji všechny, kdo jsou schopni tak asertivně reagovat na příspěvky pana Blahy. Já se bez mučení přiznám,že na to nemám, a že mu žena nerozumí,ani se nedivím, protože pro mě jsou to zbytečná slova rádoby intelektuála. Říkám záměrně pro mě, protože pro druhé to může být zajímavé. Proto se panu Blahovi rovnou omluvám za názor na jeho psaní.

Odpovědět

4. 11. 2010 (09:52)  –  Luděk Blaha

0
0

To 'zbytečná slova rádoby intelektuála', to v mém případě sedí, paní Ivo2.
Konečně mi někdo rozumí, takže obdiv patří i Vám.

Odpovědět

4. 11. 2010 (10:19)  –  Iva2

0
0

Děkuji za poklonu pane profesore!

Odpovědět

4. 11. 2010 (11:34)  –  Luděk Blaha

0
0

Učiteli, prosím … učiteli!

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.