Přihlášení

Architekt Pleskot k využití kasáren: Město musí mít svou vůli! – Na jednání zastupitelstva ho nepozvali…

3. 4. 2019 | Zdenka Jelenová | Diskuze (1) | Věci veřejné

Architekt Josef Pleskot

Architektu Josefu Pleskotovi, který předsedal výběrové komisi soutěže na návrh řešení bývalých Žižkových kasáren – a který teď nebyl ani pozván na zvláštní jednání zastupitelstva ke kasárnám –, jsme položili několik otázek ohledně způsobu, jakým město Písek plánuje využití této velké uvolněné plochy.

• Zvolilo město správnou cestu – nezadat v podstatě žádnou představu, žádné podmínky, a naopak nechat zcela volnou ruku architektům či developerům?

Domnívám se, že město dosáhne svého jen tehdy, pokud bude jasně vědět, co chce. Je pro mne nepředstavitelné, že by se mohlo vzdát představy o svém rozvoji, ustoupit z občanských a politických pozic a přenechat prostor pouze architektům a developerům. Město musí mít svoji setrvačnou vůli! Architekti a developeři se o ní musí dozvědět, pak jsou schopni jí dát konkrétní podobu.

• Jak si představujete „ideální“ řešení takto velikého volného prostoru v těsném sousedství historického centra?

Jde o zásadní rozvojovou plochu města na znečištěném, dříve zastavěném území. Ta plocha má velkou hodnotu. Její využití by se nemělo odehrát bezkoncepčně v příliš krátkém čase, ale v relativně krátkém čase by měla být přijata všeobecně platná dohoda o tom, jak ji do budoucna zaplňovat a naplňovat.

• Bylo by podle vás, případně zkušeností odjinud, vhodné nějakým způsobem zapojit občany do hledání řešení formou komunitního plánování, nebo je lepší „nechat to na odbornících“?

Mluvím-li o dohodě, nemůže být učiněna mimo vůli občanů. Je ale dobré vědět, že dav nemá zodpovědnost, proto ji na sebe musí někdo vzít. Kdo jiný, než politici napříč. Nezpochybnitelně na dlouhou dobu! Rozvoj města není ani levicový, ani pravicový, ten je jenom pozitivní, nebo negativní. „Kasárna“ musí podstoupit tuto tvrdou diskusi, musí dojít k dohodě a tu po léta kontinuálně uskutečňovat. Ať vládne kdokoliv!

• Byl jste předsedou výběrové komise soutěže – budete na jednání zastupitelstva ve čtvrtek 4. dubna, kdy budou zastupitelé o kasárnách rozhodovat?

Na zastupitelstvo mě nikdo nepozval.

VYŠLO V TIŠTĚNÉM PÍSECKÉM SVĚTĚ Č. 7/2019

0
0

Diskuze k článku +

4. 4. 2019 (11:50)  –  Michaela Šťastná

0
0

Nevím, na kolik je pozvání – nepozvání důležité pro chuť se zúčastnit.
Nicméně, jedná se o mimořádné jednání, myslím že k mimořádným dvěma bodům programu.
I když předpokládám diskuzi, jsem překvapena hodinou počátku zasedání, čekala jsem jinou, pozdější, jsou to jen dva body k projednání…..

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.