Přihlášení

Chceme na Hradišti jen bezpečnější náves, co je na tom špatného?

22. 10. 2020 | Pavel Šebelle | Diskuze (1) | Věci veřejné

Mám 35 podpisů dospělých občanů žijících a podnikajících na Hradišti pro to, aby město udělalo naši náves bezpečnější. V příloze článku jsou plánky s navrženým řešením. Je třeba, aby se na malé části pozemku po statku U Kovandů udělali 3 chodníky, 8 parkovacích míst a místo pro přecházení. (Chtěli bychom přechod, ale přechody pro chodce bohužel písecké úřady povolit nechtějí, prý jsou pro chodce nebezpečné). Podepsalo by tuto žádost víc lidí, ale někteří se báli, aby jim „město“ nebo osadní výbor nedělalo kvůli podpisu v budoucnu nějaké problémy, když od nich budou něco potřebovat.

Se sousedy jsme chtěli nejdřív jen 8 parkovacích míst na návsi (5 podélných a 3 kolmá), ale jak jsem místní obcházel, z širší diskuse s nimi vyplynuly další požadavky. Hradišťská náves a místní hlavní silnice je totiž dnes velmi nebezpečné místo. Je nebezpečná především pro chodce, ale je nebezpečná i pro auta, která vyjíždějí ze dvorů nebo z parkoviště před prodejnou. Po zbourání statku a udělání velmi široké zatáčky na návsi tudy jezdí některá auta 70 km/h a rychleji. Chybí zde přechody a chodníky. Studie na chodníky na návsi je z roku 2010, ale dodnes město ani osadní výbor nic z ní pro místní neudělalo.

Místní nechtějí parkoviště v ulici Ouzká, ale uvítali by zde chodník, který by vedl na náves a přechodem navazoval na chodník kolem domu čp. 10, kde je studna a kudy se vchází do ulice Družstevní. Obě místa jsou nyní bez chodníků velmi nebezpečná, protože jde o ostré  zatáčky, do kterých ani chodec, ani auto do ní vjíždící nevidí a může dojít k jejich střetu. Jeden pán říkal, že už se zde stala vážná nehoda, kdy auto srazilo chodce.  A zrovna včera jsem viděl jít ulicí Ouzkou na náves tatínka s kočárkem a 2 malými dětmi a těsně před návsí proti nim vjelo do ulice  auto. Naštěstí jelo pomalu, ale kdyby to řidič neznal a jel rychleji, mohlo dojít k velkému neštěstí.

Místní by také chtěli udělat místo pro přecházení a  dát na náves jedno nebo dvě zrcadla, aby auta  výjíždějící  z pravé strany návsi ze dvorů viděli,  zda nejede auto ze zatáčky od prodejny.

Hodně lidí by uvítalo také snížení rychlosti od návsi po hospodu U Srnků, ale to opět úředník přes dopravu povolit nechce.

Navržené řešení je univerzální na  zbytku pozemku může být cokoliv, komunitní zahrada a nebo rodinný dům nebo hřiště pro děti. Navržené řešení by i přecházení dětí do komunitní zahrady udělalo bezpečnější. Vyřešilo by i problém, který vznikl tím, že se udělal plot zahrady tak nešikovně, že zbyl k silnici jen pruh 0,3-0,6 m široký, který je absolutně neudržovatelný. Chodník by zajistil z vnější strany to, aby to lépe vypadalo a nerostla nám na návsi lebeda.

Tedy pokud to shrnu chodníky, místo pro přecházení udělají náves bezpečnější pro chodce,  malé parkoviště udělá náves bezpečnější pro auta i chodce, protože dnes lidé musí parkovat na chodníku, v silnici, v křižovatkách a chodci je musí obcházet. Jak se k naší „petici“, k naším legitimním požadavkům  postaví město a osadní výbor? Mají zde možnost se pod článkem vyjádřit. Jak se k návrhu postaví úředníci? Jak se k návrhu postaví tzv. komunita Naše Hradiště budující komunitní zahradu? Co na to řekne pan architekt Zborník z architektonické komise a Píseckého světa? Je opravdu tak špatné chtít na návsi na Hradišti jež je dnes součástí města Písku ve 20. letech 21. století  chodník, přechod a pár parkovacích míst? Pozemek pro to vhodný tu je.

Těch 35 občanů co se pod petici podepsalo je se svými rodinami mnohem větší komunita, než tzv. (zatím právně neexistující spolek) Naše Hradiště, který si zabral celý pozemek jen proto, aby tam měli pro sebe zahradu, a který má i s dětmi asi 20 členů. 

Je smutné, že ty chodníky a malé parkoviště město neudělalo dávno, protože pozemek je prázdný asi 3 roky, je smutné, že musíme na to dělat petici, že to někoho na městě samo nenapadne. Je smutné, že jsme napadáni za to, že tyto věci pro Hradiště chceme lidmi z osadního výboru i lidmi z komunitní zahrady.

Dojděte se na hradišťskou náves podívat, tak ubohou náves už nemají dnes ani v těch nejmeších obcích s rozpočtem pár desítek tisíc, Písek má přitom rozpočet přes 900 mil Kč a takto to u nás vypadá. Pokud pojedete autem připravte se na to, že nebudete mít kde zaparkovat. Pod článekm jsou také fotky plotu komunitní zahrady, který nám to tu rozhodně nezkrášlil, naopak a je vidět  jak je "nedořešený" ke komunikaci. 

Fotogalerie k článku


Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

4. 11. 2020 (10:35)  –  Pavel Šebelle

0
0

Vyjádří se k tomuto někdo z osadního výboru nebo pan Zborník z architektonické komise? Bude chtít OV chodník, přechod a pár parkovacích míst? Pokud ne, proč? Podpoří člen architektonické komise tento legitimní požadavek občanů Hradiště?

Pan Konvička a pan Chroňák tu opakovaně mluvili při své propagaci své komunitní zahrady, jak chtějí diskutovat o věcech na Hradišti a teď mlčí? Hodně zvláštní a ještě zvláštnějsí bude až budou jako členové OV proti chodníku a tomuto návrhu podpořeného 35 podpisy občanů.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.