Přihlášení

Eva Vanžurová starostkou Písku, Piráti začali plnit program, první hádka – o termín zastupitelstva

9. 11. 2014 | Zdenka Jelenová | Diskuze (1) | Věci veřejné

Zastupitelstvo po prvním jednání

Přesně podle schváleného scénáře nové radniční koalice proběhlo nedělní slavnostní jednání nového Zastupitelstva města Písku. Až na omluveného Karla Chytrého nejprve všichni zastupitelé složili slib a poté zvolili nové vedení města.

Předání starostenské štafety těsně po volbě Evy Vanžurové. Foto Z. Jelenová/PSZasedání začalo krátce po 15. hodině, hlediště velkého sálu kulturního domu bylo téměř zaplněné, i když nebylo možno očekávat žádné velké překvapení. Mezi diváky ostatně převládali zaměstnanci města a městem řízených organizací a podniků.

Evu Vanžurovou (Jihočeši 2012) oficiálně na starostku navrhl její stranický kolega Tomáš Franců, poté Václav Gavlasz (ČSSD) navrhl jako protikandidáta na starostu Ondřeje Veselého, což samozřejmě neprošlo. Po svém zvolení se nová starostka chopila řízení schůze, kterou do té doby vedl nejstarší ze zastupitelů, Václav Reichl (KSČM).

Zastupitelé podle koaliční dohody odhlasoval, že místostarostové budou jen dva a členů rady celkem devět. Prvním místostarostou se stal Josef Knot (TOP 09), druhým Jiří Hořánek (ANO 2011).

Dalších šest členů rady města je také z koalice, přestože komunisté se pokusili připomenout předvolební diskuze o tom, že v radě by měla mít zastoupení i opozice. O navrženém kandidátovi Karlu Vodičkovi ale zastupitelstvo ani nehlasovalo, protože si předtím určilo, že hlasovat se bude o sedmi kandidátech na šest míst podle abecedy – a Vodička by tedy přišel na řadu až jako poslední. Proti tomuto způsobu hlasoval například Pirát Martin Brož, který podle svých slov hodlal Vodičku jako člena rady podpořit.

Novými radními se pak podle abecedy stali Marek Anděl (ANO 2011) – 16 hlasů, Tomáš Franců (Jihočeši 2012) – 16 hlasů, Luboš Průša (Jihočeši 2012) – 15 hlasů, Miroslav Sládek (Písecký patrioti) – 14 hlasů (až v druhém hlasování, když první, v němž Sládek získal 13 hlasů, prohlásila starostka Vanžurová za zmatečné), Petra Trambová (TOP 09) – 17 hlasů a Rudolf Tyll (TOP 09) – 16 hlasů.

Pirát Brož do programu navrhl jeden konkrétní bod, který poté zastupitelé všemi 26 přítomnými hlasy schválili ve formě usnesení, že souhlasí se zadáním studie týkající se možnosti zpracování elektrozařízení ve městě Písku. Martin Brož si od toho slibuje příspěvek do městské kasy, protože dosud ze sběru a zpracování elektroodpadu na území města profitují soukromé firmy.

První skutečná rozepře se nakonec odehrála kolem termínu dalšího jednání zastupitelstva – starostka Eva Vanžurová oznámila jeho termín na 27. listopadu od 13 hodin ve Sladovně, zatímco bývalý starosta Ondřej Veselý upozornil, že podle usnesení minulého zastupitelstva má být jednání 4. prosince. "Bývalo dobrým zvykem, že jsme se na termínech domlouvali předem kolektivně, samozřejmě to odteď může být jinak… V tom případě ale nemohu garantovat účast členů našeho klubu, protože jsme počítali s dlouhodobě dohodnutým termínem. Domnívám se, že fakt, že jeden z členů radniční koalice bude na zahraniční cestě, není dostatečným důvodem ke změně termínu," komentoval to Ondřej Veselý.

"Zastupitelstvo svolává starostka," upozornil místostarosta Hořánek. V následném hlasování nová koalice jako jeden muž – tedy včetně svých dvou žen – odhlasovala termín první, tedy 27. listopadu.

0
0

Diskuze k článku +

10. 11. 2014 (19:17)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Už hlasování podle abecedy a vyšachování pana Vodičky bylo za hranou etiky a fraškou, přestože byl navržen jako první kandidát do rady města. A druhé hlasování po prvním, kdy dostal pan Sládek jen 13 hlasů a "neprošel" do rady, už bylo zcela mimo rozumné chápání. To, že jeden z koaličních zastupitelů zaspal při prvním hlasování o panu Sládkovi není přece zmatečné hlasování!!! jako bylo na zastupitelstvu uvedeno…

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.