Přihlášení

Hradiště snad bude mít novou bezpečnější náves

7. 1. 2021 | Pavel Šebelle | Diskuze (2) | Věci veřejné

Petici 35 občanů Hradiště za bezpečnější náves projednala Rada města Písku dne 14.12.2020, usnesení č. 723/20: K bodu 30) Projednání petice – žádost občanů o parkovací místa pro staré Hradiště Rada města Petici č. 4/2020 „Žádost občanů o parkovací místa pro staré Hradiště“ projednala a ukládá vedoucímu odboru dopravy aktualizovat již zpracovanou studii dopravního řešení návsi na Hradišti od Ing. Jíry z roku 2010 a na jejím základě zahájit zpracování projektové dokumentace. Dle informací z MěÚ, odboru investic a rozvoje, byla žádost občanů postoupena na odbor dopravy.

Se sousedy jsme chtěli ve starém Hradišti 8 parkovacích míst pro místní, komunitní zahradu, hostinec U Srnků a návštěvníky Hradiště. S problémem jsem se obrátil na pana zastupitele Martina Brože. Věnoval mi svůj čas a asi hodinu jsme na Hradišti řešili současnou situaci. Řekl, že na pozemku na návsi by bylo možné udělat pár parkovacích míst a ať tedy uděláme petici. Moc jsem na petici nevěřil, ale připravil jsem nákres jak by to mohlo vypadat a začal obcházet sousedy a ptal jsem se jich co by si na Hradišti přáli vybudovat.

Nám co bydlíme kolem Srnků jde především o pár parkovacích míst. Obyvatelé návsi by potřebovali na návsi snížit rychlost a umístit zrcadlo, aby bezpečněji mohli vyjíždět ze svých dvorů. Někteří by chtěli, aby náves byla zase uzavřena stavbou, která by se vybudovala na přední části pozemku po statku U Kovandů. Občané co bydlí v ulicích za návsí (Ouzká, Družstevní) chtějí chodníky, aby se nemuseli bát, že je v zatáčce přejede auto. Hradišťská náves je pro chodce dost nepřehledná a nebezpečná, nejsou zde žádné chodníky a do ostrých zatáček není pořádně vidět. Náves je velmi zanedbaná, komunikace záplatované, podle obrubníků je to stav cca  60. nebo 70.léta 20. století. Všichni bychom chtěli přechody pro chodce nebo alespoň místa pro přecházení.

Bohužel žádné velké zlepšení nepřineslo vybudování komunitní zahrady, protože se pozemek jen vyklidil a jen na části se udělal ošklivý drátěný poplastovaný plot, a to tak neštastně, že zde nezbylo místo pro chodníky a nechal se k silnici jen neudržovatelný pruh hlíny, kde roste lebeda. Na zadní straně pozemku jako oplocení zůstala stará betonová stěna. Na náves se nehodí ani jedno, měl by zde být dřevěný plot ze zděnými sloupky a podezdívkou, ideálně kamennou.

Když jsem měl 35 podpisů, obrátil jsem se i na další zastupitele, aby náš legitimní požadavek podpořili. Petici s  plánky částečně projednanými s dopravním inženýrem PČR Ing. Grechem jsem zaslal i vedení města. V jednání s městem nás podpořil pan zastupitel Josef Soumar a pan zastupitel Lukáš Nebes..

Jak je v úvodu napsáno, rada města petici projednala a schválila vypracování studie na dopravní řešení návsi. Doufám, že nezůstane jen u projektu, tak jako v roce 2010, a že se brzy dočkáme úpravy návsi, která zlepší bezpečnost chodců, zpřehlední dopravní situaci, umožní lepší parkování a celkově přispěje k lepšímu vzhledu starého Hradiště.

Na tomto místě tak chci poděkovat především zastupitelům panu Brožovi, Soumarovi a Nebesovi, za to, že se nám věnovali, a že nás podpořili a chci poděkovat i paní starostce a radním, kteří  petici projednali a schválili to, aby se tato situace začala řešit. Můj odhad nákladů na nejnutnější první úpravu je cca 1,31 mil Kč. Podobná částka zbyla nedočerpána v PaRo, a tak pokud vedení města bude chtít, využije tyto peníze a může vše zrealizovat už v roce 2021. My v to doufáme, staré Hradiště si vylepšení po 50 letech rozhodně zaslouží.

 

 

 

0
0

Diskuze k článku +

9. 1. 2021 (22:49)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Osobně si myslím, že výraznější zklidnění přijde až ve chvíli, kdy bude mít Hradiště obchvat a od cedule konce města k Zátaví zákaz vjezdu. Pak budou skrz náves jezdit jen místní.

Odpovědět

10. 1. 2021 (12:57)  –  Pavel Šebelle

0
0

Ano, obchvat Hradiště by umožnil udělat z návsi obytnou zonu, bohužel dosavadní politici ho prosadit nechtějí. Je to věc kraje, chci připravit větší aktivitu lidí, která by vedla k tomu, aby to konečně aspoň naprojektovali a dali do nějakých plánů. Obchvat Hradiště by umožnil rozvoj města mezi Hradištěm a Vysokou Putimskou, zajistil by mimoúrovňové křížení se železnicí a přinesl nejen Hradišťským spoustu pozitiv. Podpořil byste nás v případné petici, která by se zaslala na kraj?

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.