Přihlášení

Jak dál s bazénem? Zastupitelé rozhodnou o překročení limitu na 283 mil.

25. 11. 2017 | Redakce PS | Diskuze (14) | Věci veřejné

Výstavba nového plaveckého bazénu jde znovu na program jednání zastupitelstva 7. prosince. Na stejném zasedání se bude projednávat návrh rozpočtu na příští rok, což spolu bezprostředně souvisí. V příloze připojujeme kompletní materiál. Ačkoli ještě výstavba nového bazénu pod lesárnou nezačala, stál už naši městskou pokladnu nemalou částku. Jen projekční kancelář Projekti architekti s.r.o. už vyúčtovala za přípravu projektové dokumentace v loňském a letošním roce 4,38 mil. Zeptali jsme se na nejnovější informace Petry TRAMBOVÉ – architektky a zastupitelky, která je členkou pracovní skupiny pro výstavbu bazénu.

Jaký je aktuální stav projektu?

Aktuálně to s bazénem vypadá tak, že se finalizuje zadání pro vypsání výběrového řízení na zhotovitele. Toto zadání bude schvalovat zastupitelstvo dne 7.12. 2017.

Kalkulovaná částka je 283 mil., co zahrnuje?

Částka 283 mil. Kč zahrnuje plnou realizaci bazénu, tj. vnitřní plavecký bazén s 8 drahami, dětský výukový bazén se skluzavkou, slaný bazén s teplou vodou a masážními tryskami, 120m zateplený tobogán s vlastním dojezdovým bazénem i vířivku s vodou 36°C. Dále je součástí projektu wellness (4 druhy saun + venkovní ochlazovací bazén na střeše) i venkovní areál se zábavným bazénem, kde se bude moci i skákat z prkna do 3 m hloubky nebo s brouzdalištěm pro děti.

Součástí bazénu jsou veškeré nové přípojky i přeložky sítí, opěrné zdi, parking pro 140 osobních aut a 4 autobusy (sloužící nejen bazénu, ale i všem přilehlým sportovištím a hotelu!!!), přebudování přípojných komunikací na ulice Burketovu a Dukelskou.

Škrtlo se kvůli úsporám něco z původního plánu?

Z původního plánu se neškrtlo nic, úspory se hledaly v jiných materiálech nebo technologiích, nebo pak ve vybavení (např. menší informační LED tabule apod.). Něco se dá i přesunout ze "starého" bazénu, např. UV lampa nebo vodní vysavač zakoupené vloni. Rozhodně jsme neslevili v kvalitě technologické části ani tam, kde by mohlo "úsporami" dojít ke zvýšení budoucích provozních nákladů, které jsou podle mého názoru mnohem důležitější než náklady investiční.

Pokud zastupitelé tento připravený bod na jednání schválí, kdy přichází v úvahu realizace  a dokončení stavby?

Pokud dojde 7.12. 2017 ke schválení veřejné zakázky a bazén dostane zelenou, tak odhaduji začátek stavebních prací na květen nbo červen 2018, dobu realizace max. na rok a půl. Já jsem optimista, takže doufám, že se kolem Vánoc 2019 vykoupu v novém:-)))

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

25. 11. 2017 (16:36)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobré odpoledne,
tak již definitivně víme jak draho nás přišlo referendum. Jak draho nás přišla parta KREJČA a spol. Ještě je vidím se slavnostními úsměvy : REFERENDUM JE PLATNÉ !! Hlavně, že to bude pryč z místa, které vybrali komunisté. Proto se také zeptali arch. PLESKOTA co tomu říká a on jim odpověděl, že si komunisté vybrali to nejlepší místo. Ta promenáda co tam chce mít vás bude stát peníze za údržbu. Plavečák by peníze přinášel.

JUDr. Josef Šlehobr

Odpovědět

28. 11. 2017 (19:09)  –  Luděk Blaha

0
0

Ta pohnutá historie ale sahá ještě před referendum.
Začíná myšlenkou, že místo plaveckého areálu by pod hradbami mohl být vystavěn široko daleko nevídaný aquapark okresního formátu. To jest, že se tam zřídí prominentní podzemní parkoviště se sprchami a vířivkou.

Odpovědět

28. 11. 2017 (20:54)  –  Michaela Šťastná

0
0

Pan architekt pravil: Když se před mnoha lety bazén stavěl a zabíralo se kvůli tomu jedno z nejkrásnějších zahradnictví pod hradbami, tak jsme kvůli tomu celá rodina téměř plakali, že se ruší zahradnictví se stoletou tradicí a něco ze starého Písku mizí. Ale už se to stalo a komunisti byli docela mazaní, protože uměli vybrat výborná místa pro tyhle stavby. Písek má výborné místo pro bazén a nechápu, proč se rozhodl dát peníze do něčeho tak pofidérního, jako jsou akvaparky, protože to musí být vždycky dotovaná záležitost. Čili já bych byl býval všemi deseti pro rekonstrukci stávajícího bazénu.

V referendu jsem hlasovala pro přesun bazénu na jiné místo, právě proto, že místo rekonstrukce měl vzniknout aquapark. Myslím, že tu nejde o komunisty, ani jiné strany. Referendum je podle mě naprosto v pořádku, jiná věc je, co se na jeho výsledek nabalilo, co se postaví namísto bazénu. Tady teprve vzniká téma s otázkami o umístění, nákladech, sortimentu a potřebnosti aquaparku namísto bazénu.

Vzhledem k tomu, co se jen za poslední rok v oblasti projektů a financí u nás děje, myslím, že kdyby referendum nedopadlo, tak nový bazén na starém místě by (oproti předpokladům) také silně podražil.

Odpovědět

29. 11. 2017 (21:26)  –  Ing. Antonín Černý

0
0

Dlouhotrvající problém Píseckého bazénu a hlavně kam s ním, je daň špatně připraveného referenda ke změně místa pro výstavbu bazénu nového. Nepřipraveného proto, že právě místo , kde nový bazén bude stát, v něm řešeno nebylo. Proto jsem hlasoval proti změně, i když uznávám, že některé zásahy do původních a dříve jinak využívaných prostorů byly leckdy necitlivé. To samé bych ale mohl tvrdit o výstavbě a provozování zimního stadionu v Písku přímo u bývalého hřbitova U sv. Trojice , nebo třeba Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze.
Je pravdou , že tehdejší vedení radnice ještě před referendem, o kterém tenkrát zatím netušilo, že se bude vůbec konat, nechalo vypracovat několik variant na přestavbu starého bazénu či aquaparku. Pokud vím, tak občané, kteří se o revitalizaci bazénu zajímali, vybrali v anketě největším počtem hlasů variantu 1., což byl aquapark střední velikosti. Zda to měl být nevídaný aquapark okresního formátu nemohu jako laik ani prominent, kterým jsem nikdy nebyl, posoudit.
Referendum nejenom, že nevybralo místo, kde bude nový bazén vybudován, ale také pohřbilo již nemalé náklady vynaložené na zpracování původních variant. Ještě na začátku roku 2014 byla městem vyhlášena další anketa, kde občané mohli navrhnout prostor pro výstavbu nového bazénu. Již tenkrát těsně vyhrál areál kasáren. Do dalšího vývoje této kauzy pak přímo ještě v tomto roce vstoupily volby do městského zastupitelstva, kdy populistické bilboardy Jihočechů 2012, hlásaly obyvatelstvu Písku, že bazén postaví za 4 roky. Nemám radost z toho , že se jim to nepovede. Spíše mě mrzí, že starý, ale určitě moderně opravený bazén, či aquapark by mohli občané Písku nejméně již 2 roky využívat. Snad bych ještě chápal situaci, kdyby stavba nového bazénu a také sportovní haly byla společně uskutečněna právě v areálu bývalých kasáren.
Antonín Černý

Odpovědět

29. 11. 2017 (22:16)  –  Luděk Blaha

0
0

Problém Píseckého bazénu spočívá především v jeho dlouhodobě zanedbávané údržbě a řízení provozu. Převážil zřejmě názor, že nemá cenu investovat peníze a energii do objektu, který tak jako tak jednoho krásného dne spadne. Tak spadla například i lávka pro pěší na sídlišti Jih.
Pamětníci si jistě vzpomenou, že venkovní areál býval obležen návštěvníky tak, že kolikrát nebylo, kam rozprostřít deku. A to i navzdory skutečnosti, že zázemí nebylo kdoví jaké. Žádné atrakce, ani případně stín na ochranu před sluncem, jedno okénko bufetu. Přesto se tam rádi scházeli lidé všech věkových kategorií. Stačily dva menší bazénky pro droboť a jeden velký pro plavce. Kolikrát člověku přišlo až líto, že nikoho nenapadlo pořídit i druhý počítač, aby mohl být venkovní areál přístupný i v květnu a červnu, a nemuselo se čekat na přechod na letní provoz po přestěhování počítače mezi zimní a letní pokladnou. Nad to, souběžný provoz obou částí by snad s pár vhodnými úpravami byl jistě možný a vítaný.
A tak se venkovní bazén nechal shnít, což odborníci komentovali slovy, že venkovního bazénu netřeba, protože v okolí Písku je dostatek rybníků. Řádně udržovaný a provozovaný celý plavecký areál mohl občanům nejen města k jejich spokojenosti sloužit ještě pěkných pár let.

Odpovědět

30. 11. 2017 (22:42)  –  Michaela Šťastná

0
0

Historie a paměť, jejich opomíjení se stává trendem. Jistěže se referendum nezabývalo místem, kam s bazénem, proč taky, podstatou bylo nestavět plánovaný aquapark na starém místě. Rozdíl je v: bazén a aquapark. Pohřbené náklady mají svůj hřbitov na Velkém náměstí, a je jich tam za ta léta požehnaně, od každého nápadu ždibec, to není jen bazén. Srovnávat stavby započaté v dobách, kdy se občanů z principu vládnoucí strany nikdo neptal, s dobou, kdy se sice raději nikdo moc neptá, ale občan se může ozvat, to asi není relevantní. Občané vybrali variantu jedna – protože variantu stavět jinde nikdo nepřipouštěl. Stavět BAZÉN na POZEMCÍCH města v kasárnách, tady bych hlasovala pro, ale tam někdo prosazoval soukromé pozemky, takže v tom byl háček. Kasárna by byla ideální. Čistá pravda je, že pokud o něco nepečuji, neudržuji to, pak to chátrá, a jako první by mělo přijít potrestání viníka toho stavu, potom teprve hledat řešení v novostavbě.
Já také nejsem ráda, že se stavba nestihne, že ani jiné stavby nedopadnou. Ještě víc je mi líto, že se na úkor čerpání rozpočtu k těmto stavbám nestaví zastávka u Kapličky, chodník na Habeši, prodává orná půda v Purkraticích, nebo zázemí ŠVAGRa.

Odpovědět

2. 12. 2017 (16:58)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobré odpoledne,
pokládám za nutné nejdříve předestřít, že z celého zastupitelstva hlasovali pro opravu stávajícího bazénu jen dva zastupitelé, starosta Veselý ČSSD a zastupitel a ředitel Diakonie ( KDÚ – ČSL). Tento názor si ponechali v dalších jednáních po několik let, ale marně. Já jsem svůj příspěvek uváděl hlavně proto, abych připomenul občanům Písku, že ta trojka kolem bývalého senátora Krejči se chtěli přihřát politickou polívčičku a změnit a zasadit ránu komunistům. Proto také zformulovali otázky referenda tak, že 99% občanů souhlasilo, protože chtěli plavečák s atrakcemi i na tom místě co stojí. Tak přesně to uvádí paní Michaela Šťastná, že chtěla aquapark, ale teď nebude ani takový plavečák jako ten stávající.
Je pravda, že díky špatné údržbě byl plavečák ve stavu jaký je, ale rekonstrukcí by byl zřejmě non plus ultra i když jej postavili komunisti.

Odpovědět

2. 12. 2017 (19:01)  –  Michaela Šťastná

0
0

Pane doktore, teď jste mě tak zmátll, že pomalu nevím, pro co jsem hlasovala. Jestli z prvního příspěvku není patrné, že:"… hlasovala pro přesun bazénu na jiné místo, právě proto, že místo rekonstrukce měl vzniknout aquapark." znamená to, že když už aquapark, tak JINDE, ne že jsem chtěla aquapark.

Otázka v referendu zněla: „Jste pro přemístění plaveckého stadionu (akvaparku) v Písku ze stávající lokality pod historickými městskými hradbami na jiné místo a po dobu výstavby nového zachování provozu v plaveckém stadionu stávajícím?“ Ano, za stávající situace a za: ""U s n e s e n í č. 54/12 ze dne 29.3.2012 Zastupitelstvo města projednalo informaci o postupu přípravy projektových prací a ruší své usnesení č. 224/11 ze dne 03.11.2011 a současně schvaluje realizaci výstavby plaveckého bazénu v Písku dle varianty č. 1) Aquacentrum střední velikosti s počtem 54 podzemních parkovacích stání za cenu maximálně 200 mil. Kč "…"3.11.2011 usnesením č. 224/11: Zastupitelstvo města projednalo předložené studie a výsledky ankety a určuje k realizaci rekonstrukci plaveckého bazénu v Písku dle varianty 4) nový plavecký bazén pro potřeby města s atrakcemi a ukládá odboru RIMM zahrnout finanční prostředky do rozpočtu města a činit další potřebné kroky k zahájení její realizace."" jsem byla pro jiné místo, vůbec jsem se nezaobírala tím, kdo a jak otázku formuloval, na místě stávajícího bazénu se mělo budovat "cosi s podzemním parkovištěm" a to jsem nechtěla.

Odpovědět

7. 12. 2017 (20:14)  –  Michaela Šťastná

0
0

Tak prý bazén za tuhle cenu bude… doufám, že zakázku nezíská ta firma, co staví parkoviště na jihu, dnes ve dvou reportážích(Události z regionů), hodnotili její nedodržení termínů u dvou dalších staveb.

Odpovědět

7. 12. 2017 (22:45)  –  Luděk Blaha

0
0

A kolik finančních prostředků je tedy na nový bazén rozpočteno pro rok 2018?

Odpovědět

7. 12. 2017 (23:03)  –  Michaela Šťastná

0
0

Já to mám z doslechu, 80 milionů, ale nezaručuji, můj nový koníček – Sledovat ZM in natura – choroba pozměnila.

Odpovědět

8. 12. 2017 (17:31)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Ano, na příští rok je tam na bazén 80 milionů. Celkový schválený schodek rozpočtu je cca 207 milionů :(

Odpovědět

8. 12. 2017 (18:47)  –  Martin Brož

0
0

No tak ještě ty jména těch, kteří tenhle schodek schválili prosím. A také se těším na zápis, kde se dozvíme, kdo hlasoval nebo nehlasoval pro vyškrtnutí věcí, které navrhoval finanční výbor :(

Odpovědět

8. 12. 2017 (20:10)  –  Ing. Milan Sedlák

0
0

Vycházím z materiálu „STŘEDNĚDOBÝ VÝHLED ROZPOČTU 2018 – 2020 – finanční toky“

SALDO PŘÍJMŮ A VÝDAJŮ (výsledek hospodaření) v roce 2018 MINUS 310 MIL Kč, předpoklad letošního roku minus 184 mil Kč

ZŮSTATEK PENĚŽNÍCH PROSTŘEDKŮ k 31.12. V ROCE 2018 plus 171 (předpoklad letošního roku ) 497 mil Kč – k 30.4.2017;

Stav na účtech MĚSTA k 30.4.2017 činil 705 mil. Kč,

V dalších letech )2019- 2020) „VÝHLED“ předpokládá tyto stavy na účtech MĚSTA : 77; 22 (mil Kč, zaokrouhleno).

V roce 2020 tedy stav na účtech MĚSTA činí 22 mil. Kč – není to tak tragické jak to vypadá – je tu ještě úvěrový limit na výstavbu nového bazénu, poskytnutý úvěr Teplárně a.s. poskytnutý úvěr Odpadům Písek s.r.o. – celkem 270 mil. Kč. A úvěrový limit by se mohl – dejme tomu v roce 2019 – zvýšit. Banka by na to – podle mne – přistoupila.

Pro jistotu ještě jednou připomenu: ve všech letech výhledu je počítáno s právě uvedenými "cizími" zdroji. Tedy zhruba s oněmi zhruba 270 miliony Kč které jsem právě zmínil.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.