Přihlášení

Kotel se vyvedl, i když lídři se příliš "povařit" nenechali

18. 9. 2014 | Zdenka Jelenová | Diskuze (6) | Věci veřejné

První ze dvou předvolebních besed s kandidáty do píseckého zastupitelstva, které připravilo OS Písecký svět spolu se Sladovnou, se odehrála ve středu v podvečer v Debatních trámech Sladovny. Zájem občanů vyvolal Písecký předvolební kotel poměrně veliký – zvědaví voliči zaplnili připravených asi osmdesát míst téměř beze zbytku. A jak se ukázalo ve druhé části besedy, mnozí z nich přišli diskutovat o konkrétních problémech, které je pálí. Z besedy byl pořízen videozáznam, který brzy zveřejníme.

Počasí venku bylo najednou skoro letní, typické babí léto, a tak je skoro s podivem, že se Debatní trámy přesto zaplnily. Ze zástupců kandidujících sdružení nedorazili Jihočeši 2012, kteří dle jejich vlastního vysvětlení, poskytnutého Píseckému světu, mají v programu odpolitizování vedení radnice, a tak pro lepší komunikaci nového zastupitelstva prý podle nich "není rozumné začít v době před volbami tím, že na sebe budou lídři stran štěkat v nějaké diskuzi nebo vytahovat nějaké věci z minulosti." 

Účast odmítli i kandidáti Volby pro město: "Otázkou účasti jsme se ve VPM velmi intenzivně zabývali a došli jsme k závěru, že pozvání nepřijmeme. Naše kampaň je rovněž založena na přímé diskusi s občany a stejně jako vy děláme z tohoto setkání videozáznam a vše následně umísťujeme na náš web a facebook. Jelikož se jedná o velmi podobný projekt, který jsme my již zahájili, rozhodli jsme se pro neúčast ve Vašem projektu," napsal předseda VPM Petr Čechal.

Lídr kandidátky Zelená pro Písek Martin Müller odcestoval do Španělska (nikoliv do USA, jak jsme na besedě omylem informovali – za Písecký svět se omlouvám:-) ), a tak se nakonec přítomným občanům představilo deset kandidátů: Ondřej Veselý (ČSSD), Zdeněk Kudrlička (Strana práv občanů),  Petr Hladík (KDU-ČSL), Pavel Hubka (Svobodní), Vladimír Homola (ODS), Radek Boček (Písecký patrioti), Martin Brož (Česká pirátská strana), Karel Vodička (KSČM), Marek Anděl (ANO 2011) a jediná žena – Petra Trambová (TOP 09).

Kandidáti odpovídali v první části na dotazy moderátorky Lenky Dobiášové, která se je sice chvílemi mírnými slovními šťouchanci snažila vyprovokovat k zajímavějším reakcím, ale stávající i rádoby-budoucí politici vcelku zachovávali suchý a nudný tón, když se vesměs řídili schválenými scénáři vlastních volebních programů. Které ovšem často v obecnějších tématech téměř splývají.

A tak bylo možno hodnotit především pohotovost reakcí a obeznámenost s některými složitějšími tématy, stejně jako schopnost vybruslit elegantně z témat, o kterých někteří evidentně příliš nevěděli.

Asi nejvíc pozornosti – i u diváků, kteří dostali slovo ve druhé části besedy – stále poutají tradiční evergreeny: lávka před Václavský jez (jejíhož propagátora Ondřeje Veselého se v podstatě žádný další z lídrů nezastal), bazén nebo akvapark a související závaznost referenda, Žižkova kasárna. K těm se velmi razantně vyslovil mimo jiné i přítomný starosta Novosedel Zdeněk Vituj, který vyjádřil velký podiv nad tím, že vůbec k takové záležitosti mohlo dojít, a především, že za ni dosud nebyl nikdo žalován.

Vzhledem k rychle plynoucímu času se na všechny tazatele nedostalo, což ale vůbec nevadí, protože akce bude mít pokračování ve středu 1. října. A do Kotle, který možná s blížícím se datem voleb zvýší svou teplotu, se i na podruhé chystá většina lídrů píseckých komunálních kandidátek. Pravda je, že druhý písecký kotel by mohl dát slovo více voličům a jejiuch konkrétním problémům – přijdete se také na něco zeptat?

0
0

Diskuze k článku +

18. 9. 2014 (23:21)  –  Luděk Blaha

0
0

To jako, že akce bude vyvedenější, až se lídři nechají vyvařit až doběla?
Musím si ovšem alespoň týden nechat procházet hlavou formulace, jako například
'snažila vyprovokovat k zajímavějším reakcím, ale stávající i rádoby-budoucí politici vcelku zachovávali suchý a nudný tón' nebo
'schopnost vybruslit elegantně z témat, o kterých někteří evidentně příliš nevěděli'.
Tedy původně jsem si myslel, že ten 'kotel' je míněn jako nadsázka, hyperbola. Vědět, že to má být kopie televizní estrády stejného jména, asi bych si býval svoji účast rozmyslel.
Ale nakonec vůbec nelituji. Velmi inspirativní podvečer o tom, jak si pořadatel dělá propagaci svojí firmy, jak to dopadá, když se moderátor pořádně nepřipraví, že by nebylo od věci pořídit do Trámů lepší ozvučení.
Přišel jsem tam pro tušenou zajímavost obsahu a věru k tomu nepotřebuji, abych se smíchy kácel ze židle, jakkoli i na to došlo. Jsem rád, že jsem konečně viděl pár lidí naživo a doplnil si jejich charakteristiky. V nemálo případech k lepšímu.
V každém případě bych uvítal pár konkrétních příkladů toho 'vybruslování', protože jsem jej doopravdy nezaregistroval. Tím neříkám, že k němu nemuselo dojít, ale rád bych si to upřesnil.
A nakonec, být občanem Novosedel, jsem si jist, komu bych určitě dal svůj hlas. Kdyby se tak chtěl pan Vituj přestěhovat do Písku…

Odpovědět

20. 9. 2014 (17:17)  –  Ing. Otomar Gottstein

0
0

Velmi děkuji organizátorům předvolební besedy. Nikdo jiný v Písku zatím nenašel odvahu, prostředky a čas něco podobného zorganizovat. Nečekal jsem, že politici na těchto besedách budou říkat věci, které by se veřejnosti příliš nelíbili, přece jen podřezávat si vlastní větev před volbami, není úplně nejlepší strategie. :-) Spíše je mi nepochopitelné, že se besedy některé strany vůbec nezúčastnily a pod různými záminkami se jich nezúčastnili ani lídři některých kandidátek. Tak snad se dočkám příště.

Odpovědět

22. 9. 2014 (16:07)  –  Zdeněk Vituj

0
0

Děkuju Vám pane Bláha , vážím si moc vašich řádků . V nedávné minulosti jsem byl občanem města ale tíhlo mi to zpět na statek do Chrastin a hlavně jsem chtěl pomoci naší vesnici v dalším rozvoji . Proto Vás prostřednictvím těchto stránek prosím , dejte Váš hlas týmu lidí kterým jsem pomáhal sestavovat kandidátku do voleb ve vašem městě . Nemohu tady dělat reklamu tomuto uskupení ale jsem si jist že poznáte o jaký tým se jedná …… bude líp :-)

Odpovědět

22. 9. 2014 (16:14)  –  Luděk Blaha

0
0

Čas 16:07, odpovídáte, pane Vituji, na přímou otázku položenou v jiném vlákně. Tak to pivo platím já. Tuším ale, že Vám zejmě nevyhovím, ledaže byste byl sestavoval a podporoval Piráty, že ANO?

Odpovědět

19. 9. 2014 (01:30)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Jako nadsázku berte prosím i název mého textu. Nemínila, ani nepsala jsem, že by měl někdo někoho "vyvařit doběla"… – myslím, že jsme se k pořádání akce snažili přistoupit maximálně seriózně a vůbec ne v TV-stylu… Podle mne se akce opravdu vyvedla, jak jsem napsala. Stejně tak všichni diskutující vystupovali klidně a seriózně – asi jsem to měla napsat spíš takto. A nejvíc bezpochyby "topili" někteří diváci. Názvem akce (kotel) jsme jen chtěli upoutat pozornost čtenáře… Že se moderátor snaží o oživení diskuze a o vnesení trošky odlehčení nebo vtipu je přece normální a vzhledem k divákům myslím i správné; pokud jde o věcný obsah diskuze, myslím, že převážně byla zajímavá, ale hledejme i další témata, na něž se názory kandidátů třeba více liší…

Odpovědět

22. 9. 2014 (16:40)  –  Zdeněk Vituj

0
0

:-) pane Bláha skoro jste se trefil ANO bude líp

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.