Přihlášení

Motoristé na Hradišti omezí provoz

30. 12. 2017 | Redakce PS | Diskuze (4) | Věci veřejné

www.autoklub-pisek.cz

„Nevím, proč bych si nemohl dopřát něco tak normálního, jako je nedělní káva s manželkou na terase u našeho domu,“ nechal se před časem v souvislosti s návrhem protihlukové vyhlášky slyšet písecký místostarosta Josef Knot. Řeč byla o Hradišti, kde jeho rodina žije a takřka pravidelném víkendovém hluku z areálu Svazu technických sportů, který lidem v okolí čím dál více vadí. Areál má v nájmu Autoklub Hradiště a opakovaná měření hluku potvrdila překročení hygienických limitů. Na schůzce zástupců města a autoklubu na počátku prosince bylo domluveno snížení počtu pořádaných akcí zhruba na polovinu. Podle sdělení předsedy Václava Kudrleho bude autoklub plánovat tréninky a sportovní akce pouze na dvě soboty v měsíci, v neděli nebudou kromě závodů žádné další motoristické akce.

Tisková zpráva č. 115 ze dne 21.12.2017
 Na Hradišti bude více klidu
 
„Nevím, proč bych si nemohl dopřát něco tak normálního, jako je nedělní káva s manželkou na terase u našeho domu,“ nechal se před časem v souvislosti s návrhem protihlukové vyhlášky slyšet písecký místostarosta Josef Knot. Řeč byla o Hradišti, kde jeho rodina žije a takřka pravidelném víkendovém hluku z areálu Svazu technických sportů, který lidem v okolí čím dál více vadí.
Příznivci motoristického sportu sem v sezóně přijíždějí sledovat velké závody už pětadvacet let. I když pro město jsou takové aktivity dobrou reklamou, majitelé rodinných domů v doslechové vzdálenosti od závodiště to pochopitelně vnímají jinak. Areál má v nájmu Autoklub Hradiště. Jeho zástupci podle dřívějších vyjádření v tisku jsou přesvědčeni, že při závodech ani trénování nedochází k porušování stanovených norem, několikerá orientační měření hluku provedená městskou policií, však překročení hygienických limitů potvrzovala. 
Logickým vyústěním výše uvedených problémů byla schůzka mezi zástupci města a autoklubu na počátku prosince. „Nemáme v úmyslu jako město tento druh sportu nějak bojkotovat či znevýhodňovat. Jsem proto rád, že se podařilo vyjednat snížení počtu pořádaných akcí zhruba na polovinu, čímž nebude narušena tradice motoristického sportu v Písku, ale obyvatelům v sousedství areálu bude dopřáno více klidu,“ vyjádřil spokojenost místostarosta Josef Knot. „Chtěl bych účastníkům jednání poděkovat za vstřícnost.“
Autoklub bude v roce 2018 podle sdělení předsedy Václava Kudrleho plánovat trénování a sportovní akce pouze na dvě soboty v měsíci a v neděli kromě plánovaných závodů nebudou žádné další motoristické akce.
Starostka Eva Vanžurová vidí ještě další pozitivní výsledek jednání: „V Písku máme v motosportu nadějné talenty, jakým je například sedmiletý Adam Vyskočil, mistr České republiky v silničních motocyklových závodech kategorie Minimoto junior A. Domluvili jsme se na vytvoření podmínek pro jeho plnohodnotné tréninky, neboť dosud musel jezdit trénovat do Českých Budějovic.“
 
Irena Malotová, tisková mluvčí
 
0
0

Diskuze k článku +

30. 12. 2017 (14:58)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobré odpoledne,
Tréninky a závody na Hradiští se konají nejméně 45 let. Nikomu to nikdy nevadilo až tehdy když se dostal Knot na radnici. Pokud mohu poradit tak ať si s kafem vlezou do sklepa. Nebo stačí počkat až nebudou tréninky nebo závody.

JUDr. Josef Šlehobr

Odpovědět

30. 12. 2017 (19:17)  –  Robert Pešek

0
0

Určitě to vadilo mnoha lidem, jen obrana možná nebyla nejjednodušší, nevím… Každopádně snahu Josefa Knota hodnotím na 100% pozitivně. Bydlím v panelovém domě v blízkém sídlišti a rozhodně bych nepřál nikomu slyšet několik víkendů po v obou dnech i přes zavřená okna neustávající hluk motokár. A sklepy v panelových domech rozhodně odhlučněné tak abychom se tam mohli schovat nejsou :-)

Odpovědět

30. 12. 2017 (22:16)  –  Luděk Blaha

0
0

O tom, co si asi tak v paralele myslet o člověku, který si koupí jako chatu bývalý drážní domek, a pak si na ředitelství drah stěžuje, že mu přes zahradu jezdí vlak, nebo tak nějak, jsem tady už tuším psal, a tuším i, že nejen já. Ale o to tady už snad ani nejde.
Také si myslím, že ten hluk obyvatelům sídliště vadil i dřív, ale co měli dělat, když chtěli bydlet. Začátkem osmdesátých let asi moc bytů na výběr nebylo. Tady jde spíš o to, že se případný problém začne řešit teprve tehdy, až se začne týkat přímo někoho z radnice.
A tak nezbývá, než v dobré víře doporučit třeba obyvatelům Purkratic, přetrvávají-li jejich potíže, aby společnými silami zbudovali některému z dostatečně vlivných radních útulnou chatičku nejlépe v ulici Ke Statku. Například parcela číslo 602/2 s výměrou 1968 m² je v majetku města, tak by to snad neměl být až tak velký problém.

Odpovědět

30. 12. 2017 (23:24)  –  Michaela Šťastná

0
0

Chybou by bylo odhlížet od podstaty problému, tou je měřením PŘEKROČENÁ HLADINA HLUKU. Tady by měla debata končit, jde o zdraví VŠECH tamních obyvatel. Správně jsou připomenuty Purkratice, tam továrna dostala i pokutu za hlučnost, ale na lidi se dál kašle a postaví se jim nová továrna ještě blíž k domovům.
Co ovšem z věci činí frašku je:
- rychlost, s jakou je problém řešen – v řádu měsíců, protože se angažuje radní(obyvatelé Habeše podali první žádost na opravu chodníků tuším v r. 2004 a řešení – do rozpočtu bude oprava zahrnuta v r. 2019!)
- problém se řeší v přátelském duchu, kolektivně, starostka s klubem DOKONCE vyjedná tréninky pro juniorského závodníka
- postaví se problém do špatného úhlu – příznivci motosportu proti všem
- omezením tréninků a závodů se neřeší odhlučnění motodráhy, pak je to úlitba pro klid u kávy, hluk zůstává, jen nebude tak často.
Já chápu, že první, co člověka pobouří, je fakt, že s tím přišel radní, který si tam postavil dům dávno po tom, co motodráha existuje. Chápu, že když mu jdou všichni "na ruku", a tak rychle, vadí to ještě víc. Ale věřím, že hluk obyvatelům vadil i dříve, jen nebyla vůle to řešit.
Nepřekrucujme si pojmy a buďme spravedliví, tady jde především o nadměrný hluk, který škodí zdraví, teprve potom o aktéry. Jinak budete stejní jako ten radní, dokud bydlel u mostu tak neřešil, že lidi trápí hluk na Hradišti.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.