Přihlášení

Nová železniční zastávka bude u podchodu na Jih

16. 4. 2015 | Redakce PS | Diskuze (0) | Věci veřejné

Podle tiskové zprávy rady města z dnešního dne vznikne nová železniční zastávka Písek – centrum nejspíš u podchodu pod tratí mezi ulicemi Preslova a Smrkovická. Ačkoli se Jihočeši 2012, kteří v současnosti píseckou radnici vedou, ve svém předvolebním prohlášení na podporu petentů proti zastávce nechali slyšet, že se jim podstata tohoto projektu zdá nesmyslná, a slibovali voličům, že se zasadí o jeho zastavení, povolební realita je jiná. Písečáci se tedy mohou těšit na novou železniční zastávku a opravený podchod.

Tisková zpráva č. 12 ze dne 16.04.2015
 
Správa železniční dopravní cesty chce v Písku vybudovat novou železniční zastávku Písek – centrum
 
Nová železniční zastávka na trati č. 201 Tábor – Ražice by měla být v prostoru stávajícího podchodu pod tratí z ulice Preslova do ulice Smrkovická. Záměr Správy železniční dopravní cesty na svém včerejším jednání schválila rada města. „Jsme rádi, že SŽDC vyšla vstříc našim podnětům a vybrala ejvhodnější možné místo pro umístění. Díky tomu by neměla zastávka těsně přiléhat k zástavbě a navíc nebude tak vyvýšena nad okolním terénem, jako tomu mělo být v ulici Preslova,“ vysvětluje místostarosta Josef Knot (TOP 09).
 
Zároveň na základě doporučení dopravní komise bude požádáno o posouzení variantní možnosti umístění nástupiště na jižní strašně koleje. „Také budeme SŽDC žádat o zpracování architektonicko-urbanistické studie zastávky, jako podklad pro veřejné projednání tohoto záměru, na jehož základě následně město Písek rozhodne o konečném umístění zastávky, “ říká vedoucí odboru dopravy Michal Kovařík.
 
Návrh na umístění zastávky projednal také výbor pro rozvoj a investice města, dopravní komise i komise pro urbanismus a architekturu. „Rada města dále podmínila výstavbu zastávky rekonstrukcí stávajícího podchodu pod tratí,“ doplnil Josef Knot.
 
 
Pro srovnání prohlášení členů strany Jihočeši 2012 ze dne 7.10.2014 
 
http://www.piseckysvet.cz/veci-verejne/otevreny-dopis-radnim-a-zastupitelum-mesta-pisku

9. 10. 2014 (09:56) – Mgr. Vojtěch Blažek
Vážení obyvatelé Preslovy ulice,

obracíme se na Vás jako členové Zastupitelstva města Písku, oslovení Vaším otevřeným dopisem. Byli jsme zvoleni v minulých komunálních volbách za SNK-ED, ve volbách nadcházejících kandidujeme za politické hnutí Jihočeši 2012.

Chceme Vás ubezpečit, že pečlivě sledujeme novou aktivitu stávajícího vedení radnice, týkající se výstavby nových vlakových zastávek v Písku i elektrifikace úseku trati, na které plánované zastávky leží. Chápeme Vaši obavu ze zhoršení životních podmínek a oceňujeme Váš razantní občanský postoj.

Pokusili jsme se zjistit k dané problematice co nejvíce informací, na jejich základě jsme dospěli k následujícímu:

1. Na místě samém jsme se byli s kolegy opakovaně podívat a je to podle nás jen další ze zmatených a nekoncepčně připravených projektů, kterými nás vedení radnice zahrnuje celé 4 roky, ale nakonec vždy z realizace sejde z důvodů nekoncepčnosti, naprosté nepřipravenosti nebo masivního nesouhlasu občanů.

2. Sama podstata toho projektu se nám zdá nesmyslná. Snaha o přímé propojení Písku a Českých Budějovic je velmi diskutabilní. Hospodářská vazba Písku na České Budějovice je tradičně velmi slabá, Budějovice se příliš nerozvíjejí a nemohou tedy Písečákům nabídnout nová pracovní místa. Naším tradičním rozvojovým partnerem byla, je a vždy bude Praha. Proto považujeme za mnohem smysluplnější vyvíjet tlak na dokončení dobrého silničního a železničního napojení tímto směrem.

3. Co je pro Vás, stejně jako pro nás, to nejpodstatnější – celá akce se nachází teprve ve stádiu přípravy studie, která by měla posoudit to nejdůležitější, ekonomickou rentabilitu celého projektu. A ta je už na samém počátku v podstatě nulová. Není nám jasné, kdo by zastávku využíval a kde by cestující parkovali. Ani Jihočeský kraj, ani České dráhy rozhodně nehodlají provozovat ztrátovou trať, proto se optimisticky domníváme, že celý projekt zůstane pouze na papíře a k jeho realizaci v žádném případě nedojde. Což samozřejmě není důvod k tomu, abychom přestali být ostražití.

Z výše uvedeného je snad zcela zřejmý náš postoj. I když nejsme členy Rady města, snažíme se alespoň komunikovat s ostatními členy Zastupitelstva v tom smyslu, aby byl celý projekt buď zastaven, nebo bylo rozhodnutí o jeho pokračování předáno alespoň novému vedení města, které se zformuje v nadcházejících volbách. Nepochybujeme o tom, že sám starosta Veselý, tváří v tvář Vaší petiční akci i nadcházejícím volbám, na čtvrtečním zasedáním Rady celý projekt zastaví. Nestane-li se tak, nevidíme důvod, proč by totéž nemohlo udělat nové Zastupitelstvo. Minimálně my se o to jednoznačně zasadíme.


S pozdravem

Eva Vanžurová, Tomáš Franců, Vilém Svoboda, Lukáš Tramba

V Písku 7. 10. 2014
0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.