Přihlášení

Poplatek za odpady se sníží o stokorunu, důchodci zaplatí i méně za psa

18. 12. 2014 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Věci veřejné

Zastupitelstvo v úterý odhlasovalo mimo jiného i změnu obecně závazné vyhlášky o poplatcích. Podle původního návrhu měly být sníženy poplatky o stokorunu pro všechny majitele psů a stejně tak o stokorunu poplatek za odpady. Za psa budou nakonec platit méně jen důchodci, snížení poplatků za odpady prošlo.

Asi hodinovou diskuzi vyvolal na úterním zasedání zastupitelstva  návrh koalice na změnu místních poplatků. V koaliční smlouvě se současné vedení města zavázalo, že bude usilovat o snížení poplatků za odpad a za psy, návrh, který přednesl místostarosta Josef Knot, tedy počítal s plošným snížením obou poplatků pro všechny poplatníky o sto korun.

Pokud by prošlo snížení poplatků za psy, znamenalo by to snížení příjmu do městské kasy o 191 tisíc, saldo v případě komunálního odpadu, který dosud činí 590 korun na občana, by činilo 2,75 milionu korun.

Složení poplatku za odpady vysvětlil vedoucí odboru ŽP Miloslav Šatra: "Poplatek za odpad se ze zákona skládá ze dvou částí: Ta první je maximálně 250 korun „na třídění“ – nemusí se přitom prokazovat skutečné náklady, které město se systémem třídění má. Druhá část poplatku může být maximálně 750 korun, ta je určena na svoz netříděného odpadu, tam musí jít o skutečné náklady – a tato část se musí prokázat kterémukoliv občanovi, který o to požádá. Naše celkové náklady na zpracování odpadu jsou podle posledního uzavřeného roku, tedy 2013, 521 korun."

 

Ondřej veselý (ČSSD) se přihlásil o slovo jako první: "Snížení poplatků za odpady lze považovat za motivační, ke třídění. Ale pokud jde o poplatek za psy, dokážu pochopit jeho snížení u důchodců, pro které je ten čtyřnohý miláček často jediný společník, tam bych souhlasil. Poplatek ze psů je ale regulační poplatek a pokud ho plošně snížíme u všech, znamená to, že tím říkáme, že máme ve městě příliš málo psů a musíme to množství zvýšit. Osobně psa mám, tak mne nepovažujte za podjatého. Navrhuji oddělené hlasování o poplatcích – a poplatek za psa snížit jen u seniorů." Po dlouhé diskuzi zastupitelé tento pozměňovací návrh přijali.

Martin Brož (Piráti) přišel s dvěma pozměňovacími návrhy – jednak na tři roky odpustit poplatek za psa tomu, kdo si adoptuje psa z městského útulku, a za druhé odpustit na rok poplatek za očipované psy.

Jiří Hořánek (ANO 2011) odmítl Brožův návrh na odpouštění poplatků za psy z útulku: "Nechci nikoho obviňovat, ale jsou tu vykukové, kteří by v pátek psa odvezli do útulku a v sobotu si ho tam přišli adoptovat, aby se vyhnuli placení poplatků. Odpovídá to pokud vím, zkušenostem odboru životního prostředí z minulosti. Obecně ten návrh na snižování poplatků vychází z myšlenky, že byto  měla být odměna pro naše občany, signál, že naše město je na tom dobře a že by z toho něco mohli také mít."

 

Martin Brož s tím nesouhlasil: "Pokud věříme občanům, že snížení poplatků za odpad je bude motivovat k většímu třídění, tak bychom jim měli věřit i pokud jde o psy z útulku, že nebudou podvádět…" Petr Hladík (KDU-ČSL) se k tomu přidal: "Z mého pohledu bych občanům důvěřoval, že budou třídit a že budou loajální ke městu, stejně jako bych jim důvěřoval v případě odpuštění poplatku za psy adoptované z útulku."

 

Vedoucí odboru ŽP Miloslav Šatra ovšem Hořánkova slova potvrdil: "Už dříve jsme se snažili motivovat lidi k tomu, aby si brali psy z útulku, to byl ještě útulek v Písku. Stávalo se ale, že narůstal počet psů v době, kdy se platily poplatky – a pak zase byly větší adopce."

 

Debata zastupitelů přecházela trochu nepřehledně z tématu psů na téma odpadů a naopak.

 

Radní zodpovědný za oblast životního prostředí Marek Anděl (ANO 2011) vysvětlil: "Snížení poplatku za odpad je motivační, a myslím, že by bylo dobré uvažovat o změně systému svozu odpadu, protože se stává, že auta vozí vzduch – popelnice na komunální odpad jsou často při vyvážení poloprázdné. Na svozu by se tedy dalo určitě ušetřit. Do loňska jsme navíc absurdně společnosti Odpady Písek platili za to, že jim vozíme surovinu, teď jsme se dohodli s novým jednatelem, že se to obrátí a oni budou od roku 2015 platit nám. Obecně v odpadovém hospodaření záleží samozřejmě především na disciplíně lidí. Byl jsem teď na exkurzi ve Freistadtu, a tam úplně zrušili popelnice a všichni vozí vytříděný odpad do sběrných dvorů – a ono jim to tam funguje. Motivovat budeme tím, že budeme pečlivě sledovat, zda se zlepší třídění – a pokud ano, můžeme poplatek dále snižovat.

 

V pozměňovacích návrzích nakonec navrhl Ondřej Veselý za odpady platbu podle skutečných nákladů na svoz komunálního odpadu v roce 2013, což bylo 521 korun na občana. Tento návrh neprošel a bylo přijato plošné snížení.

Za odpad bude tedy každý občan v příštím roce platit 490 korun, poplatky za psa se plošně nemění, byly sníženy jen u seniorů – z 200 korun na stovku.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.