Přihlášení

Radnice v Deggendorfu umí zapojovat dobrovolníky

19. 11. 2015 | Redakce PS | Diskuze (0) | Věci veřejné

O tom, jak může radnice aktivně podporovat zapojování dobrovolníků do veřejně prospěšných aktivit, se v pondělí 16. listopadu přesvědčila skupina čtrnácti zástupců píseckých organizací v partnerském městě Deggendorf. Občanské sdružení Písecký svět tuto exkurzi uspořádalo s cílem zjistit, jak dobrovolnická práce v Deggendorfu vlastně funguje, a načerpat přitom zkušenosti pro Písek. Paní Monika Huberová, která má dobrovolnické projekty na deggendorfské radnici na starosti, pozvala do jednacího sálu radnice patnáct zkušených dobrovolníků z různých oblastí aktivit. Při společném posezení se Písečtí dozvěděli podrobnosti o jednotlivých projektech, vyslechli si příběhy a zkušenosti dobrovolníků, mohli se zeptat na cokoli, co je zajímalo, a nakonec si i některá zařízení osobně prohlédli.

Mezi deggendorfskými dobrovolníky převládají senioři. Obvykle přicházejí na radnici za paní Huberovou v době, kdy skončili svou profesní kariéru, chtějí být ještě někomu užiteční a využít přitom své životní zkušenosti. Po osobním rozhovoru dostanou na výběr z celé řady běžících projektů. Ten, kdo má rád děti, může se stát patronem čtení v mateřských nebo základních školách, nebo založit vlastní kroužek pro děti. Ti, kteří chtějí prospět starým a nemocným, mohou docházet do seniorských domů a léčeben navštěvovat ty, kteří nemají vlastní rodinu. Stačí si s nimi povídat a naslouchat jim, ale mohou společně podnikat také procházky a výlety. Další dobrovolníci přichází pravidelně s kulturními programy a technicky nadaní dobrovolníci poskytují seniorům poradenství a počítačové kurzy. Pro spoluobčany v těžké životní situaci je k dispozici charitativní obchůdek s levným oblečením, volňásky na kulturní akce, ale také potraviny. Na čtyřicet dobrovolníků rozdělených do deseti týmů zajišťuje každý týden svoz vyřazených potravin z největších marketů v regionu a ještě dříve, než jim projde záruční lhůta, je pak ve speciálním centru Deggendorfer Tafel rozděluje mezi potřebné.

Bez finanční a organizační podpory deggendorfské radnice by toto všechno nemohlo fungovat. Kromě pracovního místa koordinační pracovnice, zajišťuje pro dobrovolníky také vzdělávací kurzy a poradenství, administrativní pomoc při získání potřebných osvědčení, materiální podporu pro jednotlivé aktivity, ale také morální ocenění dobrovolnické práce. Veřejné práce si v Deggendorfu opravdu váží, dobrovolníci jsou dvakrát ročně zváni na společný oběd se starostou města a ti nejaktivnější z nich jsou veřejně oceňováni. Celý projekt běží od roku 2000 a díky všestranné podpoře radnice v něm dlouhodobě pracuje na 160 dobrovolníků. Není jistě náhodou, že právě v blízkosti centra pro výdej potravin vzniklo operativně také středisko pro registraci a příjem uprchlíků, kam autobusy neustále přivážejí nové příchozí, a přesto, že se jejich průměrný počet pohybuje kolem tisícovky, město Deggendorf situaci skvěle zvládá.

Zajímavé zkušenosti z Deggendorfu chceme co nejvíce přenést i do Písku. Proto brzy uspořádáme veřejnou besedu, na kterou pozveme koordinační pracovnici a dobrovolníky z Deggendorfu, ale také písecké organizace a především zástupce písecké radnice, aby se mohli inspirovat.

Exkurze do Deggendorfu se zúčastnili zástupci Diakonie ČCE, Střediska Blanka, Městské knihovny v Písku, OS Švagr, Rady seniorů a Svazu neslyšících, Prácheňské umělecké besedy, Skupiny TeriFoto Sokola Písek a Společnosti pro česko-německou spolupráci. Připojil se také ředitel Domu dětí a mládeže v Písku a celá skupina si na závěr exkurze prohlédla deggendorfské centrum pro mládež 4you, které financuje rovněž deggendorfská radnice jako plně nízkoprahové a otevřené, kde mohou děti bez registrace kdykoli přicházet i odcházet, účastnit se jeho akcí a využívat většinu vybavení zcela zdarma. I tato služba v Písku zatím bohužel chybí.

Akce se konala s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti, ve spolupráci s městem Deggendorf a Německo-českou kontaktní kanceláří Deggendorfských městských hal.

Za Občanské sdružení Písecký svět

Magdalena Myslivcová

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.