Přihlášení

Teplo a voda od ledna podraží, odpady zlevní

31. 12. 2017 | Redakce PS | Diskuze (0) | Věci veřejné

Nový rok s sebou tradičně přináší i nové rozpočty, obvykle znamenají zdražení, výjimečně je tomu naopak. Pro obyvatele Písku se zdraží voda a teplo, zlevní odpady.

Cena tepelné energie z Teplárny Písek podraží o 2 % na 528,40 Kč/GJ bez DPH (1,9022 Kč/kWh) pro topení a 526,40 Kč/GJ bez DPH (1,8951 Kč/kWh) pro ohřev vody. Podle provozovatele je důvodem nárůst cen vstupů, především uhlí a emisních povolenek, a investice do přestavby na horkovod.

O necelou korunu za 1 m3 podraží cena vodného, ze současných 76,24 Kč na 77,20 Kč. Provozovatel původně požadoval vyšší zdražení o 1,62 Kč. Zvýšení ceny vyplývá z indexů inflace a výše nájemného, které provozovatel ČEVAK hradí za provozování vodohospodářského majetku města, v roce 2018 bude činit 47 mil. Stočné zůstává beze změn.

Poplatky za svoz odpadu budou od nového roku sníženy ze 490 Kč na 440 Kč na osobu a rok. Podle radního Marka Anděla je to motivační sleva, kterou město slíbilo občanům za dobré výsledky v třídění. V roce 2017 Písečtí vytřídili téměř 700 tun papíru, 456 tun plastů a 385 tun skla. Nejpozději v lednu budou ve městě umístěny také kontejnery na sběr kovů. Ve městě jsou však neustálé problémy s nedostatkem kontejnerů, jejich přeplňováním a nedostatečným vyvážením. Problémy jsou i s hromaděním odpadků o víkendech, ačkoli svoz probíhá 6 dní v týdnu. Je tedy otázkou, jestli by ušetřené finance neměly směřovat raději na zdokonalení systému.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.