Přihlášení

V rozpočtu na rok 2013 chybí 100 milionu Kč

8. 12. 2012 | Martin Zborník | Diskuze (0) | Věci veřejné

rozpočet Písek

Jako již tradičně na posledním prosincovém jednání zastupitelstva byl na programu zásadní dokument - rozpočet města na rok 2013. Překvapivě letos jeho projednání nebylo nijak dramatické, jako třeba tomu bylo v předchozím roce. Situace města není nijak růžová. Finanční krize se výrazně podepisuje do příjmů městské pokladny. Odsouhlasený schodkový rozpočet kalkuluje s příjmy cca 651 mil. a výdaji cca 751 mil Kč. Schodek 100 mil. Kč tvoří plánovaná část investičních nákladů kalkulovaná na rok 2013 na stavbu nového bazénu, které se mají financovat z rezerv města vytvořených v minulých letech. Co všechno vlastně je součástí našeho obecního rozpočtu? Vyznáte se v předkládaném položkovém rozpočtu?

Odsouhlasený návrh rozpočtu města na rok 2013 je možné stáhnout na stránkách města:

průvodní text,
součty výdajových kapitol a přehled příjmů města Písek na rok 2013
podrobný rozpis rozpočtu města Písek na rok 2013.

Přehlednost těchto materiálů a zorientování se v nich je dosti náročný úkol, vyžadující jisté znalosti, kam které činnost úřadu zrovna spadá. Chcete-li vyhledat konkrétní položku je to práce značně časově náročná, mnohdy s nejistým výsledkem.

Jak rozpočet zpřehlednit?

Osvědčená a běžně užívaná metoda je tzv. rozklikávací rozpočet.

Je to jednoduchá a přehledná metoda, kterou se můžete postupně rozklikat od celku k vámi sledovanému detailu rozpočtu. Vše přehledně v grafech.

Pro Písek jsou zpracovány přehledné rozklikávací rozpočty let 2000 – 2011 na www.rozpocetobce.cz (pro srovnání jak je to prezentována na www města Písek).

Občané města si rozhodně zaslouží zveřejňování přehlednější formy takto zásadních dokumentů pro naše město. V ideálním případě i s průběžným naprosto nepřehledným zapracováním častých rozpočtových změn, které běžně v průběhu roku přijímá zastupitelstvo.

     Pro srovnání ještě přikládám odkaz na rozklikávací státní rozpočet v roce 2011.

Jakou část peněz dostane město z daní, které si platíme?

Podívejte se sami, kam vlastně vaše daně míří. Na www.budovánístátu.cz je pro tato účely jednoduchý a přehledný nástroj:

     Kam jdou moje daně

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.