Přihlášení

Vítězem krajských voleb je Písek, senátora už ale nemáme

8. 10. 2020 | Martin Zborník | Diskuze (3) | Věci veřejné

Volby Písek

Krajské volby 1. a 2. října jsou za námi, za slušné účast 39,51% z oprávněných voličů našeho kraje. V Písku jako tradičně ve většině velkých měst v regionu přišlo o malinko méně voličů, tedy 37,59 %. Vůle voličů je vyřčena, výsledky sečteny a horečně se pracuje na dojednávání koalic, které povedou náš kraj v následujícím období let 2020-2024. Rozložení mandátů je pestrobarevné.

Za vítěze krajských voleb lze označit Piráty, se ziskem 9 křesel, kteří usednou v jihočeském zastupitelstvu vůbec poprvé. Úspěšná je jednoznačně ODS, která se vyšvihla na 2. místo a má 12 mandátů, stejně jako vítězné ANO. 

Mezi úspěšné patří i v koalicích kandidující uskupení KDU-ČSL+TOP09. KDU-ČSL se po letech vrací zpět a má hned své 4 nově zvolené zástup

ce. TOP09 ze spojení vytěžila 3 mandáty, takže zůstává „na svém“ jako v předchozím období. Výčet vítězů uzavírají Starostové a nezávislí, kteří přetavili své 2 mandáty z minulého období z původní koalice PRO JIŽNÍ ČECHY mezi Top09+STAN+HOPB v současných 5 mandátů.

Na své, tedy obhájení 12 mandátů, si přišlo ANO 2011 a také Jihočeši 2012 s obhajobou čtyř mandátů.

Za prohru lze jednoznačně označit výsledek ČSSD, která z 15 mandátů má po volbách jen 6 křesel v  zastupitelstvu. Spadla z  1. příčky na 5. místo. Ještě hůře dopadli komunisté. KSČM nedokázala překonat ani 5% hranici pro vstup do zastupitelstva, tedy přijde o svých 7 dosavadních zastupitelů. Do pole poražených patří i SPD se ziskem 4,67%, Trikolóra s 3,49%, ale i uskupení ZMĚNA 2020 kolem bývalého hejtmana Jiřího Zimoly se ziskem jen 1,91%.

Existuje velké množství možných variant koalic, nicméně s vítězem voleb ANO nikdo do koalice nechce. Chtě nechtě krajské volby jsou odrazem dění na celostátní politické scéně. Druzí na pásce ODS, pod vedením Martina Kuby, celkově nejúspěšnějšího kandidáta s 6122 preferenčními hlasy, se hned v pondělí spojili memorandem o společném postupu s KDU-ČSL+TOP 09. V úterý se k nim dalším memorandem připojili namlouvané ČSSD a Jihočeši 2012. Společně tak utvořili křehkou většinovou koalici o 29 mandátech z celkových 55 křesel v zastupitelstvu kraje.

Třetí na pásce Piráti přišli současně s  návrhem vytvoření široké koalice 31 mandátů ve složení Piráti + KDU/TOP09 + ČSSD + STAN a Jihočeši 2012. Piráti deklarují, že by rádi spolupracovali i s ODS, ale překážkou je jejich zvolený lídr Martin Kuba. Aby piráti měli šanci na úspěch, neočekávaně nabízeli vedení kraje dosavadní hejtmance Ivaně Stráské z řad ČSSD. ČSSD se tak stala v povolebních vyjednáváních tím pověstným jazýčkem na vahách. Namlouvalo si je i vítězné ANO, které taktéž přihodilo hejtmanské křeslo pro ČSSD, leč ČSSD tyto nabídky odmítlo. V  době naší uzávěrky vše nasvědčuje tomu, že vyhraje 1. nastíněné koalice ODS a Společně pro jižní Čechy (KDU-ČSL a TOP09) ČSSD a hnutí Jihočeši 2012. Hejtmanem kraje bude Martin Kuba z ODS a vezme si na starosti dopravu. Jeho prvním náměstkem by měl být František Talíř z KDU-ČSL. Jako náměstek za ČSSD bude pravděpodobně nominován starosta Větřní Antonín Krák a za Jihočechy 2020 bude pokračovat jako náměstek lídr jejich kandidátky Pavel Hroch z Kovářova.

O finální složení 11členné rady kraje se zatím vyjednává a dozvíme se ho spolu s  rozdělením kompetencí pravděpodobně v příštím týdnu. To by měla být podepsána i finální koaliční smlouva.

Zastoupení Písečáků v krajském zastupitelstvu prudce vzrostlo

V Písku je zapsáno 23 331 oprávněných voličů z celkového počtu 510 532 v celém kraji. To je tedy podíl 4,47% voličů z Jihočeského kraje. Z 55 krajských zastupitelů by tedy mělo připadnou Písku 2,51 zastupitelů z našeho města. V minulém volebním období jsme měli v zastupitelstvu kraje jen a pouze jediného zástupce, a to ne ledajakého, hned 1. náměstka hejtmanky Jihočeského kraje JUDr. Josefa Knota, který v roce 2016 kandidoval za TOP 09 pod hlavičkou uskupení PRO JIŽNÍ ČECHY (STAN+HOPB+TOP09).

Sice to zatím nevypadá, že někdo z nově zvolených zastupitelů s  bydlištěm v  Písku bude na tak vysokém postu v  radě kraje, ale jednoznačným úspěchem pro nás všechny je 6 zvolených zástupců z řad našich městských zastupitelů. Ze 7 úspěšných kandidujících subjektů uspěl v  6 z  nich po jednom z  kandidátů, který má trvalé bydliště v Písku. Přitom 5 z nich sedí v zastupitelstvu města Písek.

Naše zájmy budou hájit:

• Mgr. Ing. Jiří Hořánek – ANO 2020 z 6. místa kandidátky se ziskem 407 preferenčních hlasů

• MUDr. Michal Přibáň – ODS z  10. místa kandidátky se ziskem 554 preferenčních hlasů

Josef Soumar – Česká pirátská strana z  3. místa kandidátky se ziskem 362 preferenčních hlasů

• Ing. arch. Petra Trambová – TOP09 a KDU- –ČSL ze 7. místa kandidátky se ziskem 711 preferenčních hlasů

• MUDr. Michal Turek, MBA – ČSSD z 6. místa kandidátky Michal Turek se ziskem 569 preferenčních hlasů

• JUDr. Josef Knot, MBA – Starostové a nezávislí z 2. místa kandidátky se ziskem 393 preferenčních hlasů

Písečtí zástupci Jihočechů 2012 tentokrát neuspěli

Poslední úspěšná strana, Jihočeši 2012, bohužel nebude ve svých řadách mít píseckého zástupce. Ač její členka starostka města Písek Mgr. Eva Vanžurová kandidovala na volitelném 4. místě kandidátky, nakonec skončila se ziskem pouhých 343 preferenčních hlasů 4. pod čarou. Přeskákali ji starosta Tábora Štěpán Pavlík, Sezimova Ústí Martin Doležal, náměstci primátora Českých Budějovic Juraj Thoma a Ivo Moravec i populární cestovatel Pavel Pavel ze Strakonic. Získaná podpora ze strany Písečáků jí nestačila.

Berme to jako velkou příležitost, kdy zájmy Písku na krajské úrovni budeme moci prosazovat daleko efektivněji než v  předchozích letech. Má to ale jedno velké ale. Je nutná vzájemná spolupráce všech výše jmenovaných zástupců. V  našem zájmu je například nadstranické téma prosazení dostavby dálnice D4 směrem na Prahu, prosazení lepšího dopravních řešení našeho města, jako je například nový obchvat tranzitní dopravy ve směru ČB –Praha – ne stávající forma průtahu městem všemi směry, spolufinancování dopravního napojení areálu kasáren, prosazení zbudování severního obchvatu města směr Strakonice – Tábor, nebo společná úprava Kolárovy ulice, která spadá pod kraj. Lepší dopravní o

bslužnost v regionu. Rozvoj a podpora naší okresní nemocnice a na území našeho města krajem zřizovaných středních škol a sociální zařízení, včetně vybudování nových, dnes již nedostačujících kapacit domovů důchodců pro naše občany. To jsou jen některé kompetence kraje, které potřebujeme všichni na území našeho města zlepšit. To je dost práce pro všechny naše zvolené zastupitele. Snad se alespoň nějaká část do roku 2024 podaří prosadit.

V senátu neúspěch…

V prvním kole senátních voleb naopak Písečáci dopadli jak sedláci u Chlumce. O podporu v senátu jsme přišli. Při účasti 35,44 % neuspěl ani jeden ze tří píseckých kandidátů. Nejlépe dopadl pirát Michal Horák, který se ziskem 3410 hlasů obsadil 4. místo. V závěsu za ním o pouhých 15 hlasů méně na 5. místě skončil dosavadní senátor Ing. Karel Kratochvíle z ČSSD. Marek Anděl byl 6. se ziskem 1898 hlasů.

Do víkendového 2. kola bojů o senátorský post postupuje z 1. místa se ziskem 27,84% hlasů strakonický ředitel nemocnice MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA a jeho soupeřem bude starosta Radomyšle Ing. Luboš Peterka za KDU-ČSL, který obsadil 2. místo se ziskem 15,01% odevzdaných hlasů. Našeho senátora na dalších 6 let můžete tedy zvolit již tento víkend v pátek 9. a sobotu 10. října.  Hlasovací lístky pro druhé kolo se nedistribuují voličům do schránek. Budou k dispozici ve volební místnosti, případně u zvláštní komise pro hlasování (pro voliče v  izolaci/karanténě). Stačí tedy jen přijít do stejné volební místnosti jako minulý týden a zvolit svého kandidáta.

0
0

Diskuze k článku +

8. 10. 2020 (21:25)  –  Luděk Blaha

0
0

"Vítězem krajských voleb je Písek"

Mělo by se to měl říct Martinu Kubovi.
Nejspíš to ještě neví…

Odpovědět

8. 10. 2020 (22:19)  –  Michaela Šťastná

0
0

A kdo bude ten zvěstovatel? :-)

Odpovědět

10. 10. 2020 (11:20)  –  Pavel Šebelle

0
0

Tak to by mohli prosadit na kraji obchvat Hradiště, který je 50 let naplánován.

Demokracie je o tom, že se má zapojit co nejvíc lidí do života a řízení společnosti, tedy jedna funkce jeden člověk. Navíc pokud je někdo zastupitel (moc zákonodárná) a zároveň místostarosta (moc exekutivní) popírá to základní princip demokracie, kdy má být moc exekutivní oddělená od moci zákonodárné.

Pokud je někdo místostarostka města, radní, zastupitelka a ještě zastupitelka v kraji, jako paní Trambová, tak to není dobře. Opravdu někdo věří, že tu máme superhrdiny, kteří pracují 36 h denně a plně zvládají všechny své funkce? Na chodu Písku vidíme, že to nezvládají. Největší superhrdina je pan Veselý, který je poslanec, místopředseda vládní strany, předseda zahraničního výboru sněmovny, místostarosta města, zastupitel Písku a ještě kandidoval na kraj. A třeba pan Turek mi říkal, ohledně jedné věci na Hradišti, že nemá čas to kontrolovat, protože jako primář v práci odpracuje 300 h, a přesto je zastupitel, radní, předseda OV a ještě kandiduje na kraj a je zastupitel kraje.

To je opravdu neuvěřitelná nesoudnost těchto lidí. Oni to nedělají proto, aby se zajímali o potřeby lidí a zařizovali je, al ejak mi jeden z nich řekl, dělá to proto, že se tak sejde se zajímavými lidmi, jako funkcionář má moc a tak za ním chodí vlivní lidé, ale o tom snad demokracie není. A podle to v ČR vypadá, absolutně neschopný politický systém. Dnes je to vidět i na koronaviru, ze 40 nakažených za den jsme se dostali za 2 měsíce na 8500. Jsme v tom nejlepší.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.