Přihlášení

Vznikne v Písku nová 7 členná koalice?

19. 10. 2014 | Martin Zborník | Diskuze (12) | Věci veřejné

Předvolební plakáty Písek

V pátek večer se na jednání v Hotelu Biograf předběžně dohodli na koaliční spolupráci v tomto volebním období 2014-2018 následující politická uskupení: Jihočeši 2012; TOP09; ANO2011; Písecký patrioti – Republika; Česká pirátská strana; ODS; Volba pro město. Pokud se nakonec dohodnou definitivně, získají 16 křesel, tzn. potřebnou většinu z 27 křesel v našem zastupitelstvu. Rozjíždí se tedy již interní hra s vyloučením ČSSD, KSČM a KDU-ČSL na téma: Kdo bude starostou? Kolik bude mít Písek místostarostů? Kdo zasedne v radě města a kdo obsadí orgány v městem zřizovaných organizacích? Jak se budou sestavovat komise rady a výbory zastupitelstva ….? Není ale ještě důležitější nejprve se dohodnout na tom, co tady tento různorodý slepenec vlastně chce 4 roky dělat? Jak asi vlastně celé bylo a bude, a z čí iniciativy je tato koalice složená? Je opravdu tak soudržná, aby nám zajistila stabilitu a prosperitu po celé 4 roky?

Co je ale ta zásadní otázka? Dle mého je to věc obsahu a vize pro město Písek, tzn.:

Jaké jsou vlastně programové průniky 7 potenciálních koaličních partnerů?

Zatím jste žádné nepředstavili a je to věru pelmel, který bude velmi obtížně nacházet programovou schodu (to úplně pomíjí vlivy jednotlivých osobních a mocenských ambic, antipatie jednotlivých aktérů a jejich stranických aparátů).  Vaše páteční dohoda v tomto světle, promiňte, ale působí spíše jen jako boj o korýtka a rozdělování sfér vlivu ve městě, nikoli jako hledání silné programově jednotné skupiny stran, které budou schopny svůj program po dobu 4 let účinně prosazovat pro dobro našeho města. Co třeba otázky řešení  bazénu, postupu  v kasárnách, či účasti a financování různých aktivit v rámci města? Dokážete se vůbec v 7 stranách na něčem shodnout????  Zatím jediné zřejmé, je vaše programová priorita odstavit vítěze voleb ČSSD spolu s KSČM a KDU-ČSL, a to je dle mého sakramentsky málo pro naše město. Odhlédněme přitom od toho, jak kdo z nás hodnotí dosavadní práci starosty a celé ČSSD v posledním volebním období (osobně mám také spoustu výhrad). Nebo si tady snad chceme hrát na velkou politiku ve stylu boje levice proti pravici, do toho navíc autoritářské strany či strany plné nekoordinovatelných individualit?

A co vaše předvolební sliby o poměrném zastoupení? Sliby o tom, že přeci nejde o strany, ale o konkrétní lidi??? Rychle, věru rychle zapomínáme. Stačí se podívat na záznamy z předvolebních kotlů a rázem se vytrácí víra v důvěryhodnost předkládaných tvrzení. 

Prosím, vysvětlete nám své současné kroky, protože, přiznám se, jsou pro mě značně nepochopitelné. Pokuste se nás alespoň přesvědčit o tom, že vaše současné snažení posune v následujících 4 letech náš Písek pozitivním směrem. Zatím to tak bohužel zvenku nevypadá.

PS: Tento příspěvek byl původně otištěn jako reakce v předchozí diskusi k článku Hrozí v Písku povolební puč?, je ale dle mého soudu natolik zásadní, že jsem se ho rozhodl publikovat jako samostatný článek. Debatujme tedy k tomuto tématu prosím nadále již jen tady.

POZOR AKTUÁLNÍ INFORMACE – Podle tiskové zprávy vydané Českou pirátskou stranou doručené po zveřejnění tohoto článku je jasné, že případná koalice bude již nejvýše 6 členná s 15 mandáty. Otázkou zůstává, zda se někdo k Pirátům ještě nepřipojí.

0
0

Diskuze k článku +

19. 10. 2014 (23:32)  –  Luděk Blaha

0
0

Škoda, přeškoda, pane Zborníku, že jste si nenašel čas na dnešní podvečerní Pirátskou schůzi.
Byl byste poněkud aktuálnější.

Odpovědět

19. 10. 2014 (23:35)  –  Martin Zborník

0
0

Buďte tedy vy, nic vám tady nebrání. Nebo ještě lépe ideální by bylo oficiální prohlášení přímo Pirátů k této věci. Rádi ho uveřejníme v plném rozsahu.

Odpovědět

19. 10. 2014 (23:39)  –  Zbyněk Konvička

0
0

vzhledem k tomu, že jsem na této veřejné schůzi Pirátů, byl, tak se Piráti zase začali ve většině chovat více jako skuteční Piráti… tiskovou zprávu avizovali…

Odpovědět

19. 10. 2014 (23:39)  –  Petr Brož

0
0

Oficiální vyjádření je samozřejmě dostupné, viz https://www.facebook.com/piratipisecko/photos/a.265156103667787.1073741828.264781283705269/314729845377079/?type=1&theater kde Piráti jasně popisují situaci.

Odpovědět

19. 10. 2014 (23:41)  –  Zbyněk Konvička

0
0

proč to nedáte i na Písecký svět? ať je jasno, jako článek

Odpovědět

19. 10. 2014 (23:43)  –  Luděk Blaha

0
0

Máme jenom jedny ruce… a nejste tady sám.

Odpovědět

19. 10. 2014 (23:46)  –  Luděk Blaha

0
0

Promiň, Zbyňku. Mediální odbor nebyl ještě ustaven. Výdyť víš…

Odpovědět

19. 10. 2014 (23:48)  –  Zbyněk Konvička

0
0

ok Luďku… já to chápu…v každém případě oceňuji, jak se k situaci Piráti postavili…

Odpovědět

19. 10. 2014 (23:51)  –  Martin Zborník

0
0

Před zveřejněním článku jsem koukal na na váš oficiální web http://www.piratipisecko.cz , kde nebyla ani čárka o vašem dnešním setkání, ani o vašem dnešním usnesení. Ideální nadále bude, když nám tyto zásadní prohlášení budete zasílat přímo do redakce mailem, nebo ještě lépe můžeš přímo vkládat na náš web do rubriky Písecký Hydepark stejně jaka mají možnost všechny politické subjekty v Písku. Budete tak aktuální a oslovíte co největší množství Písečáků. Díky

Odpovědět

19. 10. 2014 (23:42)  –  Luděk Blaha

0
0

Pro lepší link viz
http://on.fb.me/1FnkozR

Odpovědět

20. 10. 2014 (19:39)  –  Karolína Jirmanová

0
0

Pane Zborníku: "Odhlédněme přitom od toho, jak kdo z nás hodnotí dosavadní práci starosty…" Myslím, že právě to by se zde hodilo k diskusi. Podle mne je to jeden z hlavních důvodů dnešní situace. Co zásadního se tedy pod taktovkou p. Veselého událo za poslední 4 roky? Kam jsme se posunuli? Čím se mu povedlo motivovat tak silný odpor? Nejsem si jistá, ale myslím, že tak rozsáhlou shodu zastupitelů už jsme tu dlouho neměli :-)

Odpovědět

20. 10. 2014 (21:27)  –  Luděk Blaha

0
0

Význam persony starostovy je bezesporu nemalý. Přemítám ovšem i o tom, jakou měrou se do městského posunu promítá vliv místostarostů, koaliční rady města a většiny v zastupitelstvu. Jaké podněty mohou dávat, o čem rozhodují, co všechno schvalují. Nabízí se i drobná otázka, kolik lidí se přestěhovalo z bývalé koalice do koalice budoucí, a jestli obdobu ustavující se koalice nebylo možné poskládat i v minulém volebním období. Ale všechno chce asi svůj prostor a načasování.
Těch otázek je tolik, že z nich až hlava třeští. Škoda jen, že z těch lidí, kteří by se k tomu mohli vyjádřit, to tu zřejmě nikdo nečte, a pokud čte, pak se nevyjadřuje.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.