Přihlášení

Zástupci tří měst řešili společně péči o toulavé kočky – ÚTULEK ODMÍTLI

18. 1. 2020 | Redakce PS | Diskuze (6) | Věci veřejné

Spolek Písecké kočky má za to, že o toulavé a opuštěné kočky jsou obce povinny se postarat. Vedení měst Písek, Strakonice a Milevsko dospěla k názoru, že správná péče spočívá v tom, že se toulavé nebo ztracené kočky odchytí, vykastrují a vypustí zpět. S nemocnými či vážně hendikepovanými bude podle téže zprávy "nakládáno humánně a podle rozhodnutí veterinárního lékaře". Co to znamená, když města zároveň nechtějí útulek, ať si každý představí sám…

Tisková zpráva města Písek č. 08 ze dne 16. 01. 2020:

Vedení města Písek se dnes dopoledne sešlo na pracovní schůzce se starosty Strakonic a Milevska. Jednání se zúčastnili rovněž zástupci odboru životního prostředí MěÚ Písek a MěÚ Strakonice a Městské policie Písek.

„Tématem schůzky, kterou svolalo město Písek, byl společný postup v péči o toulavé kočky,“ informuje písecký místostarosta Ondřej Veselý. „Shodli jsme se na tom, že pro kočky jako teritoriální zvířata je přirozeným prostředím volný prostor. Naopak nucený odchyt s následným držením na uzavřeném místě je proti jejich přirozenosti a může být pro ně velmi stresující.“

Přítomní zástupci měst se shodli na podobném postupu při péči o toulavé kočky v Písku, Milevsku i Strakonicích. Podrobnosti k tomu přidává vedoucí životního prostředí MěÚ Písek Miloslav Šatra: „Odchycená toulavá kočka bude veterinárně kastrována a po následné rekonvalescenci vypuštěna zpět do místa odchytu, které je jejím přirozeným prostředím. S nemocnými či jinak vážně zdravotně hendikepovanými kočkami bude nakládáno humánně a podle rozhodnutí veterinárního lékaře. Odchycená koťata se umístí do depozita, které bude vybráno formou soutěže na základě podmínek připravených odborem životního prostředí MěÚ Písek. Koťata z depozita budou nabízena k urychlené adopci.“

Zástupci všech tří měst se shodli, že není zákonnou povinnosti obcí a měst zřizovat útulky pro kočky. Tento postup, tedy zřízení a provozování takového útulku, by považovali za neekonomický a pro životní cyklus koček nevhodný.

NÁZOR SPOLKU PÍSECKÉ KOČKY:

Spolek Písecké kočky má za to, že o toulavé a opuštěné kočky jsou obce povinny se postarat. Prosili jsme město pro prostor pro náš spolek, než se o kočky obec postará sama a třeba si zřídí útulek. Prostor pro kočky ale není. A tady uslyšíte, že kočky chtějí žít volným způsobem života a nechtějí být zavřené v klecích. Pro vysvětlení, pokud se najde kočka, je nutno ji odkaranténovat, vykastrovat, naočkovat a dát do adopce. Poté si může krásně žít dál. Pokud se krotká kočka vykastruje a vypustí se v Písku na náměstí, tak to opravdu nevím, jak se jim bude žít. A jak to bude vyhovovat lidem. Majitelé koček, opravdu si myslíte, že až se Vám ztratí kočka, bude si šťastně žít opuštěná někde v kanálu nebo pod křovím a postará se o sebe sama ? Názor si každý udělejte sám.

Pro zajímavost :

STATISTIKA SPOLKU PÍSECKÉ KOČKY 2019

- 169 koček celkem ze všech obcí
- Z toho kočky města Písek 117
- 82 koček kastrace u nás (z toho kočky obce Písek hrazeny z financí obce, zbytek spolek) + 18 koček vykastrovaných ve dvou externích lokalitách, hrazeno spolkem)
- 52 koček po kastraci vypuštěno zpět na místo se zajištěným krmením
- 86 koček umístěno do adopce
- 15 kočiček zemřelo
- 1 kočka se vrátila k původnímu majiteli

0
0

Diskuze k článku +

18. 1. 2020 (17:21)  –  Luděk Blaha

0
0

"Majitelé koček, opravdu si myslíte, že až se Vám ztratí kočka, bude si šťastně žít opuštěná někde v kanálu nebo pod křovím a postará se o sebe sama?"

Mikročip je nejúčinnější cestou, jak se spojit s vaší kočkou, když se ztratí. Viz
https://www.metropolevet.cz/cipovani-kocek/

Odpovědět

10. 2. 2020 (12:16)  –  Eva Eva Hulcová

0
0

Máte pravdu. Takže mě hned napadá, že by jsme měli čipovat i obecní toulavé a nalezené kočky. Což je sice další výdaj navíc, ale ušetřilo by nám to opravdu hodně práce na veterině, kde kočky stále dohledáváme. A měli by jsme obecně lepší přehled, když se kočka chytí opakovaně, zvláště pak v případě černých a mouratých koček. A za další by opravdu Městská policie musela každou kočku kontrolovat čtečkou. Nevím, zda se to děje. V Milevsku ještě před rokem neměli čtečku a vyhodili z domu na ulici očipovanou kočku, která se už nikdy nenašla.

Odpovědět

10. 2. 2020 (12:32)  –  Pavel Šebelle

0
0

Jenže Luďku ten čip ti kočku nenajde….. pokud tu kočku nebo psa nenajde MP se čtečkou. Čip na psa je stejný jako známka na krku, jen ho nemůžeš ztratit, když se roztrhne obojek…že bys zvíře vyhledal na GPS, tak to bohužel nefunguje.

A jinak normální kočka co je zvyklá žít venku si často poradí dobře, zvířata nejsou hloupá. Klasická kočka, která nežije jenom v bytu se toulá normálně celý den, večer a ráno se přijde najíst a ohřát.

Odpovědět

10. 2. 2020 (12:33)  –  Pavel Šebelle

0
0

Kolik stojí čip na kočku?

Odpovědět

19. 1. 2020 (16:57)  –  Michaela Šťastná

0
0

Neměla bych být výroky dvou aktérů jednání překvapená, téma kočky jsem před lety s oběma řešila, v jejich názorech nenastala změna.

Nebýt to však místostarosta města, který svůj názor může zrealizovat pomocí moci, kterou disponuje, nebýt to vedoucí odboru životního prostředí, s pracovní náplní dodržování výkladu zákona, nemělo by význam na tyto vůbec reagovat. Ale protože pánové prezentují postoj vedení města, je třeba reagovat na každou činnost, kterou budou dle prohlášení realizovat.

Nevím, jak dalece jsou výstupy z pracovního jednání nyní závazné, ale ráda opět připojím svůj podpis pod –novou- petici za zřízení útulku pro kočky ve městě, ráda se připojím i k dalším aktivitám, které budou podporovat zákonem určený postup řešení situace bezprizorných koček ve městě, a městem především.

Odpovědět

10. 2. 2020 (18:42)  –  Martin Brož

0
0

Nejsmutnější na tom je, že páni radní se jen tak sešli u kafíčka i pokecali jak je to na hovno že jim do toho někdo z lidí kecá a že nic dělat nebudou. Dokonce z toho jednání není ani žádný záznam ani nic napsaného. Takže vlastně se jen sešla partička kamarádíčků bez odborníků, na něčem se domluvili a hotovo. Občané držte hubu a krok.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.