Přihlášení

DEN ZEMĚ V PÍSKU – echo z Pecha Kucha Night v Balzám Café

22. 4. 2023 | Zbyněk Konvička | Diskuze (0) | Životní prostor

V Písku probíhá ve dnech 21.–22. dubna dvoudenní festival k mezinárodnímu svátku Den Země. Poprvé se k němu připojila řada Písečáků, které dal dohromady spolek Aktivní Písek. Organizátorům pomáhá mnoho dobrovolníků a zapojili se i městské organizace a další partneři. Dovolím si pár postřehů ze včerejšího programu v Balzám café ve Sladovně, kde se v rámci festivalu konala Pecha Kucha Night zaměřená na ekologické, enviromentální či vzdělávací aktivity.

Ačkoliv mě pracovní povinnosti neumožnily podívat se na festival během pátečního dne, večerní program v Balzám café jsem si nechtěl nechat ujít. Formát pořadu Pecha Kucha Night mě totiž velmi baví. Přednášející má přesně vyměřený čas, kdy musí stihnout svou prezentaci během cca 7 minut, na každý z 20 snímků má přesně 20 vteřin. Povídání je tak svižné, věcné a zpravidla nezabíhající.

Musím říct, že všichni přednášející ve sklepech Sladovny, a to bez vyjímky, publikum velmi zaujali a současně královsky bavili. Některé příspěvky měly rozměr až stand up comedy (třeba v případě Honzy Lida Říšského a jeho příspěvku "Jak jsem postavil levný eko dům") . Všechny prezentace ovšem nepostrádaly sdělení a inspirativní obsah. Většina přednášejících byli mladí lidé z Písecka a Strakonicka (ale také zdaleka, dokonce až z Opavy).

Musím říct, že každý kdo se večera účastnil (třeba i ten, jako v mém případě, který je v mnoha ohledech spíš běžným konzumentem nežli tím, kdo by aktivně a pravidelně vyhledával např. bezobalové obchody, přemýšlel až tak o tom, kde se berou potraviny, které kupuji, co pijeme za vodu, jak se dá lépe a zdravěji vařit apod…) musel žasnout, kolik tu máme šikovných, kreativních a velmi inspirativních sousedů:), od nichž se můžeme hodně učit a navzájem sdílet jejich projekty či myšlenky, se musel zastavit a zamyslet sám nad sebou… "nešlo by se k životu i sobě stavět trochu jinak?"

S každým dalším příspěvkem byla atmosféra uvolněnější a příjemnější, přednášející nementorovali, nekritizovali, nabízeli spíš pohledy, které směřovaly k udržitelnějšímu způsobu života, a často i daleko levnějšímu na provoz domácností s ohledem na přírodu a také na naše vlastní zdraví. Osobně jsem velmi oceňoval osvěžující nadhled všech a smysl pro humor, díky kterému příspěvky působily velmi odlehčeně a přitom ale apelovaly na velmi zásadní a důležité aspekty života, kterých si při běžném každodenním životě moc nevšímáme, nebo ani neuvědomujeme. Někdy si říkáme, že na tohle "není čas" apod. Bývají to mnohdy jen a jen naše výmluvy a neochota vystoupit ze zajetých kolejí a stereotypů a ubrat něco ze své pohodlnosti, apatie či lhostejnosti ke svému okolí, ale i k nám samotným a našemu zdraví, vztahům apod, zkrátka aktivně hledat a nacházet něco nového a nespokojovat se s tím, co nabízí a konzumuje většinová společnost.

Kdo by na večeru Pecha Kucha Night, který byl tentokrát zaměřen především na ekologii, udržitelnost a zodpovědný přístup k životu, čekal nějaké vyšinuté "ekoteroristické mravokárce" či "militantní biomatky a biootce", tak by je nenašel. Naopak jsem potkal a viděl mezi přednášejícími i v publiku inteligentní a přemýšlivé lidi, co mají nadhled nad životem a není jim lhostejné prostředí, ve kterém žijí, co jedí a pijí, jak se vzdělávají jejich děti. Zkrátka ty, kteří přemýšlejí o tom, jak se k naší planetě chovat lépe a současně jeden k druhému, k sobě samotným.

Jsem moc rád, že jsem mohl organizátorům akce aspoň trochu pomoci s její propagací… přesvědčil jsem se totiž o tom, že jejich počínání i celý program festivalu, ale hlavně aktivity, kterými se zabývají profesně nebo velmi často ve svém volném čase mají velký význam a mohou dávat smysl dalším lidem. Třeba těm, kteří smysl toho všeho v dnešní chaotické a zrychlené době těžko hledají a mnohdy v individualistickém konzumním světě nenachází.
Den Země v Písku se snaží totiž přinášet inspiraci, naději, pocit spoluzodpovědnosti, laskavost a spolupráci. A to není málo.

ednášející, kteří vystoupili na Pecha Kucha Night v Balzam cafe:

Jan Juráš – Ekoporadce, ochránce přírody
Jan Šrůt –" Lesní třída "
Monika Kozáková – "Půjčím si hračku"
Lenka Pokorná –"Vaříme zdravě a hravě"
Lukáš Linha – "Spolek Bezoví Písek"
Tereza Chroňáková a Jakub Pešek –"Z farmy na stůl – jaká je cesta květin?"
Jan Lid Říšský – "Jak jsem postavil levný eko dům."
Kateřina Rybářová Vavrečková – "S městem za zády… malými krůčky ke změnám."

Program pokračuje na mnoha místech i dnes 22. dubna až do nočních hodin.

Organizátoři upozorňují, že plánovaná divadelní představení se z Divadla Pod čarou přesouvají vzhledem ke krásnému počasí do Palackého sadů k hudebnímu pavilonu.

Koncert skupiny Tvoje máma se v Podčáře pak koná od 19 hodin.

 

Sledujte FB Událost:

DEN ZEMĚ V PÍSKU

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.