Přihlášení

Kateřina Falk hostem Science Café 18. října od 19 hod.

2. 10. 2017 | Redakce PS | Diskuze (0) | Životní prostor

Všechny příznivce Science Café zveme na další přednášku, tentokrát na téma: Největší lasery světa a termojaderná fúze. Naším hostem bude Kateřina Falk. Těšíme se na Vás 18.října, od 19:00 hod v Pí Club Písek v nádvoří radnice.

V naší době už jsou vědci schopni vytvářet podmínky a objekty podobné těm, které nalezneme ve vesmíru. Moderní laserové systémy dokáží stlačit a ohřát hmotu na stejné podmínky, jaké panují v nitrech velkých planet nebo ve hvězdách. Výkonné systémy s krátkými pulzy urychlují částice a antičástice na úrovně výtrysků v okolí černých děr nebo aktivních galaxií. Podobné podmínky se uměle vytváří i pro reakce termojaderné fúze. Právě tyto reakce pohání naše Slunce a dodávají Zemi energii potřebnou pro život. I to je důvod, proč je laserová fúze jedním z nejzajímavějších řešení tvorby čisté energie pro budoucnost lidstva. Přijďte se něco dozvědět o laserových technologiích a jejich aplikaci v laboratorní astrofyzice a fúzních technologiích pro energetiku.

 

Naším hostem bude Kateřina Falk, která studovala fyziku na Imperial College London a získala doktorát z atomové a laserové fyziky v Oxfordu. Tři roky pracovala v kolébce atomové bomby – Národní laboratoři Los Alamos v USA. Podílela se na výzkumných projektech po celém světě včetně Japonska, Francie, Švédska, Německa a USA. V současnosti působí na vědeckém pracovišti ELI Beamlines v Dolních Břežanech, kde se staví nejvýkonnější laserový systém světa a je to zároveň největší vědecký projekt české historie.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.