Přihlášení

Noční výprava do útrob elektrárny a protiatomového krytu

5. 8. 2017 | Zdenka Jelenová | Diskuze (0) | Životní prostor

V pátek 4. srpna se uskutečnila noční exkurze pro veřejnost do útrob vodní elektrárny, hráze Orlické přehrady a také blízkého protiatomového krytu, který byl během studené války strategickým bodem a mohla z něj být obsluhována i elektrárna. Kryt se letos otevřel veřejnosti poprvé. Exkurze do elektrárny i krytu pořádá spolek Rozvoj destinace Písecka o.s., tuto vedl Martin Slavík.

Vodní elektrárna Orlík je umístěna v levé části řeky u paty betonové hráze na Vltavě. Do provozu byla uvedena v letech 1960–1961. Elektrárna má celkový výkon 364 MW, velmi rychlé a operativní najetí na plné zatížení za 128 sekund a dálkové ovládání z centrálního dispečinku ve Štěchovicích. Využívá se pro vykrytí špiček spotřeby. Čtyři Kaplanovy turbíny jsou rozlišeny barvami — červená, žlutá, modrá a zelená :-). Zařízení elektrárny bylo vyrobeno v československých podnicích. Plastika před elektrárnou symbolizuje vtavskou krásu a sílu, spojené – spoutané přehradou.

Kapacita blízkého protiatomového krytu, který se letos otevřel veřejnosti poprvé, byla naplánována pro pobyt deseti lidí maximálně po dobu šesti dnů, kteří by odtud obstarávali nouzové řízení elektrárny.

FOTOREPORTÁŽ Z EXKURZE NAJDETE ZDE NA FACEBOOKU PÍSECKÉHO SVĚTA.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.