Přihlášení

Písečtí studenti chtějí zelené město

16. 3. 2019 | Redakce PS | Diskuze (8) | Životní prostor

Probudit politiky, zastavit úbytek zeleně a omezit pěstování řepky. Obdiv a uznání si zaslouží písečtí gymnasisté, kteří v pátek 15. března nelitovali volného času a připojili se k celosvětové studentské výzvě Fridays for Future. Smyslem celého hnutí, které odstartovala šestnáctiletá Švédka Greta Thunbergová, je přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise. Písečtí se rozhodli namísto demonstrace uspořádat mítink za zelené město a vyvolat diskuzi, která by vedla ke zlepšení životního prostředí v našem městě a regionu.

Už dopoledne bylo možné před píseckou radnicí zahlédnout dívky s transparenty. Vlastní studentský happening proběhl navzdory nevlídnému deštivému počasí u koncertní mušle v Palackého sadech a doprovodila ho živá muzika. Mezi účastníky byli vidět i někteří osvícení učitelé a další občané. Starostka města Eva Vanžurová se z akce omluvila.

 

Lidí, kteří si začínají uvědomovat, jak vážné problémy nás čekají a že je třeba začít něco měnit hned a tady, přibývá. Na transparentech a vzkazech politikům jsme se dočetli, co leží mladé generaci na srdci: „Milé vlády a vládci, když necháte zruinovat tuhle planetu, tak už nebudete mít čemu vládnout! Nemáme planetu B. Změňte priority ve prospěch zachování života. Stop uhlí! Co udělám já? Jezdím kolmo, nejím maso, omezuju spotřebu plastů, kupujeme místní výrobky, snažíme se. Jezdíme autem na plyn, používáme šetrné čistící prostředky, hostíme zvířata, která žijí kolem našeho domu, šetříme vodou a elektřinou. Místo sterilních trávníků kvetoucí louky pro hmyz.

Jeden z hlavních organizátorů, student 3. ročníku píseckého gymnázia Pavel Vařenka, potvrdil, že se k iniciativě připojuje stále více studentů a mají v plánu pokračovat: „Naše akce spojila studenty, kteří v tom chtějí něco dělat. Chtěli jsme ji pojmout jako osvětu a apelovat na vedení města i na to, že se Písek prezentuje jako zelené město. Vadí nám úbytek zeleně, který přináší nové projekty v různých částech města. Proto jsme apelovali i na paní starostku. Tato akce byla jen začátek, brzy přijdou další větší akce, chceme spolupracovat s občanskou iniciativou Voda a zeleň. Budeme pořádat přednášky, zvát do Písku odborníky, například z Akademie věd. Chtěli bychom propojit politiky a vědce a přimět je, aby spolu začali diskutovat. Samostatně se budeme věnovat také tématu řepky, protože i v našem regionu si lidé začínají všímat, že to není v pořádku.“  

0
0

Diskuze k článku +

16. 3. 2019 (19:15)  –  Luděk Blaha

0
0

"Už dopoledne bylo možné před píseckou radnicí zahlédnout dívky s transparenty."

Dopoledne?

Odpovědět

17. 3. 2019 (16:07)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

DOBRÉ NEDĚLNÍ ODPOLEDNE,
mám vážné obavy, že to je pro většinu studentů módní záležitost PROTESTOVAT. Pokud by proto ,chtěli něco udělat tak to v tichosti udělají. Bude to za větší části jejich života, větší části než našeho, jejich město. Připojit se k dívence v daleké cizině a jít s transparenty před radnici je asi lákavější.

Odpovědět

21. 3. 2019 (08:28)  –  Petr Putna

0
0

Můžete nám objasnit, jak mají studenti v tichosti zařídit snižování produkce skleníkových plynů? Toto není protest, ale výzva k politikům, aby se tím začali vážně zabývat, nic víc. A neznamená to, že nikdo z těchto studentů v tichosti pro životní prostředí nic nedělá. Kolik z nich osobně znáte? Já několik a vím, že se ekologií vážně zabývají a snaží se chovat k životnímu prostředí šetrně. Mladá generace to má těžké: buď nad nimi starší ročníky lámou hůl, protože je prý nezajímá nic jiného než mobily a sociální sítě, nebo se jim vyčítá, že že mají názor a veřejně ho projevují.

Odpovědět

21. 3. 2019 (15:33)  –  Luděk Blaha

0
0

Která generace to má, pane Putno, v té dnešní překotně se měnící době jednoduché?
Snad že by se patřilo, aby apelující žactvo studovalo s vervou tak, aby co nejdříve zastávalo pracovní pozice s vysokým rozhodovacím potenciálem a mohlo tak ovlivňovat běh společenských procesů ku prospěchu i přírody.
Také by se mohlo zapojit do politického dění ne jen svými apely, ale také účastí ve volbách. Už jsou zase za dveřmi. Nemálo významných rozhodnutí přichází přímo z Bruselu. Nakonec i internet lze vnímat jako součást životního prostředí, neboť náš život ovlivňuje nezanedbatelně.
Nakonec, pár týdnů na dohled se má zase 'uklízet Česko'!

Odpovědět

21. 3. 2019 (10:37)  –  Lenka Nádějová

0
0

Milí studenti, díky za iniciativu, i to, že se snažíte apelovat na vedení města. Snad to bude něco platné a doufám, že budete úspěšnější než já. „Politická“ rozhodnutí často přirozené hodnoty popírají. Prázdná prohlášení a memoranda odpovědných lidí jsou k smíchu i pláči.
Souhlasím s vámi, že pole s řepkou nic moc – ale stále jde o vratný proces. Úbytek zeleně ve městě je také dost zásadní. Bohužel městské pozemky prodané v průmyslové zóně jsou jiný kalibr, ale málokdo tam dohlédne. Říkáte: „Místo sterilních trávníků kvetoucí louky pro hmyz“….ani sterilní trávník, ale další průmyslové haly. Na dnes kvetoucí louce, té poslední, co v tomto prostoru zbývá.
Písek bude brzy známý jako město továren, ne jako zelené město. Máme totiž už dávno největší průmyslovou zónu v jihočeském kraji. Proč vlastně? Navíc se má dál rozrůstat, posouvat blíž k centru města a k obydleným částem. Prodávají se „neprodejné“ pozemky. Zeptejte se tedy odborníků, zda je něco takového vůbec možné – zda se nejedná o rozpor s cíli územního plánování.

183/2006 Sb. (1) Cílem územního plánování je vytvářet předpoklady pro výstavbu a pro udržitelný rozvoj území, spočívající ve vyváženém vztahu podmínek pro příznivé životní prostředí, pro hospodářský rozvoj a pro soudržnost společenství obyvatel území a který uspokojuje potřeby současné generace, aniž by ohrožoval podmínky života generací budoucích.

Odpovědět

21. 3. 2019 (15:18)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den.
Nemohu říci, že některé argumenty P. Putny a Lernky Nadějkové nejsou pravdivé a závažné. Jen mám pochybnosti, že toho dosáhnou protestem. Jen si vpomente na poslení volby do zastupitelstva. Vyloženě ve prospěch města by bývalo bylo, aby Piráti Soumar a Posekaný dostali finance a investice. Žádný protest tomu nepomohl ani hlasy ve volbách. Do zastupitelstva se dostali, ale finance a investice jim nesvěřili.
Studentů znám hodně i čemu dávají přednost ve volném čase. Zajímat se a uznávat životní prostředí je málo. My jsme šli na brigádu odklízet trosky, do školky do lesa, na silnice. Piráti dávají výzvu ukliďme si řeku. Nezaznamnal jsem, že by studentu šli, tak masově jako protestují, ve svém volnu uklízet řeku.
Paní Nadějková musíme si vybrat buď bude nezaměstnanost nebo budou louky. Je nutné vzít v potaz, že tam co je výstavba podniků to bylo již dávno uvedeno v územním plánu. Vy uvádíte , že budeme město fabrik jako by to bylo něco sprostého.
Ještě jenom na okraj. Před loni maturoval můj vnuk na Zemědělce na oboru EKOLOGIE.

Odpovědět

25. 3. 2019 (12:25)  –  Lenka Nádějová

0
0

Plán, na který se odvoláváte, pane Šlehobre, byl vytvořen před čtvrt stoletím!!! Za 25 let se změnilo hodně, to pravděpodobně uznáte i vy. Asi nevíte, že průmyslová zóna se rozšiřuje (naposledy 2018) i tam, kde být nikdy neměla. A nejsou to zanedbatelné plochy. Potřeby města jsou dnes, dle mého názoru, někde jinde.
Ani otázka nestojí tak, jak píšete – nezaměstnanost nebo louky. Nezaměstnanost se již cca 15 let pouze snižuje. Dnes je v Písku a okolí pod 1,9 %, což jsou lidé, kteří nepracovali a z různých důvodů pracovat nebudou. Neustále probíhá nábor zaměstnanců do zde podnikajících firem. Navíc chování i ubytování agenturních zahraničních dělníků pak představuje problém.
Pokud obvod zaplocené průmyslové zóny je dnes více než 5 km, tak to považuji opravdu za něco nebezpečného. Hlavně pro ty, kteří se narodili později a důsledky této politiky dolehnou na ně. Jedná se o velkou zátěž pro celé město.
Je mi líto, ale vaší poznámce o maturitě vašeho vnuka nerozumím.

Odpovědět

3. 8. 2019 (06:14)  –  Zuzana Kuklová

0
0

Dle jejich vzoru Grety T. (jejíž rodina je komplet navázána na Lobbyismus) sedí a tím to hasne. Každý z těch studentů, kterým údajně jde o záchranu nás všech, má v ruce mobil a povídá si o tom, co bude dělat odpoledne. Stála jsem pár minut vedle nich, a ani nemají snahu oslovit lidi, vysvětlit co považují za správné, nedej bože zapojit ručičky a jít sázet stromky, čistit okolí či jiné aktivity, které by přírodě opravdu pomohly.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.