Přihlášení

Písek podpoří budování komunitních zdrojů energie ve městě. V první vlně cílí hlavně na společenství vlastníků bytových jednotek

9. 4. 2021 | Jan Němec | Diskuze (6) | Životní prostor

Pojmem komunitní energetika se označuje společná výroba a především spotřeba nejčastěji elektrické energie. Princip je jednoduchý – skupina lidí se dohodne na vybudování vlastního zdroje energie. Spoluvlastníci zdroje jsou pak zároveň odběrateli vyrobené energie.

Velkou výhodou je pro zainteresované finanční úspora. Vyráběná energie totiž není primárně určená pro napájení sítě, ale pro vlastní spotřebu komunity. Ideální stav je, že, co se vyrobí, to se také ihned spotřebuje nebo uloží do vlastních baterií,“ popisuje hlavní přednost Miloš Prokýšek z kanceláře Smart Písek, která projekt zaštiťuje. Přínosem je také zajištění větší energetické soběstačnosti i ochrana životního prostředí, protože se jedná o výrobu elektřiny výhradně z obnovitelných zdrojů.

Konkrétně v Písku bude jedním z nejvhodnějších technologických řešení instalování fotovoltaických panelů na střechy budov. Vhodných objektů je ve městě hodně a patří mezi ně i bytové domy. Proto jsme se rozhodli mezi prvními oslovit Společenství vlastníků jednotek, která chceme nabídnutím pomocné ruky motivovat k  budování vlastních zdrojů energie.  Ale vítán bude každý zájemce o komunitní energetiku,“ vysvětluje Prokýšek.

Zmíněná pomoc bude v první řadě představovat zprostředkování dostatku informací, aby se zájemci rychle a bez námahy seznámili s prostředím, legislativou i technologiemi. Dozvěděli se, jaká konkrétní řešení existují a která z nich by byla vhodná pro jejich typ objektu. Ale také jaké existují možnosti a formy financování.

Cílem je dát dohromady lidi, které vize energetického společenství zajímá a poskytnout jim maximální servis, aby bylo možné co nejdříve začít v Písku realizovat konkrétní projekty. Přihlásit se nám mohou ideálně prostřednictvím webových stránek smart.pisek.eu. Samozřejmě lze i zavolat nebo poslat email,“ uzavírá Miloš Prokýšek, vedoucí organizační složky Smart Písek.

 

0
0

Diskuze k článku +

10. 4. 2021 (10:42)  –  Pavel Šebelle

0
0

Nápad je to sice dobrý, ale získávání elektrické energie z fotovoltaiky je dost drahé a ekonomicky je u něj i s dotací od státu dlouhá návratnost. Záleží tedy na tom, jak to bude vycházet finančně. Protože lidé v bytových domech, zvláště ty starší mají jen tak tak na to, aby investovali do zateplení, oprav domů a výtahů. Pokud u tohoto nápadu nebude masivní podpora od města a státu, tak na to mít nebudou.

Ví někdo dnes jaká by byla návratnost a jaké podmínky k tomu budou? Elektřinu by odbíralo jen SVJ nebo i byty? Informace, které jsme k tomu zatím dostali jsou povšechné a celkem o ničem. Důležité jsou podrobnosti a tam se může ukázat, že je to drahé a nevýhodné.

Odpovědět

14. 4. 2021 (14:44)  –  SMART PÍSEK

0
0

Dobrý den, pane Šebele. Je skvělé, že jste upozornil na řadu zatím nezodpovězených otázek souvisejících s myšlenkou komunitní energetiky. Stejně jako jste trefně poukázal na možná úskalí realizace. Právě z důvodů nutnosti poskytnout mnoho dalších informací kancelář Smart Písek vyzývá zájemce k registraci. Bude skvělé, když se také přihlásíte a svými připomínkami pomůžete v dalším postupu realizace projektu. https://smart.pisek.eu/komunitni-energetika

Odpovědět

16. 4. 2021 (14:12)  –  Pavel Šebelle

0
0

No lepší by bylo, kdybyste zveřejnili jasné informace s náklady a návratností, abych neregistroval pracně 20 SVJ a pak zjistil, že to je k ničemu.

Odpovědět

10. 4. 2021 (13:16)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Za sebe bych ještě dodal, že i z ekologického hlediska je to sporné. Více energie padne na výrobu těch panelů a jejich následnou likvidaci, než za svou životnost v našem podnebí vyrobí.

Odpovědět

14. 4. 2021 (14:46)  –  SMART PÍSEK

0
0

Dobrý den, pane Doušo. Dnešní technické parametry solárních panelů jsou již zcela jiné, než tomu bývalo dříve. Výkon a životnost současných technologií v podstatě vylučuje problém, na který poukazujete, a to i v našich zeměpisných šířkách. Navíc panely lze z 80% recyklovat a získat zpět řadu drahých surovin.

Odpovědět

14. 4. 2021 (15:31)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Jistěže jsou jiné, než tomu bývalo 20 let zpátky, ale zase ne o tolik. A bohužel i při recyklaci se zase spotřebovává energie, tudíž celková energetická bilance zůstane špatná.

Výhodu vidím v odpadnutí ztrát v přenosové soustavě, v ideálním případě její naprostou absencí.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.