Přihlášení

Příroda Písecka: Husa velká – pronásledovaná hrdinka

7. 4. 2015 | Redakce PS | Diskuze (0) | Životní prostor

Husa velká - foto Jiří Duchoň

Jako první v naší nové rubrice o ptácích Písecka vybral její autor – JIŘÍ DUCHOŇ – husu velkou, která již sedí na vejcích a zaslouží si, aby se o ní vědělo víc, než jen to, že je dobrá s knedlíkem a zelím. Hrdinkou je proto, že navzdory osudu se jí daří pozvolným tempem obsazovat další a další rybníky Písecka. A kým pronásledovaná? Čtěte…

Loni vůbec poprvé zahnízdil jeden pár (tentýž nyní již hnízdí) na Nádvorním rybníku. Letos se v nejbližším okolí vyskytují další dva páry, Zatím však nelze potvrdit, zda vyhnízdí či ne.

Každý jistě ví, že z husy velké byla vyšlechtěna husa domácí, chovaná ve velkochovech, ale i na dvorcích našich vesnic. Zatímco na profesionálních farmách je to pták žijící ve stísněných podmínkách, na zabahněných kalužích, ale se super „vyváženou“ stravou je divoká husa pravý opak. Neskutečný letec, který na podzim vytváří letecké formace ve tvaru šipky, nebo chcete-li jedničky. Letecké kreace je nejlepší pozorovat brzy z rána a nebo večer. V obou případech je fascinující pohled na hejna hus ještě umocněn rudou oblohou vycházejícího a nebo zapadajícího slunce. Když se k tomu přidá podzimní mlha, tak si můžete připadat jako na dalekém severu za polárním kruhem. Nehledě na to, že kromě hus uvidíte i další ptačí druhy.

Husy k nám přilétají z jihu již koncem února a ihned si zabírají hnízdní teritoria. Důležitá je velká vodní plocha, hustě zarostlé břehové mělčiny rákosem a možnost pastvy. Pokud jsou rybníky ještě zamrzlé, dokáží počkat na oteplení na přilehlých lukách a polích. Velmi často přeletují z jedné lokality na druhou a z výšky hledají volnou vodní plochu.

Od března či dubna, podle počasí, již sedí na vejcích. V jedné snůšce je jich většinou čtyři až deset a sedí na nich jen samička, zatímco samec hlídkuje v okolí. Po vyklubání matka vodí mláďata po rybníku a na pastvu. V tomto období jsou dospělé husy z pohledu dravců, ať je to mořský orel nebo liška, nejzranitelnější, protože zrovna přepeřují. A vzhledem k hmotnosti mají omezenou možnost úniku. Když mláďata vyrostou a dospělí přepeří, začínají již zmíněná letecká představení. Na Písecku nejlépe pozorovatelná v okolí rybníka Řežabinec.

A proč pronásledovaná? Myslivci velmi dobře vědí, kam na husy. Zrovna tak vědí, že v přírodních rezervacích je střílet nesmějí, i když se jich tam vyskytuje nejvíce. Řežabinec má největší koncentraci ptáků na Písecku. Hranici rezervace oddělující honitbu tvoří železniční trať. Každý Písečák ví, že koleje vlastně lemují Řežabinec. A myslivci  vědí, že obstoupit rybník za kolejemi jim zaručuje bohatý úlovek. Když jsem takto nastoupené lovce jednoho rána oslovil otázkou: Proč?, bylo mi odpovězeno, že prostě mohou. Úsudek ať si udělá každý sám.

Text a foto JIŘÍ DUCHOŇ

/VYŠLO V DUBNOVÉM ČÍSLE MĚSÍČNÍKU PÍSECKÝ SVĚT/

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.