Přihlášení

Špičková péče v moderním kabátu: otevírá se Psychiatrická nemocnice Písek

27. 5. 2015 | Zbyněk Konvička | Diskuze (5) | Životní prostor

Nová psychiatrická nemocnice Písek - foto těsně před dokončením rekonstrukce

Psychiatrickou léčebnu U Honzíčka najdete od pátku 29. května na nové adrese. Odborný tým bude v péči o pacienty pokračovat ve Vladislavově ulici č. 490 v Písku. V důstojných podmínkách moderní zrekonstruované budovy, která nabídne větší komfort pro zaměstnance léčebny, ale hlavně pro pacienty a jejich rodiny.

Psychiatrická Léčebna U Honzíčka na úpatí Píseckých hor se díky špičkovému týmu odborníků dlouhodobě těší skvělé pověsti v Jihočeském kraji i za jeho hranicemi. Plány na další zlepšování a rozšiřování služeb zatím brzdila chátrající budova, která nemohla dostát požadavkům na moderní pracoviště, jak si jej provozovatel, Písecká zdravotní a.s. spadající do holdingu RGI a. s., představuje. Aby léčebna zůstala zachována a kvalita jejích služeb mohla růst, bylo zapotřebí ji přestěhovat do nových prostor.

„Mám radost, že díky obrovskému úsilí našeho týmu a odvaze investora se povedlo dotáhnout ojedinělý projekt do konce a my dnes můžeme otevřít Psychiatrickou nemocnici Písek v prostorách Žižkových kasáren,“ říká ředitel léčebny Mgr. Jiří Reiniš. „Nástupce dřívější léčebny u Honzíčka tak bude konečně fungovat v podmínkách, které si pacienti a odborný tým zaslouží,“ dodává. Kapacita léčebny, na jejíž služby dosud běžně čekaly desítky lidí, se díky přesunu do nové budovy výrazně zvýší z 57 na 81 lůžek. Nabízet bude jak lůžkovou péči, tak ambulantní.

Tým zdravotníků bude i nadále fungovat pod vedením uznávané primářky MUDr. Evy Kadlecové, CSc. „Personálu léčebny se jednoznačně zlepší zázemí, což pocítí také pacienti. Ty stávající mohu ujistit, že budou mít k dispozici všechno, nač byli z našeho předchozího pracoviště zvyklí, například budou pokračovat rodinné terapie. Nově k naší velké radosti přibude truhlářská a keramická dílna nebo cvičná kuchyňka,“ vyjmenovává výhody spojené s novou adresou léčebny primářka Kadlecová. Pacienti budou moci využívat také tělocvičnu.

Všechna vylepšení směřují k jedinému: aby Psychiatrická nemocnice Písek mohla ještě lépe než dosud nabídnout svým klientům ucelenou rehabilitaci. „Cílem bude, aby pacient úplně nevypadl z běžného života, nezůstal jen ležet a koukat do stropu, nýbrž aby po návratu z léčebny byl schopný normálně žít. Během psychoterapie hledáme kořeny nemoci. Díky tělocvičně budeme moci pěstovat také fyzickou kondici pacientů. V dílnách bude probíhat arteterapie a ergoterapie. Cvičná kuchyňka nám pomůže udržet nebo obnovit samostatnost pacientů,“ popisuje komplexní pojetí péče o duševní zdraví primářka. A dodává, že za velký plus považuje i světlé pokoje se samostatným sociálním zařízením, které na dřívějším pracovišti scházely. Stejně tak budou mít pacienti k dispozici wi-fi připojení k internetu.

Nové prostory navíc do budoucna umožní nabízet fyzioterapeutické a rehabilitační služby veřejnosti. „Plánujeme také otevřít kavárnu, kde si budou moci zajít návštěvy pacientů, ale i klienti docházející na ambulance na kávu a zákusek,“ dodává ředitel Jiří Reiniš.

autor tiskové zprávy: Pavel Eichler 

Rozhovor nejen o psychiatrické péči v Písku s Milanem Princem. 

V příloze je snímek původní léčebny U Honzíčka.

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

28. 5. 2015 (17:18)  –  Miroslava Janoušková

0
0

Dobrý den, nerada krotím nadšení z nově přestěhované léčebny. Ale zdá se mi vhodné poukázat na paradoxní fakt, že v době, kdy je snahou a cílem reformy připravit podmínky pro deinstitucionalizaci péče o duševní zdraví, dochází k navyšování lůžek v léčebně namísto podpory komunitních služeb a bydlení v přirozeném prostředí. Druhou věcí je umístění samotné léčebny. Není určitě lehké najít vhodné místo pro danou instituci, ale nejsem si jistá, zda prostředí, které vypadá jako kulisy k válečnému filmu a kde je hluk a prach ze stavby a obchvatu, je nejvhodnější pro léčení problémů spojených s duševním zdravím.

Odpovědět

29. 5. 2015 (08:36)  –  Zbyněk Konvička

0
0

ad Miroslava Janoušková:

Dobrý den, před tím, než jsem měl možnost navštívit nové zdravotnické zařízení – Psychiatrickou nemocnici Písek v kasárnách – přímého nástupce léčebny U Honzíčka, jsem měl ty samé výhrady jako vy – především k umístění nemocnice. Po návštěvě objektu, ještě před dnešním slavnostním otevřením (na které jsem velmi zvědavý), jsem musel svůj názor dost korigovat a dá se říci, že se na to dívám jinak. Máte pravdu, že dnešním trendem je deinstitualizace péče o duševní zdraví s co možná nejmenším počtem lůžek v malých léčebnách či komunitách. Honzíček byl v tomto směru vzhledem k umístění i kapacitě jedno z mála zařízení u nás, které by tyto předpoklady naplňovaly. Jenže: Chápu investora, kterému se město zdráhalo objekt prodat a když, tak za patrně nevýhodných podmínek. A každý investor by byl asi sám "blázen" kdyby investoval do cizího majetku, tedy města Písek. I tak do léčebny musel tak jako tak investovat pro udržení provozu nemalé peníze – například do kotelny, pokud vím.

V každém případě se okolí nové nemocnice ještě bude kultivovat a měla by tam být i zeleň. Nechci nijak lobovat za novou nemocnici, ale to, co jsem zatím měl možnost vidět (a asi dnes ještě uvidím v plné parádě) mě utvrzuje v tom, že to bude špičkové pracoviště, které nám bude kdejaké město či kraj závidět. Rád o vlastním (subjektivním) dojmu pak na Píseckém světě přinesu zprávu.

Odpovědět

29. 5. 2015 (22:54)  –  Miroslava Janoušková

0
0

Děkuji za odpověď. Také se tam zajdu podívat, až budu v Písku. Myslím, že jste, Zbyňku, uhodil hřebík na hlavičku. Problém je podle mě právě v tom, že o péči o duševní zdraví rozhodují investoři a politici a nikoli odborníci spolu s uživateli služeb (lidmi s duševním onemocněním, pro které je služba primárně určena a na které způsob péče doléhá).

Odpovědět

30. 5. 2015 (02:47)  –  Zbyněk Konvička

0
0

zdravím Vás Mirko,

nu řekněte mi o jakém větším projektu dnes nerozhodují politici či investoři;) ? … ale že by rozhodovali zrovna o péči jako takové v písecké psychiatrické nemocnici??? …
a odborníci zase zpravidla nedisponují potřebným kapitálem do jakýchkoliv investic, navíc to není, řekl bych, jejich úloha … ;),

trochu mě zarazila také Vaše formulace směrem k pacientům… "na které způsob péče doléhá" … "způsob" péče by neměl na nikoho přece doléhat … péče se poskytuje, ale snad nedoléhá… doléhají možná dopady něčeho na někoho… ale asi ne péče…

navíc si myslím, že garance minimálně srovnatelné péče, jaká byla U Honzíčka, by měla být zaručena stejným odborným týmem paní primářky Evy Kadlecové i v nové nemocnici

to víte, že by pro pacienty nejspíš bylo fajn, kdyby byla léčebna stále v Píseckých horách, mohla se rekonstruovat a modernizovat, leč podmínky pro to nebyly, pokud je mi známo, vytvořeny

P.S. "Hluk" z obchvatu tam skutečně není slyšet, ba ani provoz z Pražské… kupodivu. A hluk ze stavby také ne, neboť tam nyní žádná rozjetá stavba není… ruiny domů v okolí sice jsou, ale s tím se zatím asi dá těžko něco dělat…

Odpovědět

4. 6. 2015 (00:51)  –  Luděk Blaha

0
0

V tomto případě k legráckám daleko.
Líp se mi bude usínat. Člověk nikdy neví…

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.