Přihlášení

Syrská love story v knihovně – FILM A BESEDA SE SYŘANKOU

1. 5. 2018 | Redakce PS | Diskuze (0) | Životní prostor

Promítej i ty! v květnu v Městské knihovně Písek. Ve středu 2. května v 18:30 hod v klubovně knihovny můžete zhlédnout jedinečný dokumentární film SYRSKÁ LOVE STORY. Hostem večera bude Samíra Sibai, mladá žena z česko-syrské rodiny. Přijďte si poslechnout od člověka se silnou osobní zkušeností!

Dokument SYRSKÁ LOVE STORY je zajímavý v několika rovinách. Je svědectvím o aktuální občanské válce v nedaleké zemi, z níž do Evropy proudí uprchlíci a v níž se postupně angažují další mocnosti. Jak se nás to týká a jak se nás to ještě dotkne? Film je také silnou výpovědí o vztahu dvou lidí, o lásce, jejím zrodu, zkouškách a rozcházení. O tom, jak je láska dvou lidí neoddělitelně projena s děním okolo, vždy se odehrává v konkrétních kulisách, které nejsou jen kulisami, ale stávají se spolutvůrci příběhu. Film je o odvážné ženě, která se angažuje v boji Syřanů za svobodu, a oddaném muži, který za ní za všech okolností stojí a stará se o rodinu. A kromě toho, je to film o samotném autorovi. O tom, jak se režisér stává součástí života rodiny, kterou několik let sleduje a doprovází. Jak se zapojuje do rodinných konfliktů a rozhodování, jak spolu s nimi nese těžké události a na čas stejně jako hlavní hrdinka končí ve vězení. Film o zranitelnosti i houževnatosti hrdinů uprostřed velkých dějinných událostí a bolestí.

Hostem večera bude Samíra Sibai, mladá žena z česko-syrské rodiny, která prožila většinu svého života v domovině svého otce, v Sýrii, a spolu s rodinou našla útočiště před válkou v Česku. Přijďte si poslechnout od člověka se silnou osobní zkušeností, co se to děje v Sýrii, jak se to týká nás, kdo jsou syrští váleční uprchlíci a jak můžeme pomoci, budeme-li chtít.

O FILMU: Aktivisté Raghda a Ámer se poznali ve vězení. Skrze díru ve zdi. Zamilovali se do sebe, vzali a narodili se jim tři synové. Známý dokumentarista Sean McAllister začal točit jejich příběh v roce 2009. Raghda je v té době opět ve vězení a starost o rodinu padá na Ámera. Když Raghdu konečně propustí, jde do vězení sám dokumentarista. Rodina je v bezprostředním ohrožení, takže Ámer nakonec přesvědčí váhající Raghdu, aby Sýrii opustili. Prchají nejprve do Libanonu a odtud do Francie. Raghda v exilu bojuje se svou dvojí identitou – je manželkou a matkou i politickou aktivistkou. Sny se rozplývají, láska se mění ve vztek a zoufalství. A manželství se zdá stejně křehké jako situace v Sýrii.

Režie: Sean McAllister
Velká Británie | 2015 | 75 minut

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.