Přihlášení

Za Píseckými horami s internetovým turistickým portálem piseckehory.ic.cz!

26. 5. 2011 | Jan Měšťan | Diskuze (0) | Životní prostor

Jedno ze stanovišť „Velkého okruhu píseckými lesy“.

Do českých končin pomalu ale jistě přicházejí letní dny. Není proto nic lepšího než zanechat auto v garáži, ponechat alespoň na chvíli pracovního neklidu, nasednout na kolo a vyrazit s přáteli do píseckého okolí. Písecké hory jsou otevřeny nejen cyklistům ale i pěším turistům. Jejich průvodcem vám může být turistický portál piseckehory.ic.cz!

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení „hory“ nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata - podobně jako v případě Kašperských Hor nebo Kutné Hory.

Středověké rýžoviště zlata v lesním údolí U VodákaPísecké hory jsou protkány celou řadou pěších okruhů a cyklotras. Cyklisté mohou pro plány na celodenní výlet využít trasy č. 1015, 1016 a 1017, pěší turisté si mohou vybrat například 18km dlouhý „Velký okruh píseckými lesy“ a vystoupat na nejvyšší vrchol Píseckých hor Velký Mehelník (632m n. m.). Každá trasa se vám odvděčí nějakou zajímavostí. V lesoparku Amerika to bude jistě různorodost dřevin či pozůstatky lesního divadla z 20. let minulého století. Jistě narazíte také na opuštěné živcové lomy, které pocházejí hlavně z doby přelomu 19. a 20. století, kdy Písek zachvátila živcová horečka. S těžbou živce byly tehdy spojeny cenné ukázky takových minerálů jako byl beryl či radioaktivní písekit, který dokonce jinde na světě nebyl evidován.

Upozornění při vstupu na území přírodního parku Písecké horyZnačná část území Píseckých hor je chráněna jako přírodní park. Přírodním parkem rozumíme legislativní nástroj pro ochranu krajinného rázu a z toho také pro každého návštěvníka vyplývá povinnost ohleduplného zacházení s oblastí. Turistický portál piseckehory.ic.cz vám kromě rad Kam se vydat? poskytne mineralogické ukázky ve „Virtuální mineralogické sbírce“ nebo projekt „Vrcholové knihy Píseckých hor“, do které můžete vkládat své vzkazy týkající se oblasti nebo portálu samotného. Na rozšiřování portálu, zejména fotogalerie a mineralogické sbírky, se můžete podílet i vy. Stačí nás kontaktovat. A na co se můžete těšit v následujících dnech? Určitě na červnový e-speciál o Kamenných dolech - lomu „u serpentin“, který byl založen roku 1939 a je činný dodnes. Vstup do samotného lomu je však pochopitelně zakázán a možný jen na základě předchozí domluvy se správcem provozovny.

Věříme, že pro vás bude portál piseckehory.ic.cz užitečný. Přejeme hezké chvíle strávené v přírodě Píseckých hor!

Adresa portálu: http://piseckehory.ic.cz 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.