Přihlášení

Zahradní slavnost na komunitní zahradě na Hradišti

26. 6. 2023 | Zbyněk Konvička | Diskuze (0) | Životní prostor

Iniciativa Naše Hradiště a 11. MŠ Hradiště uspořádaly na konci školního roku další zahradní slavnost. Přestože počasí nebylo ideální a foukal studený vítr, dorazivší rodiny s dětmi to neodradilo a podvečer na komunitní zahradě, kde se akce již podruhé odehrávala, si všichni moc užili.

V pátek 23. června zahradní slavnost vítala blížící se prázdniny. Vedle možnosti potkat se a dát si něco dobrého, napečeného a připraveného přímo sousedy Hradišťáky (domácí koláče, buchty, jednohubky, řízky.. ), byla akce určená hlavně dětem. Houpačky, pískoviště a prolézačky byly v obležení. Pro děti připravili pozvaní zástupci z Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Krom unikátní gastroprocházku s vědeckým pracovníkem univerzity Janem Macháčem a jeho kolegy. Děti mohly vidět různé druhy ovoce a zeleniny pěstované přímo na hradišťské komunitní zahradě. U každé rostlinky viděly, jak vypadá jako celek. Následně pak mohly ochutnat dané plody. Pro někoho to tak byla první zkušenost s kedlubnou nebo s luskem od hrášku… S tím se šlo na místní kompost, kde další odborník z univerzity Marek Hekrle dětem představil, jak a proč se kompostuje. Děti pak během večera měly možnost nakreslit, co se jim na zahradě líbí a baví. Každý si pak za svůj obrázek odnesl nějakou odměnu. Spoustu zajímavostí o zahradách a pěstování si odnesli i dospělí.

Na závěr akce Jan Macháč pro Písecký svět uvedl: „Vypěstovat si vlastní ovoce a zeleninu se v dnešní době stává čím dál populárnější. Dříve bylo předpokladem mít záhonek u domu, v zahrádkářské osadě nebo na chatě. V posledních letech se objevila nová forma – komunitní zahrady, kde je místo na pěstování sdíleno více rodinami. Záhonky s rajčaty a salátem lze tak stále více vidět i ve městech, v prolukách mezi domy, školních pozemcích, vnitroblocích nebo dočasně nevyužitých pozemcích. Vytváří je lidé, které spojuje radost z pěstování a chutí zde trávit čas. Komunitní zahrada má i díky podpoře Osadního výboru Hradiště své místo už tři roky i v rámci této místní části Písku.“

Každá komunitní zahrada je trochu jiná. Ta hradišťská je podle Jana Macháče specifická v tom, že je otevřená nejen členům, ale i široké veřejnosti bez omezení. Přijít sem a pohrát si na hřišti může každý. Jediným pravidlem je zde nic neničit a brát ohledy na další. V místě tak vzniklo přirozené místo pro potkávání se. A aby to tu ještě více ožilo, čas od času jsou zde pořádané iniciativou Naše Hradiště často ve spolupráci s hradišťskou školkou různé akce, některé častější (cvičení v zahradě), jiné jsou spojené s tradičními akcemi. Hradišťská školka komunitní zahradu využívá nyní i jako další prostor pro děti, neboť se kolem školky buduje nové oplocení. Obyčejně slouží zahrada místní školce jako příjemné místo a cíl vycházek s dětmi.

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.