Přihlášení

Petice za pojmenování nové lávky po DAGMAR ŠIMKOVÉ

15. 5. 2018 | Redakce PS | Diskuze (18) | Petice

Stavba lávky možná Dagmar Šimkové

Vyjádřete svým podpisem souhlas s návrhem, aby se lávka přes řeku Otavu v Písku, realizovaná podle návrhu Ing.arch. Josefa Pleskota, jmenovala po Dagmar Šimkové, politické vězeňkyni československého komunistického režimu, která prožila dětství v nedaleké vile Marta. Chceme tak uctít její památku. Text petice a podpisový arch v tištěné podobě můžete stáhnout pod tímto článkem. Podepsané petiční archy je potřeba doručit nejpozději 20. května do kavárny U Fontány v Chelčického ulici 55 v Písku, kde je možné petici také podepsat. Můžete ji podepsat také v píseckých kavárnách Až na půdu, Vykulená Sova, v obchodech Nepotřebné věci a Blecha či v Divadle Pod čarou.

Vážená paní Dagmar Šimková,

v místech, kde jste strávila chvíle šťastného dětství a mládí, které bylo násilně
přerušeno Vaším zatčením v roce 1952, se staví lávka. Lávka, která bude spojovat
břehy řeky Otavy, snad bude spojovat i lidi. Po dobu dlouhých čtrnácti let Vašeho
věznění jste po oblacích posílala vzkazy s otázkou, zda za zdmi věznice o Vás lidé
ještě vědí. Vědí. I po 52 letech, které uplynuly od Vašeho propuštění, i po 23 letech,
které nás dělí od Vaší smrti. A proto bychom se Vás rádi do oblak zeptali, zda by lávka
mohla nést Vaše jméno. Jméno, které by i dalším generacím, které budou po lávce
chodit, připomínalo sílu lidské touhy po smysluplném životě.

V Písku dne 1. 5. 2018
 

V písecké knihovně nedávno proběhlo čtení z knihy vzpomínek Dagmar Šimkové „Byly jsme tam taky“, které vyvolalo živý zájem o odkaz této málo známé písecké rodačky. Na podnět čtenářů jsem navázala na návrh první starostky dr. Skřivánkové a iniciovala petici, aby byla lávka U Václava realizovaná podle projektu Ing. arch. Josefa Pleskota pojmenována právě po této politické vězeňkyni, která prožila dětství v nedaleké vile Marta. Chceme tak uctít její památku.
 
Pokud chcete podpořit tento záměr je možné text petice a její podpisový arch v tištěné podobě stáhnout pod tímto článkem, podepsat nebo i volně šířit.
Prosíme jen o jejich doručení nejpozději do 20. května do kavárny U Fontány v Chelčického ulici 55 v Písku, kde je možné petici také podepsat. Další místa kde ji můžete podepsat jsou v kavárnách Až na půdu, Vykulená Sova, v obchodech Nepotřebné věci a Blecha či v Divadle Pod čarou. Písemně podaná petice má větší právní váhu.
 
Pro ty, kdo to v daný termín nestihnou, je možné petici podepsat i v elektronické podobě, to ale nesplňuje zákonné podmínky pro podání petice, jedná se tedy jen o podpůrný nástroj celého tohoto záměru: https://e-petice.cz/petitions/dopis-dagmar-simkove.html Dosud tak učinilo téměř 600 lidí z celé ČR. Petici předám starostce města, aby zastupitelstvo návrh zvážilo.
 
Štěpánka Činátlová
 
Související články:
Výstava o Dagmar Šimkové na Tylovce
K DAGMAR ŠIMKOVÉ A KLEMENTU GOTTWALDOVI
BESTSELLER DAGMAR ŠIMKOVÉ BYLY JSME TAM TAKY VYCHÁZÍ UŽ PO SEDMÉ
LÁVKA U VÁCLAVA BUDE STÁT V ZÁŘÍ A PONESE JMÉNO ARCH. PLESKOTA

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

15. 5. 2018 (20:58)  –  Luděk Blaha

0
0

Ve vší úctě ke všem zainteresovaným i ušlechtilé vizi, ale nejspíš se bude říkat:
Pleskotova lávka Dagmar Šimkové.

Odpovědět

16. 5. 2018 (23:46)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Ba ne, za 50 let, bude-li ještě stát, se jí bude mezi prostým lidem říkat lávka u Václava (Václavská lávka, máme-li již vžitý pojem Václavský jez). Podobně jako lávce přes ostrov, jejíž jméno neznám, čímž netvrdím, že ničí nenese.

Odpovědět

17. 5. 2018 (08:55)  –  Ing. Tom Droppa

0
0

No a my pravobřežní jí budeme říkat „lávka u Jitexu“, protože Václav je pro nás někde tam za řekou, kam se zatím rozumně nedá dostat. Nicméně ať klidně nese jméno paní Dagmar, to rozhodně nemůže nikoho pobouřit. Nový most také nesl jméno našeho prvního prezidenta, historickými okolnostmi se to ale holt nezažilo. A osobně neznám nikoho z písečáků, kdo by našemu nejslavnějšímu mostu řekl jinak, než „starý“. Škoda toho přiděleného oficiálního názvu, kamenných mostů je mraky, ale starých je opravdu jen několik…

Odpovědět

1. 6. 2018 (20:05)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý večer,
skóre je 24 ku 38 i když pan Putna loboval v Píseckém světě za Dagmar Šimkovou. Nevím zda to je dobře nebo špatně, protože jsem v Písku od roku 1969 a za celou dobu jsem slyšel o Dagmar Šimkové až nyní co radní Anděl vlastní její vilu.

Odpovědět

2. 6. 2018 (07:00)  –  Dita Žlábková

0
0

Tak tu bude pane Šlehobře nejspíš tím, že vás osud politických vězňů nezajímal.

Odpovědět

3. 6. 2018 (13:58)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobré odpoledne paní Dito Žlábková,
Vy mi to vyčítáte jako bych nesplnil nějakou povinnost. Jako většina občanů ČR vím o těch obecně známých.

Odpovědět

4. 6. 2018 (09:08)  –  Dita Žlábková

0
0

Pane Šlehobře, to není výtka, spíše údiv. Přeci jen, od bývalého kandidáta do městského zastupitelstva, jsem očekávala jiné znalosti politické historie ,,svého” města.

Odpovědět

4. 6. 2018 (16:10)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Paní Žlábková i přes Váš údiv Vás musím ubezpečit, že jsem byl plně kvalifikován jako kandidát na kandidátce za ČSSD do zastupitelstva. Zřejmě jsem měl štěstí, že jste mne neprověřovala Vy. Podle mne jsou zde i jiné rozdíly. V době kdy Dagmar Šimková se probouzela ve vile nad řekou ( pokud je ta vila nad řekou) tak se probouzeli moje prarodiče a praprarodiče, s deseti dalšími rodinami v RATEJNĚ na statku V Podlesí u Příbrami. Máme tedy asi každý jiný úhel pohledu.

Odpovědět

4. 7. 2018 (16:11)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den,
komise rozhodla a tím to končí i když se proti tomu staví V.S.

Odpovědět

5. 7. 2018 (12:03)  –  Mgr. Lucie Buršíková

0
0

Dobrý den, nezapomínejte, že komise jsou (pouze) poradní orgány rady města. Letopisecká komise dala své doporučení a nyní je na radě, jak s ním naloží. Pěkný den.

Odpovědět

6. 7. 2018 (01:09)  –  Luděk Blaha

0
0

Jakkoli jsou komise pouze poradní orgány rady města, je rada města pouze orgán volený zastupiteli ke správě města. Může rozhodnout, jaké jméno lávky doporučí zastupitelstvu ke schválení. Ale ani zastupitelstvo města nemůže nařídit, jak se má Pleskotově lávce říkat.
Tak třeba Kamennému mostu se říká Starý. Havlíčkovu náměstí se říka Na Floriáně a Alšovu náměstí se říká Malé. Zatímco Velkému náměstí se kupodivu říká Velké.

Odpovědět

22. 8. 2018 (16:42)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobré odpoledne,
bylo rozhodnuto a bude to lávka Dagmar Šimkové. To je v pořádku.
Stranický cestovatel resp. Cestovatel po stranách Marek Anděl tomu dal trumf. Je nutné, aby se lávka jmenovala po Dagmar Šimkové a to, OBZVLÁŠŤ dnes, kdy předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že Rusové nemůže za invazi v roce 1968.
Dovolte, abych citoval Bc. Jana SEDLÁČKA, místopředsedu NÁRODNÍ DEMOKRACIE, který řekl :
" ODMÍTAT DNEŠNÍ RUSKO KVŮLI SRPNU 1968 JE ASI TAK LOGICKÉ JAKO ODMÍTAT DNEŠNÍ RAKOUSKO KVŮLI HABSBURKŮM A BÍLÉ HOŘE "!
Vinen byl Sovětský Svaz. Že by ten Filip měl pravdu

Odpovědět

22. 8. 2018 (19:22)  –  Marek Anděl

0
0

Hezký podvečer,
byť nevím kdo to je JUDr. Josef Šlehobr, musím se vyjádřit k těm jeho nesmyslům, které tady s prominutím naplácal jako všeobecné pravdy v souvislosti s mým jménem.

1. Nikdy jsem nebyl členem více než jedné jediné politické strany – před mnoha lety Strany zelených. A jako nestraník mohu podporovat koho chci. (S laskavým souhlasem JUDr. Šlehobra.)

2. Správně se skloňuje: " Rusové nemůžou".

3. Na zastupitelstvu v mém příspěvku k názvu lávky jsem ani jednou neřekl slovo "Rusové", viz.: http://www.mesto-pisek.cz/audio-zaznamy-z-jednani-zastupitelstva-mesta-2018/d-20226/p1=1796 (audio záznam 16.8.2018 v čase cca 3 hodiny 09 minut)

4. Sovětský svaz se píše s malým "s" ve slově svaz.

Od doktora, který neumí pravopis a lže do veřejného prostoru, asi omluvu čekat nemohu…

S přáním hezkých letních dnů,
Marek Anděl

Odpovědět

23. 8. 2018 (15:08)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Komentář byl smazán pro porušení Kodexu přispěvatelů.

Odpovědět

23. 8. 2018 (19:29)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Pane Šlehobře, v komentáři jste porušil Kodex přispěvatele Píseckého světa, protože jste uvedl nepravdivé údaje (stranická příslušnost jiného diskutujícího), proto byl Váš komentář smazán. Za redakci Píseckého světa Vás žádám, abyste zveřejňoval jen informace, které jsou pravdivé a které můžete v případném sporu dokázat. Děkuji.

Odpovědět

23. 8. 2018 (17:20)  –  Marek Anděl

0
0

Pro psychopata je jeho chování něco jako sport. Hlavní vlastností psychopatů je tzv. patologické lhaní – lhaní o všem a čemkoliv bez ohledu na následky-jen když v daném momentu kdy lže, mu to přináší radost a důležitost. To je také důvod, proč jsou psychopaté často dopadení, nedokáží se orientovat v množství všech lží, které kolem sebe šíří a často si protiřečí. Žijí okamžikem, to znamená, že nemají velké plány do budoucna, které by chtěli realizovat, důležité pro ně je co je teď a tady bez ohledu na následky v budoucnu. (Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychopatie)

Odpovědět

24. 8. 2018 (15:57)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Stranická příslušnost pana Marka Anděla je všude v Písku omílána tak jak jsem to uvedl, ale nebyla to pravda jak jste mne přesvědčili a proto se panu Andělovi omlouvám. Byl to skutečně úlet v důsledku toho ( jak uvedly Písecké postřehy), že musíme pojmenovat lávku po Dagmar Šimkové v důsledku toho co řekl Vojtěch Filip. (dokonce jsem si nedal pozor na češtinu )
Důležitější ovšem byla citace Bc. Jana Sedláčka o logice odmítat současné Rusko. K této části příspěvku pan Marek Adam nic neřekl. KDO MLČÍ TEN SVĚDČÍ PRO.

Odpovědět

24. 8. 2018 (17:23)  –  Marek Anděl

0
0

Dobrý den pane Šlehobře,
Vaší omluvou jste mi opravdu mile překvapil a jsem rád za tento gentlemanský postup.
Vše dobré, Marek Anděl.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.