Přihlášení

Jak zahnal AB sám sebe do kouta

19. 4. 2018 | Ondřej Veselý | Diskuze (10) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Po tomto zřejmě posledním pokusu sestavit vládu s demokratickou stranou, jsou v podstatě tři možnosti.

 

Není žádným tajemstvím, že vládní jednání o vzniku srozumitelné vlády mezi ANO a ČSSD skončila fiaskem. I přes nervózní prohlášení AB je každému jasné, že to, co pro všechny strany (s výjimkou KSČM a SPD) představuje zásadní problém, tedy trestně stíhaný oligarcha vedený ve svazcích StB v čele vlády, je pro ANO (zatím) nepřekročitelná podmínka. Po tomto zřejmě posledním pokusu sestavit vládu s demokratickou stranou, jsou v podstatě tři možnosti. Jako první se nabízí přenos „ďábelské koalice“ fungující na sněmovní úrovni do vlády, kde se dá ovšem očekávat, že koalice ANO, SPD, KSČM by nejenom vyhnala daleko více lidí do ulic, ale hlavně by způsobila i rozkol v poslaneckém klubu ANO. Další možnost zmiňovaná AB tedy předčasné volby vlastně ani možností není, protože lze stěží očekávat, že se po volbách něco zásadního změní. ANO by volby s největší pravděpodobností opět vyhrálo, ale 101 mandátů by nemělo a v jeho čele by stále byl jediný kandidát na premiéra již zmiňovaný trestně stíhaný oligarcha vedený ve svazcích StB. Poslední a nejvíce státotvorná možnost je tedy zřejmá. AB by se musel vzdát svých velmocenských ambicí a rezignovat na svou účast ve vládě. Srozumitelná vláda s důvěrou by pak vznikla v řádu měsíců a možná i týdnů. Ať již pravicová (s ODS) či levostředová (ČSSD, KDU – ČSL, STAN), anebo středově protisystémová (Piráti a zřejmě STAN).

 

0
0

Diskuze k článku +

19. 4. 2018 (07:46)  –  Zbyněk Konvička

0
0

ahoj Ondro,

četl jsem se zájmem tvou analýzu aktuálního stavu povolebních jednání. Andrej Babiš dle mého nikdy nechtěl de facto žádnou koalici, jen vy, tedy ČSSD, přestože máte již jednu tristní zkušenost s oligarchou, jste mu skákali na vějičku a chytali jeho kvazi nabídkové balónky. Jemu tato situace vcelku vyhovuje, přestože nemá jeho vláda důvěru, co potřebuje, tak s komunisti či Okamurovci vždy v klidu prohlasuje co chce, tak o co go? Variant je více než tři myslím, a Piráti je zmiňují. Aniž by měli ambici sápat se po ministerských křeslech, dokážou si představit vládu expertů, které by nominovali jednotlivé strany, samozřejmě bez Andreje Babiše.

A propós, čím jsou Piráti protisystémovou stranou? Tím, že chtějí narovnat politické prostředí a kulturu? Tím, že chtějí, aby byla politika transparentní a čitelná? Tím, že mechanismy, které v prvé řadě uplatňují sami na sobě, jsou především protiklientelistickou a protikorupční stranou s jasnými demokratickými principy?

Není protisystémové spíše to, co se odehrávalo za vlád ODS + další nebo ČSSD + další…??? Rozuměno řada korupčních kauz a skandálů, které politický systém znedůvěryhodnily natolik, že umožnily nástup k moci oligarchy Andreje Babiše?

Díky za odpověď;) a měj pěkné dny

Zbyněk

Odpovědět

19. 4. 2018 (08:01)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Zbyňku, pokud jde o Piráty, tak protisystémová strana se podle mého projevuje tak, že neuznává zavedený systém, tento boří, dehonestuje a označuje ho za škodlivý. V případě Pirátů se to projevuje na hodně věcech. Za zásadní, v jejich případě, však považuji systém vyjednávání. Systémové je, že pro svůj nápad získáváš podporu v rámci jednání s jinými politickými partnery (tedy pokud nemáš většinu). To Piráti odmítají a označují to za politický lobbing. Můžeme si samozřejmě říkat, jak je to super. Výsledkem nicméně je, že úspěšnost Pirátů s jejich návrhy je poměrně tristní. Nicméně uznávám, že daleko šílenější je protisystémovost hnutí ANO. Na rozdíl od Pirátů skvěle ovládají politický lobbing. Jejich "problém" spočívá v naprosté absenci myšlenek a idejí, na kterých chtějí stavět. Chceme-li politického programu. Takže se mohou domlouvat v podstatě se všemi stranami, protože jsou připraveni převzít program kohokoliv. V tomto směru mají vlastně jen dva mantinely. Aby to nevyhnalo lidi do ulic, a aby to neohrozilo podnikatelské aktivity AB.

Odpovědět

19. 4. 2018 (10:42)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Ondro,

v jakém konkrétním případě Piráti boří zavedený systém?

Jestli máš na mysli systém neprůhledné politiky klientelismu a kmotrů, tak za mě jedině dobře.

Naopak si myslím, že do systému začali Piráti vnášet více světla;), což chápeme, že se zavedeným a léta utužovaným praktikám jistých politiků nemusí úplně zamlouvat:)

Koho nebo co Piráti dehonestují?

Tím, že určité věci v systému demaskují a upozorňují na věci, které jsou mimo mísu? (Např. Otevřený dopis Pirátů upozorňuje na předražené IT systémy MPSV … https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/otevreny-dopis-piratu-predrazene-it-v-mpsv.html

Ohledně politického lobbingu sis tak trochu odpověděl sám. My tzv. lobbistická setkání zapisujeme do registru lobbistických kontaktů na pirátském fóru, kde se dá vše historicky dohledat. Jsme transparentní a otevření. Nemáme potřebu "kout pikle" za zavřenými dveřmi.

Co se týče Babiše a ANO, souhlas, marketing zvládnutý mají – politika samotná obsah nemá, a vykrádají programy všech možných stran, včetně nás – Pirátů, byť si to přemodifikují zase k obrazu svému.

Odpovědět

19. 4. 2018 (12:36)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Zbyňku, už jsem ti odpověděl. Chápu, že jako člen strany, ji budeš hájit :) Nicméně opakuji, že součástí demokratické politické kultury, je také politické vyjednávání. A pokud jej Piráti označují za něco škodlivého, až odpudivého, tak je to sice marketingový tahák, ale politický nesmysl.

Odpovědět

19. 4. 2018 (12:51)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Ondro,

a kde jsi na to prosím tě přišel? Že Piráti nevyjednávají? Že vyjednávání považují za něco ošklivého a odpudivého?

To, že máme nějaké hranice, které jsme stanovili celostátním fórem jako povolební strategii, které se držíme, a kterou jsme zveřejnili jako jediná strana asi dva měsíce před sněmovními volbami, je dle mého naprosto ok a v pořádku;)..držíme kurz;)

Sám dobře víš, že naši poslanci a poslankyně pracují s ostatními členy stran ve všech výborech a tam je vyjednávání přece denním chlebem:)))

marketing jede Andrej Babiš, my jedeme otevřenou politiku;)

Odpovědět

19. 4. 2018 (14:09)  –  Luděk Blaha

0
0

Možná by bylo dobré zamyslet se nad tím, co je politické vyjednávání, a co jsou politické čachry. A v čem spočívá rozdíl mezi nimi. Tak třeba, pokud je z nějakého jednání učiněn zápis, který je veřejně dostupný, pak se nejspíš jedná o to vyjednávání. Pokud se ale ani neví, že nějaké jednání proběhlo, mohlo by se jednat spíš o ty čachry. Viz např.
https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?f=570&t=13315
Čachry pak mohou dopadnout tak, že někdo, aby se udržel u moci, přizve k vládnutí byť na radnici svého politického protivníka, a pak hořekuje, že jej dotyčný při nejbližší možné příležitosti z toho vládnutí vystrnadil.

Odpovědět

20. 4. 2018 (08:39)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Piráti samozřejmě vyjednávají – on-line. A to je dost potíž. Nicméně doporučuji sledovat kolik toho s tímto přístupem vyjednali. To, že toho není mnoho prostě není náhoda.

Odpovědět

20. 4. 2018 (10:19)  –  Luděk Blaha

0
0

Přijít s vyjednáváním do prostředí, kde se vesměs už jenom čachruje, není pozice jednoduchá, ale není beznadějná. Všechno chce svůj čas. Třeba ta průběžná sněmovní realityšou ve stylu 'Prostřeno' či 'Výměna manželek' přestane lidi bavit.

Odpovědět

21. 4. 2018 (11:55)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Piráti často řeší věci on-line, protože se do jednání může zapojit celá základna členů z celé republiky a navíc je jednání otevřené a transparentní na Pirátském fóru, což jiné strany bohužel nedělají nebo neumí nebo nechtějí dělat.

Současně ale vyjednávají řadu věcí a hlavně s jinými stranami off-line jako jakékoliv další partaje. Říkat, že vyjednávají pouze on-line je klišé… se na mě Ondro nezlob;)

To, co se Pirátům daří vyjednávat a o co usilují je nejlépe sledovat přímo u zdroje – nejlépe na www.pirati.cz
nebo www.piratskelisty.cz

nebo na webech jednotlivých krajů či místních pirátských sdružení;)

Odpovědět

19. 4. 2018 (13:40)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobré odpoledne,
ejhle, jak okresní formát najednou bude radit celému státu.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.