Písecké koalici došly zdroje
Pokud tedy vyjdeme ze skutečnosti, že koalici došly (personální) zdroje, i přes její ujišťování, že se věci dělají společně s opozicí, nebude v opozici vhodné kandidáty na uvolněné pozice hledat ani náhodou, a v současném vedení města není prostor pro předání investic a rozvoje, pak nám, ať se nám to líbí nebo ne, vyjde, že duplicita funkcí místostarosty Knota je jedinou šancí, aby volební období do r. 2018 doběhlo v Písku nikoliv úspěšně, ale alespoň ne tragicky. Ve svých úvahách jdu dokonce tak daleko, že jsem připraven navrhnout, aby v kompetenci místostarosty Knota zůstalo i hospodaření města. To považuji za natolik zásadní, že si Písek otřes v této oblasti nemůže dovolit.
Zatím ještě ne finanční, byť už se na nejbližším zastupitelstvu bude projednávat úvěr 200 mil. Kč na bazén, který slavně prošel těsnou většinou 14-ti hlasů. Nemluvě o tom, že ještě není dokončen projekt, natož aby se dala vyhlásit soutěž. Ale slavná pracovní skupina je zřejmě s prací napřed.
Poněkud skrytý v záplavě jiných materiálů je bod 8, nazvaný „kompetence starosty a místostarostů“. Tímto materiálem je reagováno na skutečnost, že první místostarosta Josef Knot (TOP 09) zaujal pozici 1. náměstka hejtmanky Jihočeského kraje a je tedy nutné, aby si pro výkon obou funkcí v Písku poněkud uvolnil ruce.
Výsledkem má být, že na místo prvního místostarosty pustí Jiřího Hořánka (ANO) a předá část kompetencí tak, že paní starostka převezme oblast hospodaření města a místostarosta Hořánek oblast dopravy. Vedle toho předpokládám (což z materiálů nevyplývá), že místostarosta Hořánek převezme také městské organizace dosud spadající do sféry místostarosty Knota.
Musím se přiznat, že jako Písečák z takového postupu příliš nadšen nejsem. Paní starostka má zjevně již nyní starostí se svými současnými kompetencemi až nad hlavu a hospodaření města je natolik rozsáhlou sférou, že v mnohých městech je jedinou kompetencí uvolněného zastupitele. Jsem proto přesvědčen, že není v silách paní starostky další takový nápor zvládnout.
Trochu klidnější jsem u pana místostarosty Hořánka, který si svou pozici vskutku užívá a srdnatě se drží hesla: „Kdo nic nedělá, nic nezkazí.“ Zatímco u oblastí, které dosud řídil (zejména majetku, veřejných zakázek a bezpečnosti), je takový postoj ke škodě věci, nové kompetence, která má získat, jsou do značné míry samostatné a personálně solidně obsazené, takže bude naopak velmi žádoucí, aby do nich svými „nápady“ zasahoval co nejméně. A to je jistě v silách pana místostarosty. Horší samozřejmě je, že bude prvním zástupcem města v době (pohříchu velmi časté) nepřítomnosti paní starostky. Toho se trochu obávám, protože takový reprezentant v očích partnerů města vytváří předobraz celého města. A nebudeme si nic nalhávat, Písek má určitě na daleko více.
Otázkou zůstává to, co běhá v hlavách nás všech. Je v pořádku a žádoucí, aby první náměstek hejtmanky zároveň zastával pozici místostarosty Písku s tak důležitou kompetencí, jako jsou investice a rozvoj města? Pokud bychom si takovou otázku položili obecně, pak by zřejmě odpověď zněla jako jednoznačné NE. Jenže… Jsme v Písku, kterému vládne nesourodá koalice šesti, a dnes dost dobře možná i více, stran. Nejen ze samotného návrhu na rozdělení kompetencí je pak vidět, že koalice je v zastupitelstvu obsazena lidmi, kteří buď nemají dostatek schopností pro výkon uvolněné funkce, nechtějí ji dělat, nebo nemají dostatečnou podporu a často kombinují víc (nebo všechna) těchto negativ. A ačkoliv jsme se s místostarostou Knotem často střetávali a stále střetáváme, což není ani tak dáno rozdílnými politickými subjekty, které reprezentujeme, na což se v Písku opravdu většinou nehraje, ale různým světonázorem, musím uznat, že byl jediný, kdo se, od komunálních voleb v r. 2014, snažil pomáhat alespoň udržovat setrvačnost úspěšných let 2010-2014. Bez tohoto udržování by už v Písku nastal kolaps a ztráta 4 let je pro město, které se chce rozvíjet, a tím Písek nepochybně je, opravdu velká.
Pokud tedy vyjdeme ze skutečnosti, že koalici došly (personální) zdroje, i přes její ujišťování, že se věci dělají společně s opozicí, nebude v opozici vhodné kandidáty na uvolněné pozice hledat ani náhodou, a v současném vedení města není prostor pro předání investic a rozvoje, pak nám, ať se nám to líbí nebo ne, vyjde, že duplicita funkcí místostarosty Knota je jedinou šancí, aby volební období do r. 2018 doběhlo v Písku nikoliv úspěšně, ale alespoň ne tragicky. Ve svých úvahách jdu dokonce tak daleko, že jsem připraven navrhnout, aby v kompetenci místostarosty Knota zůstalo i hospodaření města. To považuji za natolik zásadní, že si Písek otřes v této oblasti nemůže dovolit.
Otázkou pak zůstává, co dál. Za necelý rok a půl nás v Písku (ostatně jako v celé ČR) čekají komunální volby. Personálně vyčerpaná koalice zřejmě přijde, minimálně u kandidátů na uvolněné pozice, o Josefa Knota a navíc již nebude mít téměř nač navázat, kromě potencionálního průšvihu jménem plavecký bazén a pomalého kolapsu kulturní oblasti. Možnosti jsou zřejmě pouze dvě. Buď současná koalice uhájí své pozice a pak se Písek na 4 roky v podstatě zastaví. Ostatní města, která nás sice za necelé tři roky doběhla, ale stále nám ještě koukají na záda, pak Písek přejedou jako Usain Bolt Pepka Vyskoč. Nebo dojde k razantní obměně vedení města, které zapracuje na udržení náskoku Písku a dokáže vyřešit kostlivce, které mu současná koalice zanechá. Výhodou je, že osud města je v rukou Píseckých, nikoliv pouze současné koalice. Bude nás ale muset přijít k volbám více než 37,15%.
JUDr. Ondřej Veselý
zastupitel města za ČSSD
Diskuze k článku
"…je tedy nutné, aby si pro výkon obou funkcí v Písku poněkud uvolnil ruce."
Pardon, nechci tahat za slovo, ale pokud tomu dobře rozumím, měla by být věta napsána spíš
"…je tedy nutné, aby si pro výkon obou funkcí poněkud uvolnil ruce v Písku."
To by jinak vykonával obě funkce v Písku, a musel by si ruce uvolňovat někde jinde. Třeba v mimopracovní době.
Vždycky jsem si myslel, že uvolněný zastupitel je uvolněn proto, aby se mohl výkonu svého zastupování občanů věnovat cele. Pokud si k výkonu jedné funkce může bez problémů přibrat závazky plynoucí z další funkce, pak buď to předchozí uvolnění bylo předimenzované, a nebo ta další funkce moc energie a času nespotřebuje.
To jsou skutečně personální možnosti koaličních stran až tak vyčerpané?
A co až se krom místostarostování a místohejtmančení začne od října i poslancovat?
Aby to nedopadlo jako v tom zvětralém vtipu o filosofovi, který se manželce vymluvil na milenku a milence na manželku… aby mohl v klidu studovat spisy svých kolegů.
Je dobré zde připomenout, že pan Veselý jako starosta Písku odmítl petici téměř VŠECH píseckých architektů proti stavbě akvaparku pod hradbami (http://www.piseckysvet.cz/petice/petice-k-zameru-vystavby-noveho-bazenu). Projekt, který by znamenal zdevastování poklidného okolí současného plavečáku prosazoval dál bez ohledu na odbornou i širokou píseckou veřejnost. Teprve referendum tento plán zastavilo. Nemohlo ovšem zastavit projekt jako takový, mohlo jen odmítnout jeho lokalitu, proto jsme teď u výběru nové.
"Měli několik let, aby se k problematice umístění plaveckého bazénu vyjádřili. Zkoumání nových lokalit vhodných k výstavbě plaveckého bazénu by rekonstrukci oddálilo o několik let,” prohlásil pan Veselý k petici architektů proti bazénu (http://pisecky.denik.cz/zpravy_region/architekti-sepsali-petici-postavte-bazen-jinde.html). Nyní, když je lokalita vybrána, architekti nemají nic proti, veřejnost nepořádá referendum, stavět se může začít v horizontu měsíců, tak od pana Veselého slyšíme návrhy na nové lokality (kasárna), a náhle mu vůbec nevadí, že by se tím výstavba bazénu oddálila o několik mnoho let – náhle mu přijde rozumné čekat.