Přihlášení

Referendum neschválili, ale stejně proběhne

23. 8. 2018 | Ondřej Veselý | Diskuze (12) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Na posledním zastupitelstvu Písku (bohužel jsem tentokrát nemohl být), byla řada zajímavých bodů. K těm nejhvězdnějším jistě patřil návrh kolegy Tylla na uspořádání nového referenda o bazénu, tentokrát o tom, který se má stavět pod lesárnou. O zajímavý bod šlo hned ze dvou důvodů. Jednak byl potvrzením rozkolu koalice nejen radniční, ale i volební Pro Písek, když zejména Jihočeši 2012, VPM a stranická kolegyně předkladatele, chtějí prosadit tento předražený monument stůj co stůj, kdežto střídměji uvažujícím členům obou koalic je jasné, že jde o naprostý nesmysl. Jednak v tom, že rozhodnutí o uskutečnění referenda nebylo přijato, jenže ono stejně proběhne.

Za necelé dva měsíce nás totiž čekají volby do zastupitelstva města a je zřejmé, že téma bazénu bude opět jejich důležitým hybatelem. Navíc volič, jako jakýsi účastník referenda o bazénu, bude mít široký výběr politických subjektů zleva doprava jak v případě, že o předražený monument za minimálně 356 milionů stojí, tak v případě, že jej považuje za naprostý nesmysl, který město Písek na dlouho zasekne a nic moc mu nepřinese.

Pro příznivce stavby bazénu se k volbám nabízí KSČM, ANO, Pro Písek, Písek sobě, Svobodní a Patrioti. Pro odpůrce stavby a příznivce rekonstrukce stávajícího bazénu se nabízí ČSSD, KDU-ČSL a Piráti. Neznámým je pro mě postoj ODS (jejich současný zastupitel Z. Kulič, který bazén srdnatě podporuje, již na kandidátce není) a SPD.

Nové volby prostě budou opět o bazénu. Pokud většinu získá první skupina stran, voliči rozhodnou o tom, že se postaví minimálně 2x předražený monument a v Písku se několik let (stejně jako poslední 4 roky) nebudou opravovat komunikace, revitalizovat parky a udržovat pořádek a čistota ve městě. Pokud vyhraje druhá skupina, opraví či rekonstruuje se stávající bazén a Písek se opět vrátí ke zvelebování veřejného prostoru. Rozhodnutí je na nás, Písečáci.

JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Diskuze k článku +

23. 8. 2018 (08:08)  –  Dita Žlábková

0
0

Dobrý den, pane Veselý, domnívám se, že otázka voleb není tak jednoduchá, jak ji popisujete. Peripetie s bazénem se táhnou x let a dá se říct, že svůj podíl nesou všechny strany, které píseckým zastupitelstvem prošly. Ač jsem pro variantu rekonstrukce stávajícího bazénu, nebudu volit podle vašeho manuálu. Jsou i jiné okolnosti, které před volbami vezmu v potaz. Mezi ty pro mě nejdůležitější, patří politický postoj a kvalita kandidátů v jednotlivých stranách. Bazén v Písku se bohužel stal pouhým prostředkem sbírání předvolebnich bodů.

Odpovědět

23. 8. 2018 (09:24)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Dobrý den, Váš postoj pochopitelně respektuji a dokonce jej považuji za velmi moudrý. Nicméně je třeba si uvědomit, že rozhodnutí o tom, zda se bude stavět bazén podle stávajícího projektu či nikoliv, ovlivní chod Písku na řadu dalších let. Nejde ani tak o stavbu jako takovou, ale o to, kolik bude stát. A pokud na ni skutečně vydáme téměř 400 mil. Kč (bez DPH), je zřejmé, že nejenže vyčerpáme veškeré finanční rezervy, které ještě zbývají, ale budeme se muset zadlužit. Což by znamenalo, že Písek čekají chudá léta, bez možnosti investovat do veřejného prostoru, pořádku, zeleně, komunikací… Bazén za 400 mil. pro město velikosti Písku není proto jen nemístný luxus, ale naprostá zhůvěřilost.

Odpovědět

23. 8. 2018 (10:34)  –  Dita Žlábková

0
0

Na posledním jednání zastupitelstva i zde na Píseckém světě jsem svůj názor vyjádřila. Myslím, že je z něj více než zřejmé, že si vše o čem píšete, plně uvědomuji. Nicméně, v otázce bazénu jsem už opravdu nedůvěřivá a jakákoliv prohlášení (zejména teď před volbami), vidím jen jako sbírání bodů, a jak jsem se mohla mnohokrát přesvědčit, takovéto předvolební sliby, zůstávají zpravidla nesplněny (bez ohledu na to, která strana je slibuje).

Odpovědět

23. 8. 2018 (09:24)  –  jiří Mládek

0
0

Já bych to s tím volebním "referendem" také neviděl tak černobíle. "Předražený monument" atd. – to samé se dalo říct před minulými volbami o lávce u Václava. A bác, prosadili nám jí ti kteří ji před volbami odmítali.

A ohledně vašeho "volebního manuálu". Nechť se vyjádří někdo od Svobodných jaké je stanovisko strany. Ale já jen vím že nejeden z předních představitelů strany bazén pod lesárnou odmítá…

Odpovědět

23. 8. 2018 (09:49)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

U Svobodných vycházím z jejich spojení s Patrioty, kteří jsou součástí koalice a jako takoví podporovali stávající projekt. Bez nich bychom do tak nesmyslných konců došli jen těžko. Pokud došlo k razantnímu názorovému obratu, tak jsem jej nezaznamenal.

Odpovědět

23. 8. 2018 (22:19)  –  Ing. arch. Radek Boček

0
0

Už naše babičky říkali – LEPŠÍ DRZÉ ČELO NEŽ POPLUŽNÍ DVŮR. K článku JUDr. Veselého si dovolím připojit 5 poznámek:
Ad 1. Ve společném programu Svobodných & Píseckých patriotů do voleb 2018 je jasně uvedeno, hned jako 1. bod našeho desatera, „Ukončíme projekty jako plavecký bazén, pokud to smlouvy dovolí, pokud ne, dokončíme je se skřípěním zubů a se snahou o max. úspornost jejich dalšího provozu“. Staří se podívat na naše FCB profily.
Ad 2. Právě JUDr. Veselý starosta v roce 2014 nejvíce před komunálními volbami podporovat ekonomické nesmysly a vlastní pomníčky typu Pleskotovi lávky, bazénu, knihovny, a když si někdo dovolil na jednání ZM hlasovat proti, třeba já, bylo zle a velmi rychle jsem byl, byť v tu dobu místopředseda MO ČSSD, ze socdem demokraticky vyhozen – i díky tomu vznikli Písecký patrioti, za což mu nyní zpětně děkuji.
Ad 3. Svobodní v dnešním zastupitelstvu fakt nikoho nemají! No vážně. Bohužel. Tedy opravdu nemohou podporovat bazén. Jak prosté…
Ad 4. Ano, Písecký patrioti mají 2 zastupitele a jednoho radního. Míra Sládek už za nás nekandiduje, mj. proto, že jsme v programu měli „vnitřní zákaz“ deficitního hospodaření města a podporu těchto pomníčkových nesmyslů (lávka, bazén, knihovna). Míra Krejča podporoval v delším časovém horizontu umístění plaveckého bazénu do Žižkových kasáren, příp. i včetně nové sportovní haly, a to máme v programu i nyní. Ale až na to město bude mít našetřeno – bez zbytečných půjček. Do té doby, ať i cenu 20x levnější rekonstrukce, slouží stávající plavečák pod hradbami jako doposud.
Ad 5. Pokud se sejdeme v novém zastupitelstvu, bude mi jistou satisfakcí podpořit návrh JUDr. Veselého na ukončení investic do přípravy bazénu v lokalitě pod lesnickou školou – bez ohledu na bod 2.
---
Chápu, že je třeba přitáhnout pozornost, nejlépe plamennou diskusí. Proto se předem a upřímně omlouvám všem dále reagujícím. Své argumenty jsem shrnul, doufám že racionálně a otevřeně do 5 bodů, a dále k tomu nebude nic dodávat – opravdu to, prosím, neberte jako projev arogance, jen se nechci účastnit jitření emocí za účelem zviditelnění se před volbami.

Odpovědět

24. 8. 2018 (12:49)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Rád vidím, že Patrioti (možná pod vlivem Svobodných) prozřeli a bazén za 400 mil. v dalším volebním období podporovat nebudou. Možná se dočkáme toho, že tento nesmyslný projekt opravdu skončí v propadlišti dějin.

Na další invektivy Radka Bočka reagovat nebudu. Je zřejmé, že jak politicky, tak lidsky jsme každý úplně někde jinde.

Odpovědět

24. 8. 2018 (00:39)  –  Luděk Blaha

0
0

Nu, dobrý pokus, pane Veselý.
Troufám si tvrdit, že tyto volby nebudou o bazénu. Nebudou ani o tom, či onom. Tyto volby budou zase jen o Zlatém slavíku. A nebo v té dnešní překotně měnící se době o Superstár. Hlasy se budou převážně dávat jako tip na toho, kdo by to asi tak nějak mohl vyhrát a s nezanedbytelnou mírou fandění. Jakože šály v klubových barvách a hlasem mocným NAŠI, NAŠI…
Politické strany, hnutí a všelijaká uskupení moji důvěru nemají obecně. Až na pár výjimek jsou lidé použitelní pro rozhodování o podstatných věcech vesměs až na nevolitelných místech. Svůj hlas dám proto konkrétním lidem, které znám a kterým bych mohl i věřit, jedno u kterých tatrmanů a taškářů jsou uvedeni. Jen si nejsem jist, jestli najdu takových lidí dvacet sedm.

Odpovědět

24. 8. 2018 (15:39)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

V době kdy byl Ondra Veselý předsedou MO ČSSD a Radek Boček byl místopředsedou, tak v této době jsem byl vyřazen na delší dobu z dění v ČSSD v důsledku operace srdce. První zpráva kterou mi přinesli členové ČSSD byla, že Ondra na schůzi prohlásil : " Pokud chcete, abych byl na kandidátce jednička tak nesmí být Boček na kandidátce ". My jsme mu to od hlasovali. Do dnešního dne to pokládám za politickou chybu. Radek Boček byl spolehlivou druhou pákou proti neomylnosti a solitérství Ondry Veselého. Současně i zpětná vazba, tedy vazba ve prospěch věci.
Radek Boček požádal o možnost, aby byl na jiné kandidátce a následně byl vyloučen z ČSSD, tak to jsem již zažil bezprostředně.
Takže to kde je Radek Boček politicky tak lidsky je z 80% procent vina JUDr. Ondřeje Veselého.

Odpovědět

24. 8. 2018 (16:35)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Pane doktore, souhlasím s tou částí, že jsem odmítl mít na kandidátce Radka Bočka, protože už jsem neměl sílu ani chuť čelit neustálým podrazům. Vyloučen nebyl proto, že by byl na kandidátce, ale proto, že si založil kandidátku svou, aniž by získal souhlas organizace.

Na rozdíl od Vás ničeho z toho nelituji, protože v tomto volebním období, na rozdíl od toho minulého, zastupitelé (ČSSD) fungují skvěle a tvoří kompaktní tým, který je schopen se normálně bavit a nepodrážet. A volební vítězství se dostavilo také.

Odpovědět

25. 8. 2018 (16:32)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Pane poslanče,
i to co píšete je pravda. Založil si svou kandidátku, protože nedostal od Vás souhlas. Fungujete proto, že ostatní mlčí drží krok a hlavně hlasují.
To všechno nic nemění na tom, že tam kde je jste ho dostal Vy.

Odpovědět

25. 8. 2018 (17:26)  –  Kamil Václavík

0
0

Nevím, zda má být tento článek týkající se bazénu jako pobídka ke komunálním volbám, ale otázku bazénu by mělo příští vedení města, ať již bude jakékoliv konečně dořešit. Je to potřebná občanská vybavenost na rozdíl od některých jak v minulosti, tak v současnosti prováděných drahých akcí, které nejsou pro obyvatele Písku tak nutné.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.