Přihlášení

Sednout si do teplého, uklizeného a „vycpaného“ hnízda vede k nespokojenosti?

28. 6. 2018 | Ondřej Veselý | Diskuze (4) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Paní starostka, ve svém článku „Něco o rozpočtu a finančním zdraví města“ (viz Zpravodaj města Písek č.6), tvrdí, že minulé vedení města snilo ve zchátralém městě na slamníku vycpaném tisícovkami. Jaká je však pravda?

V článku například stojí: „Teprve teď se investuje“. Jsou uváděny projekty, které již byly připraveny minulým vedením k realizaci. Lávka přes řeku Otavu? Kdybyste se svými kolegy neodmítali stavbu lávky v době cca před 4 lety, mohla již stát a mohli jsme se donekonečna procházet z jednoho břehu Otavy na druhý a to za cenu nejméně o třetinu nižší.

Knihu v krásné a moderní knihovně si budete moci přečíst také díky předchozímu vedení města. Již v roce 2013 a 2014 byla totiž započata příprava PD, vyhlášena architektonická soutěž.

Pití čisté vody? Nalijme si čistého vína: stavba vodárny se připravovala již daleko dříve. Ne však tak, aby jímací objekt U Smetáka postavil a následně musel urychleně bourat. O tom však v článku ani zmínka…

A zaplavat si v novém plaveckém stadionu také nemůžeme, i když to dle předvolebních slibů to přece neměl být problém. Nemluvě o tom, že ten, na který čekáme, má být, i přes četné původní deklarace hnutí Jihočeši 2012, o minimálně 100 mil. Kč dražší.

Odpadové hospodářství? Oskaři, ocenění? Vše díky tomu, že byly modernizovány všechny sběrné dvory, byl zaveden sběr biologického odpadu a s ním i vystavěna kompostárna, v centru města instalovány podzemní kontejnery a bylo kolem nich UKLIZENO. O uklizených prostranstvích kolem kontejnerů si teď občané Písku mohou nechat jen zdát.

A navíc:  Ocenění za SMART City? Vzpomínáte na EPC jako bývalá ředitelka ZŠ E. Beneše? Nebyla jste tomuto projektu nakloněna, ale ocenění je fajn, ne? Jen díky předchozímu vedení město každoročně šetří ve školských objektech téměř 3,5 mil. Kč na energiích. A dnes je to in, protože je to SMART!

Nemluvě o celkových (opravdu CELKOVÝCH) rekonstrukcích mnoha ulic, které byly ještě zainvestovány za minulého vedení města. Kolik jich bylo realizováno za vládnutí tohoto vedení? Kde vezme budoucí vedení města prostředky na úhradu vnitřního dluhu v rekonstrukcích ulic, když se chystáte všechny peníze rozfofrovat a ještě město zadlužit?

Přečtěte si závěry oficiálního auditu Moody’s, v jakém finančním zdraví vám spadlo do klína upravené a rozvíjející se město.

A ještě jedna poznámka: Jihočeši a TOP 09 propagovali vyrovnaný rozpočet a brojili proti sebemenšímu schodku v rozpočtu. Z dnešního hlediska se tehdejší „imaginární“ schodky zdají být směšné. A ještě více je směšný obrat o 180°v názoru na výši letošního neuváženého a neuvěřitelného schodku v rozpočtu města. Ano, po nás potopa, hlavně, že si před volbami postavíme pomník s využitím připravených projektů a financí. Hořkobolný úsměv na rtech vyvolává i vysvětlení paní starostky, že  „je  poměrně běžné, že se rozpočtově střídají období přebytků s obdobími schodků“ – vzpomeneme-li si na nekonečné debaty v zastupitelstvu, kdy byl jakýkoliv schodek pro nynější paní starostku (emeritní předsedkyni finančního výboru) jako rudý hadr pro býka…

Svou „výrazně proinvestiční politiku“ může současné vedení města realizovat jen díky zodpovědnému hospodaření jejich předchůdců, kteří uvážlivě vytvářeli onen zmiňovaný „polštář úspor“. Dotace se navíc daří čerpat nejen v posledních třech letech, v dotační politice je město Písek úspěšné dlouhodobě – vzpomeňme si například jen na kompostárnu, Sladovnu, revitalizace sídlišť, odpadové hospodářství, sociální služby, byty DPS nebo na mnohé školské objekty, které se díky podpoře z OPŽP podařilo zrekonstruovat.

Je totiž velký rozdíl mezi uváženými investicemi a megalomanským rozhazováním, jak se píše v závěru auditu Moody’s. Písek je krásné město, doufejme tedy, že nepřijde finanční potopa.

 

Ondřej Veselý, Hana Rambousová, Vojtěch Bubník

0
0

Diskuze k článku +

1. 7. 2018 (18:06)  –  Martin Brož

0
0

S tímto se nedá než nesouhlasit.

Odpovědět

2. 7. 2018 (10:00)  –  Redakce PS

0
0

Myslel jste nesouhlasit, nebo souhlasit?? Tedy souhlasíte s textem, nebo nesouhlasíte? U obého by možná (pro občany a voliče) bylo skvělé, kdybyste jakožto zastupitel napsal stručně proč – obzvláště, pokud tedy nesouhlasíte (jak jste napsal) ;-)

Odpovědět

2. 7. 2018 (10:17)  –  Martin Brož

0
0

Myšleno to bylo tak, že s textem plně souhlasím (až moc záporů možná :) ), tj že už minulá radnice rozjednala spoustu projektů, které se ted jen dostali na světlo boží a bohužel někdo jiný si přivlastňuje zásluhy a naopak hází špínu na druhé (viz Sladovna a ztracený majetek). Stejně tak vnímám, že za minulé období se také investovalo, ale mělo to aspoň hlavu a patu, né žádné zbytečné zdi na Portyči. A jediné s čím tedy asi nesouhlasím je ta lávka, ale to už je dle mého na celém textu to nejmenší.

Odpovědět

13. 7. 2018 (11:24)  –  Pavel Kašpar

0
0

Tak to v životě , bohužel i v komunální politice chodí. Někdo to odpracuje a druhý se následně vyfotí s patřičným úsměvem na tváři stříhajíc stuhu. Když se něco nepovede, tak za to mohou naši předchůdci a pokud je vše v pořádku, děkujeme za gratulace a uznání.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.