Přihlášení

Beseda s představením plánů města podruhé

18. 2. 2023 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Na besedě s představením plánů města v knihovně zazněla i informace, kterou jsem sice slyšela už dříve, ale nebyla tak moc oficiální. Na sídlišti Portyč je dlouhodobě, podle fotek od povodní po léta, neužívaná plocha patřící do majetku firmy OTAVA, výrobní družstvo, kde jsou položeny panely. K čemu místo sloužilo dříve nevím, naopak všichni víme, jak místo vypadalo v době velkých dešťů a povodní, víme, že tudy vede zatrubněný potok Jiher. Využití pozemku je určitě limitováno takzvanou vyšší mocí. Všichni víme, že pozemek byl dlouhodobě prázdný, družstvem nevyužívaný, zde se dá říct zanedbaný.

    Nejsem si jista všemi důvody, pro které se město rozhodlo si tento nevyužívaný pozemek pronajmout. Známe sice odůvodnění pronájmu – pozemek bude sloužit jako plošné parkoviště pro auta obyvatel sídliště Portyč, to ale nemusí být ty opravdové důvody.

   Radě města byl 24.08.2020 předložen materiál https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=34600 , kde se uvádí, že si město Písek pronajme pozemky na dobu určitou 30 let za nájemné ve výši 76.050 Kč ročně + inflační doložka za účelem vybudování a provozování parkoviště pro město Písek od OTAVA, výrobní družstvo. Podle přiložené mapky si město pronajímá celou plochu užívanou jako manipulační plocha i s plochou zeleně vedenou jako zahrada.

Dočteme se, že záměrem města je provést terénní úpravy a zpevnění povrchu a vybudovat a provozovat zde parkoviště pro motorová vozidla.

   Na besedě jsme se dozvěděli, že celá pronajatá plocha nebude sloužit jako parkoviště pro auta, protože tudy vede zatrubnění potoka Jiher. Zvláštní, tohle přece není nijak tajné, o potoku se všeobecně ví. Znamená to, že si město pronajalo pozemky, které vlastně ani nemůže plně využít k účelu pronájmu?

   Protože se na pozemcích po tři roky pronájmu nedělaly žádné úpravy, ani nebyly dosud městem jinak využívány, znamená to, že se zjišťoval stav či vhodnost k účelu pronájmu po dobu tří let a došlo se k tomu, že celá pronajatá plocha nejde využít?

   Letos by se prý měly provést úpravy plochy na parkoviště za 12,5 milionu korun. Ze sdělení na besedě vyplývá, že investice nebude do celé plochy. Na každý pád, pozemky jsou pronajaty na dobu 30 let, bez jistoty, že nadále zůstanou v majetku města, pokud nezůstanou, musí město pozemky upravit do původního stavu. Nu, tyto položky – nájemné a cena úpravy plochy – by se v ceně jednoho parkovacího místa měla jistě odrazit.

   Já stále upozorňuji na to, že jedině stavba víceúrovňových parkovišť pomůže vyřešit problém města plného zaparkovaných aut. Sídlištím to pomůže stoprocentně. A nejen já prosazuji parkdomy, ale město má tohle řešení parkování na sídlištích určeno v územním plánu! Několik let obchází vedení města platný dokument, kterým územní plán rozhodně je, tím, že po městě zabírá zeleň a tvoří různá plošná parkoviště. Tvorba několika míst na parkování, to jsou jen záplaty vedení města na řešení problému, to je jen oddalovaní řešení dopravy v klidu ve městě.

   Netýká se to jen sídliště Portyč, kde se tři roky platí nájem za nepoužívanou plochu, která vlastně ani nepůjde řádně využít na parkování, ale i jiných sídlišť, a vždy zazní argument o drahotě u výstavby parkdomu. Místostarosta Josef Soumar mi napsal v komentáři na tohle téma, cituji:

Ve výsledné ceně se vybudování parkovacích míst odráží opravdu nízkou sumou, za kterou bychom nyní nebyli schopni parkovací dům vyprojektovat, natož postavit

http://www.piseckysvet.cz/vase-nazory/jak-se-bude-parkovat-na-dukle

http://www.piseckysvet.cz/vase-nazory/ke-komentari-k-parkovisti-na-dukle

Tři roční pronájmy a 12,5 milionů nepostačí na projektování? Ou …ouou.

   Jestli se kdy se bude na sídlišti Portyč parkovat na pronajatých pozemcích nevíme, víme, že řešením parkování na sídlišti to není. Namísto neustálého toku investic do nedostačujících plošných parkovišť od doby schválení územního plánu, by mělo dost peněz město projekty na parkdomy na všech sídlištích, určitě by byl nějaký malý za tu dobu již postaven. Vedení města však nemá vůli vyřešit problém jednorázově, raději každoročně odčerpává miliony na záplatování.

   Namísto toho nám nedávno vedení města na besedě v Olympii sdělilo záměr záboru zeleně na sídlišti Dr. M. Horákové v takovém rozsahu a způsobem, že se bude muset ke stávajícím panelákům postavit opěrná zeď (aby třeba nesjel svah, na kterém domy stojí). To je opravdu výhra, obyvatelé získají kus drahého betonu místo zeleně jako bonus k několika málo parkovacím místům. Tady se nikdo nad cenou za vznik parkovacích míst nepozastavil, cena nebyla vyřčena. Ale hádám, že bychom za tu betonovou zeď měli parádní projekt na parkovací dům nebo i domy.

   Fajn, prý je město ekonomicky zdravé, takže si může dovolit platit nájem za nevyužívaný plac, za stavbu plošného parkoviště, za stavbu betonových zdí a dalších plošných parkovišť. Jen se tímhle vyhazováním peněz neřeší ten základní problém – neúměrné parkování aut na veřejném prostoru města.

Kdy přijde doba řešení parkování aut ve městě?

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.