Přihlášení

Candrbáliště v parku

14. 7. 2018 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Ačkoliv v letních měsících se skoro celá lidská populace soustředí na dovolené, někdo musí zajišťovat chod celé společnosti, ať už jsou to lidé zaměstnaní ve firmách s nepřetržitým provozem, nebo třeba radní města. Na jednání rady města se ve čtvrtek bude projednávat přes 40 bodů, já se pozastavím u dvou z nich, samostatně pak u lyžařského svahu.

Komunikace na Jihu. V září se má měnit asfalt v ulici Třída Přátelství a kousek ve Smrkovické. Za prvé jsem zase nikde nezachytila, proč zrovna teď, proč zrovna tady. Prošla jsem se po silnici po celé plánované trase výměny, a i když jsem jen laik, nenašla jsem nebezpečné výtluky, jámy, díry nebo rozsáhlé poškození vozovky. A nebude to levná záležitost, stát bude přes jeden a čtvrt milionu. Přitom v dubnu se v rámci úspor odečetl rovný milion a to právě z rozpočtu určeného na komunikace – u Městských služeb.

Zadavatel jsou Městské služby, takže se vrátím znovu ke zmínce žádosti obyvatel Habeše, kteří čekají na opravu chodníku dlouhá léta a stále nejsou na řadě. Je tu plánovaná oprava komunikace v ulici Sadová, která je taktéž stále odkládána, a takových ulic je po městě jistě spousta. Proč tedy zrovinka komunikace na Jihu dostává přednost přede všemi, notabene když je, ve srovnání s těmi jinými ve městě, v dobrém stavu? Důvody, proč se má měnit povrch této komunikace, mě napadají různé, ale ani jeden z nich není nesjízdný povrch. A tak mi nezbývá, než se tomu divit, pochopit to nejde.

Palackého sady. Přiznám se, že tady jsem úplně vedle. Sice se snažím sledovat dění ve městě, co se kde chystá, co se rýsuje, kdo se o co zasadí a co prosadí. Palackého sady jsem nezachytila, ani v nejmenším jsem netušila, že probíhá nějaká debata o plánu změnit podstatu pořádání akcí v parku. Někdy v květnu se sešla pracovní skupina (nenašla jsem zápis ze schůzky…), která se zabývala možnostmi využití parku pro akce ve městě, respektive, přesunutí akcí z parku na Výstaviště. Závěrem jednání jsou zde tři varianty:

Variantu č. 1 – Nepořádat žádné akce v Palackého sadech

Variantu č. 2 – Pořádat v Palackého sadech pouze vyjmenované množství akcí v rozsahu

Variantu č. 3 – Pořádat dále akce v Palackého sadech, ale vytvořit lepší podmínky pro jejich realizaci

Světe div se, ta třetí se má prosadit, i Kulturní komise ji doporučuje. Co by to pro park znamenalo?

<< Varianta č. 3 –Pořádat dále akce v Palackého sadech, ale vytvořit lepší podmínky pro jejich realizaci

Pozitiva: Místo v centru města bude plně využitelné. V létě poskytne stín při akcích.

Negativa: Park by potřeboval zpevnění komunikací pro zásobování, pořádání akcí a odvoz odpadu, zavedení závlahy, obnovu travního porostu,pozemní osvětlení a nastavení provozního řádu pro vjezd do parku a pořádání akcí v něm, finanční zátěž.

Varianta č. 3. s sebou nese požadavek na investici. Zpevnění ploch odhadují Městské služby Písek, s.r.o. na částku 5-6 mil. Kč. Zavedení závlahy včetně nasákavého zařízení čerpací vody z řeky Otavy odhaduje odbor životního prostředí na částku 4-5 mil. Kč. Provozní náklady zatím nelze vyčíslit. >>

Možná už ve městě není mnoho pamětníků úprav cest v parku. Ve městě se vytrhala kamenná dlažba, kamenné desky, a z nich se vydláždil povrch parku do současné podoby – cesty předtím takhle totiž nevypadaly, pro nové široké cesty se i kácelo. Jestli to samotnému parku prospělo, nebo ne, ponechme prozatím stranou, držme se toho, že je to park. Navrhovaná varianta by navíc z parku udělala candrbáliště. Naprosto by to změnilo charakter Palackého sadů. Pevné cesty pro auta, povolení autodopravy pro zásobování, zvýšené náklady na osvětlení, úklid, svoz odpadků, to je jen malý výčet toho, co se na tuto variantu navazuje. Argument, že by pořádané akce měly v létě stín, to mi přijde jako trefné vyjádření toho, jak se proměny na veřejných prostranstvích odráží na charakteru města. Kamenné dláždění, málo stromů, žádné záhony, vyprahlé město – tak šup do parku. Nikde se nepíše, že by zde došlo ke kácení stromů, protože pokud by se tak zásadně změnil charakter parku, muselo by dojít k jeho bezpečnostním úpravám. Nikde se nepíše, jestli chceme my, obyvatelé města, park natolik změnit! Já osobně jsem pro variantu č. 2, kdy se do parku přesunou akce tak, jako doposud, a určitě nebudu sama.

Začínám mít chaos ve všech těch přeměnách, na které se město chystá. Náměstí změní svůj charakter na klidovou zónu, ale akce se přesunou do parku. Sladovna je multi kulturní, kulturní dům jakbysmet, ale jdeme do parku. Výstaviště je pasé, zabralo ho parkoviště, stromy už tu skoro nejsou, stane se z něj sauna, tak do parku. Nábřeží se nechá jak je, a jinde ve městě je to asi z ruky na pořádání akcí. Jak mi řekli jednou turisté ve městě: kromě centra nás nikdo nezve podívat se na něco zajímavého v jeho jiné části, město se tím smrskne a nemáme důvod se tu zdržet přes noc.

Neodbočujme, chci upozornit na to, že se chystá velmi zásadní proměna území o rozloze 2,5 hektaru, proměna klidového, odpočinkového území na candrbáliště, proměna, která se nás dotkne přinejmenším, za příznivého počasí, proměna, o které jsem se doteď nikde nedočetla, a věřím, že ani většina z vás také ne. Osobně si myslím, že takhle zásadní věc by se měla s občany města diskutovat. Chystá se tu rozhodnutí, které se později bude zase občanovi složitě rozporovat, rozhodnutí, které se plebsu jen oznámí. To mi vadí přinejmenším stejně, jako plánovaná změna Palackého sadů.

 

Zdroje informací:

Komunikace: <<Návrh investiční přípravy rekonstrukcí ulic na r. 2016 –2018:

Důvodem předložení návrhu akcí k investiční přípravě je zajištění stavební připravenosti k vlastní realizaci celkových rekonstrukcí komunikací včetně inženýrských sítí na budoucí období i s 

ohledem i na možnost podání žádostí o případné dotace. Jeronýmova Žižkova 3.etapa Na Houpačkách Harantova Dr. Milady Horákové –úsek před domy č.p. 1648 –1652 Erbenova >>

 

< Ulice Sadová a Sovova (č. 2183598)

Kratochvíl (Neregistrovaný) 16.12.2017 00:46:10

Dobrý den, ulice Sadová a Sovova mají velmi špatný povrch, jsou to krásné a klidné ulice, v jedné z nich bydlím, bylo by velice dobré od města, aby v těchto ulicích udělalo nový asfalt!!!!! Budeme Vám velice vděční! Děkuji za odpověď. S pozdravem Kratochvíl.

Mgr. Irena Malotová (Diskuzní fórum) 2.1.2018 15:44:10 Ulice Sadová a Sovova (č. 2184080)

Dobrý den, Městské služby Písek s opravou ani jedné z těchto komunikací v příštím roce nepočítají. V Sadové ulici je povrch vozovky podstatně horší než v Sovově ulici. O opravě již ale uvažujeme dlouho. Pokud nebude v dohledné době potřeba oprav inženýrských sítí, budeme snažit opravu povrchu vozovky v Sadové ulici zařadit na rok 2019.

Josef Hrádek, jednatel, Městské služby Písek s.r.o. >>

 

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.