Přihlášení

Čas předvánoční

5. 12. 2017 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Vánoční svátky, vánoční cukroví, dárky, advent, to jsou aktuální témata. Dodnes je mi záhadou, jak se po nástupu minulého režimu, který smetl velké množství tradic, svátků a podobných záležitostí, podařilo, v takovém rozsahu, vánočnímu času, třem kovovým nedělím a Ježíškovi celou dobu přežít. Nejspíš nějakým zázrakem.

Já nejsem věřící, tedy necítím potřebu oslavovat náboženské svátky, pokud se mám přiznat, mám problém vůbec oslavovat svátky, ani ty osobní, já nejsem vnitřně nastavená na oslavování. Dříve jsem to řešila tím, že jsem si užívala pohoštění zdarma, často s lahůdkami a nápoji, co si domů všedně nekoupíme. To časem vyprchalo, tak neslavím, jen přijímám gratulace. Vánoce jsem se rozhodla neslavit v 15 letech, později jsem svou tradici pro jiného přerušila, abych se k ní zase po letech navrátila. Prostě jsem nenašla dostatek důvodů, proč oslavovat něco, čemu nevěřím, přijde mi to pošetilé. Celý rok jsem ateista, ale Štědrý den a Velikonoční pondělí se podržím tradice, to před sebou prostě neobhájím. U ostatních lidí to neřeším, to je prostě vaše věc, a nevadí mi, že ne všichni mě chápou.

Pamatuji si prvního Mikuláše na náměstí v režii Jirky Klokočky a Honzy Němce, nejspíš v roce 1997(?), aktéři byli mí známí a kamarádi a že se stala mikulášská tradicí je úžasné. Čertovská družina prošla změnou v krampuse, andělů je houf, jen ten svatý muž je, myslím, po celá ta dlouhá léta tentýž, i poté, co ho spustili po laně a nedojel na pódium (úctyhodné). V našem městě se adventní čas žije společensky, alespoň v posledních letech určitě. Já navštěvovala po „revoluci“ často sousední německy hovořící země, takže jsem měla brzy srovnání. Jasně, že je to tam jiné, u nás jde o návrat k tradici, přesto i dnes, po tolika letech „nové doby“ tomu něco chybí. Většina lidí to shrne – u nich je atmosféra. Nevím, zda je to otázkou právě té víry a přístupu k tomu času s vrcholem zrození Ježíše, ale je to tak, vnímáme tam jinou atmosféru. K té přispívá i postoj města k adventu, tedy ani sebevětší nadšení a profesionalita týmu Cohiba Musica jej nevyrovná, což se ukázalo v roce 2007 – město v rozpočtu na mikulášskou nenašlo dost peněz, mikulášská na náměstí nebyla.

Advent se začne rozsvícením stromku na náměstí, tamtéž se vrátíme za Mikulášem a nastane pauza, kterou vyplní akce mimo centrum a víkendový trh zase jinde, u kostela. Na náměstí, nebo ve středu města se nikdo neschází, atmosféra nenajde zázemí.

Pro srovnání jsem nakoukla do jiných, srovnatelně velkých českých měst.

   Třeba Trutnov, velký jako Písek: << Stejně jako každý rok, i letos čekají na obyvatele Trutnova a jeho okolí vánoční trhy, jenž se postupem času staly nedílnou součástí předvánočních dní. Trutnované budou moci nasát sváteční atmosféru přímo v srdci města, tedy na Krakonošově náměstí, které se stalo nově dějištěm dvoutýdenních trhů. Vánoční trhy se budou konat po dobu 9 dnů, a to od pátku 15. 12. 2017 do soboty 23. 12. 2017. Ochutnat svařené víno, tradiční trdelník pečený na dřevěném uhlí a jiné pochutiny mohou místní každý den od 9 do 18 hodin, s výjimkou posledního dne, kdy budou trhy ukončeny ve 14 hodin. >> Trhy trvají 9 dní, jsou na náměstí, tady se lišíme.

   Kroměříž začíná jinak: << Mikulášský jarmark Od 6. do 10. prosince se těšte na první vánoční akci, která se koná v Kroměříži. Jedná se o mikulášský jarmark. Na Velkém náměstí odpoledne bude připraven kulturní program, na kterém vystoupí děti ze ZUŠ, Mikuláš s čertem a divadlo. Tento jarmark se koná v týdnu po první adventní neděli, která je letos celkem pozdě. Kroměřížský jarmark, který je naplánován od 11. do 22. prosince, se bude konat na radničním dvoře a bude doprovázen zajímavým kulturním programem . >> Trhy také dlouho, sice na radnici.

   Šumperk, po roce 1989 se tu počet obyvatel snížil, je menší než Písek, začne 1. a končí 24. a po celou jsou akce každý den, Točák je rozšířená hlavní třída v centru města: << Vánoce v Šumperku budou zahájeny slavnostním rozsvícením vánočního stromu na „Točáku“ v pátek 1. prosince po sedmnácté hodině. Během slavnostního rozsvícení vánočního stromu příchozí vánočně naladí koledy v podání dětí z mateřské školky Borůvka a poté vystoupí mladá šumperská kapela Trocha klidu. Vánoce na Točáku potrvají tradičně až do Štědrého dne. Obvyklá provozní doba od devíti do jednadvaceti hodin bude letos opět v pátky a na Mikulášský den prodloužena do třiadvaceti hodin. >> Tady se lišíme dost.

   Valašské Meziříčí je počtem obyvatel také menší než Písek: << Vánoce ve Valašském Meziříčí – 1. – 24. 12. 2017 náměstí ve Valašském Meziříčí . Bohatý kulturní a doprovodný program pro děti i dospělé, kluziště, tvořivá vánoční dílna, velký dřevěný betlém, zážitková gastronomie a mnoho dalšího pro obyvatele a návštěvníky města připravila radnice ve spolupráci s Kulturním zařízením města a společností Městské lesy a zeleň. Vánoční strom se rozsvítí v pátek 1. prosince. Kulturní program odstartuje v neděli 10. prosince. Všechny vánoční akce se budou konat na náměstí. >> Lišíme se dost, navíc se mi líbí jejich náměstí (a odbočím, na náměstí je jeden kamenný obchod vedle druhého, jak to udrželi?)

   Nakonec Domažlice, jen 11 tisíc obyvatel: << Již v pátek 18. prosince začínají na domažlickém náměstí tradiční Vánoční trhy… Přesto, že Vánoční trhy končí 23. prosince, část náměstí před radnicí zůstane pro dopravu uzavřená až do 27. prosince, a to z důvodu pořádání dalších kulturních akcí. >> No vida.

Neuzavřu to celé zhodnocením, kde to mají horší nebo lepší, co do místa, a programu, to ponechám čtenáři na výběr. Prohlížela jsem fotky z akcí v ostatních městech, kvůli představě, jak naložili s výběrem místa konání a výzdobou. Tímto příspěvkem jsem chtěla vyjádřit dojem, který poslední dobou mám, že věci, co jdou od srdce, zařaditelné do kolonky sociální cítění, chudnou v programu vedení města. Ta atmosféra žití a prožití mi tu chybí.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.