Přihlášení

Co nevíme o novém bazénu

20. 8. 2022 | Michaela Šťastná | Diskuze (2) | Vaše názory

Jsou městská témata, u kterých si myslíme, že už víme vše, protože jimi žijeme tak dlouho, že se zdá vše potřebné již zodpovězeno. Zdání klame. Třeba u stavby bazénu nám chybí pár informací, vlastně s odstupem času, zásadních informací poplatných i v době vzniku projektové dokumentace nového bazénu.

   Budu vycházet z komentáře čtenářky pod článkem http://www.piseckysvet.cz/vase-nazory/referendum-zruseni-zakazky-bazen-o-tom-se-rozhodne-se-ctvrtek?comment=10494#comment-10494

Zdenka Staňková : Celou dobu sleduji veškeré dětí kolem nového bazénu. Čtu všechny argumenty vedení města, sleduji rozhodování zastupitelstva. Nejsem jistě jediná.

Nevím, zda někoho z kompetentních osob napadly základní otázky v této nejisté době:PRO KOHO JE BAZÉN URČENÝ?? KDO HO BUDE VYUŽÍVAT?

V době, kdy kolem nás slyšíme negativní informace, které se týkají cen energií, vysoké inflace, drahých potravin a dalších životních nejistot….

Zamyslel se někdo nad tím, pro koho by se drahý bazén /cca půl miliardy/ + překvapivá pro mnohé inflační doložka /20 –30 milionů/ vůbec postavil, a kdo by tam chodil?

Když lidi nebudou mít peníze na základní potřeby, rozhodně nepůjdou do bazénu. Navíc – jaké bude nastavené vstupné??? Zamyslel se někdo, jaká by byla v této době režie?

Zamyslel se někdo, jaká by byla jen cena energií? A to má Město mnohem již teď dražší tarif díky krachu smluvního dodavatele. Ze všech stran se skloňuje energetická krize. Na jakou teplotu by se mělo vytápět a ohřívat voda??

Muselo být zvednuté vstupné ve starém bazénu – důvod si uvědomují všichni.

Média nás informují ze všech stran. Doporučuji kompetentním osobám – pusťte si TV, rozhlas nebo si přečtěte noviny.

Vzhledem k tomu, že se tak obrovská investice týká všech občanů města Písku, měli by mít všichni možnost se vyjádřit, ať se to někomu líbí nebo nelíbí.

 

   Souhlasím, odpovědi na tyto otázky nějak nezaznívají, ačkoliv se bazén probírá neustále. Už v době, kdy byla vypracována PD na bazén s názvem plavecký areál, kde by bylo, jak uvádí web města: … vnitřní pětadvacetimetrový bazén s osmi drahami, dětský výukový bazén se skluzavkou, relaxační bazén s teplou slanou vodou a masážními tryskami, vířivku, Kneippův chodník a tobogán dlouhý 112 metrů s vlastním dojezdovým bazénkem. Obsahoval by i wellness část se saunovým světem. Počítal i se dvěma venkovními bazény i brouzdalištěm pro děti. …venkovní bazén – zábavní část se skluzavkou a lezeckou stěnou a hluboká část se skokanským prknem o celkové vodní ploše 390 m²,  vířivka a parní komora, saunový svět se čtyřmi různými saunami a ochlazovacím bazénkem na střeše … jsem si říkala, kdo si naporoučel tyto prvky do projektu a proč. Kdo (za město) vypracoval návrh k zakázce na PD a z jakých požadavků města vycházel. Kdo určil, v jaké podobě bude nová stavba bazénu provedena, kdo určil co bude součástí bazénu, kdo si třeba přál bazén se slanou vodou a tobogán, kdo rozhodl, co bude obsahem wellness části, na základě jakých požadavků byl takto naprojektován bazén, kdo rozhodl, že tohle v Písku potřebujeme mít?

   Protože mi nejde dohledat, že by tak bylo rozhodnuto třeba na základě referenda, nebo na základě požadavků tehdejších uživatelů bazénu. Našla jsem požadavky plaveckého oddílu, ale nejsem si jistá, jestli je jim v projektu vyhověno. Potom jsem našla nějakou zprávu o využití stávajícího bazénu – kurzy, školy apod. – s tím, aby byl pro ně prostor i v novém bazénu. O saunovém světě a slané vodě jsem nenašla nikde nic.

   Tím chci říct, že rozšířením „atrakcí“ v bazénu dochází i k navýšení jeho ceny a zajímá mě, kdo a proč vyhodnotil, že tyto prvky v bazénu Písek potřebuje. Existuje ekonomická rozvaha, nakolik by se navýšila návštěvnost bazénu v Písku u těchto prvků? A existuje nějaký odhad, o kolik se v rozpočtu města navýší položka na provoz bazénu s uvedenými prvky? Vstupné, jakkoliv vysoké, nemůže suplovat pokrytí navýšení nákladů na provoz těchto prvků.

   Na žádném zasedání zastupitelstva jsem v průběhu času nezaznamenala snahu zastupitelů se zaobírat i obsahem naprojektovaných prvků, a to ani po navýšení ceny stavby.

   Není na čase přehodnotit, zda má být vystavěn nový bazén se všemi těmi saunami, bazénem se slanou vodou anebo se má více přiblížit jednoduššímu způsobu užívání, podobnějšímu zařízením stávajícímu bazénu? Doba pokročila a už delší čas není nakloněna k výdajům za zábavu. Z mého pohledu by měl bazén sloužit pro potřeby většiny, tedy k plavání uvnitř i venku. Pokud chce někdo ve vodě skotačit, ať si vyhledá již stávající areály s touto službou.

   Kneippův chodník je vodoléčebná procedura, patřící do lázeňského zařízení, zrovna tak se tam dá zařadit sauna, která nemá žádnou souvislost s užíváním bazénu.

   Pokud se zastupitelé zatím brání referendu a chtějí o budoucnosti bazénu rozhodovat sami, měli by nám také vysvětlit, proč trvají na všech prvcích novostavby bazénu v projektové dokumentaci a jak si představují jejich využití dnes, v tomhle okamžiku a v budoucnosti, protože se musíme zajímat o to, jak jsou nastaveny podmínky v tomto roce, kdy chce vedení města se stavbou začít. Je před volbami a bazén je téma asi všech volebních stran, veřejnost zajímá, jak chtějí udržet provoz nového bazénu v režii města.

 

Použila jsem obr. zveřejněný na: https://www.facebook.com/novybazenPisek/photos/pcb.5284865498300471/5284861088300912

Jen malý detail, hlubší bazén je prý pro skoky do vody- odkud se bude skákat?

 

 

0
0

Diskuze k článku +

20. 8. 2022 (23:19)  –  Luděk Blaha

0
0

"Existuje ekonomická rozvaha, nakolik by se navýšila návštěvnost bazénu v Písku u těchto prvků?"

Jen připomenu, že v dobách provozuschopného venkovního bazénu, kdy bylo plno i bez obdobných prvků, by se mohla zvýšit návštěvnost snad jen rozšířením zatravněné plochy. Určitě by se dala dohledat informace o tehdejší průměrné návštěvnosti, popřípadě ji porovnat s návštěvností obdobného zařízení ve Strakonicích, kde jsou tři venkovní bazény pro plavce, neplavce, poloplavce a brouzdaliště. A vůbec by nevadilo, kdyby byly všechny větší, protože bylo plno.
Je tam jeden tobogánek, jedna skluzavka a u toho hrádečku tři takové odrážeče dětských kostrčí. Ty musel navrhnout a realizovat skutečný doveda. Docela by mě zajímalo, co na to říkají tamní pediatři. Dva bufety a dva automaty na kávu a nealko.
Jeden dospělý, jeden důchodce a pět dětiček… celodenní vstupné rovných pět set.

Odpovědět

21. 8. 2022 (11:49)  –  Michaela Šťastná

0
0

Už před referendem byla snaha zvolených, aby se z plavečáku stal aquapark (v jakkoliv velké verzi), což se odrazilo po referendu při tvorbě projektu, do kterého se dostaly prvky, které nejen prodražily celou stavbu, zároveň navyšují provozní náklady stavby. A celou dobu se tváří zvolení, z nichž většina přežila v zastupitelstvu z minulého vol. období, že tohle je jediné možné řešení nové stavby bazénu.

Proto se ptám, jestli není čas se také podívat na projekt a ujistit se, že Písek zvládne provozovat takto "vymyšlený" bazén. Jestli je zjištěno, že ty atrakce navýší návštěvnost bazénu natolik, že má město usilovat o to, aby byly součástí bazénu.
Já si myslím, že nemají být součástí stavby. Jednak si myslím, že provozy všech městských zařízení budou ukrajovat čím dál víc z rozpočtu města a může přijít doba, kdy jejich provoz bude na hraně únosnosti, také si myslím, že bazén má sloužit primárně jiným účelům, přibližně těm, které skýtal starý bazén a věřím, že ke spokojenosti veřejnosti dostačoval. Ti náročnější, toužící po atrakcích, jsou jistě v takové menšině, že by se jim nemělo město podvolovat vysokými náklady na jejich stavbu a provoz.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.