Přihlášení

Dětská hřiště jsou v kurzu

19. 8. 2022 | Michaela Šťastná | Diskuze (2) | Vaše názory

Ve veřejném prostoru si poslední dobou našla místo dětská hřiště ve městě. Hovoří se o jejich počtu, o jejich stavu, o jejich umístění, i o tom jednom nefunkčním dopravním hřišti. I já si myslím, že je to téma jak k debatě, k zamyšlení, hlavně k řešení i přesto, že ne všechna patří městu, nebo že je nenavštěvuji. Ono totiž, co člověk, to názor, představa anebo potřeba. Takže jen okrajově zmíním svůj názor ke hřištím pro děti. Hřiště nepatří do parků, ani ta pro mrňata, zaslouží si vlastní prostor a protože i větší děti hřiště potřebují, vidím jejich absenci kdekoliv ve městě. Ne dětí, těch hřiští.

   V rozpočtu města na letošní rok byla v Kapitole 739 – správa majetku pro hřiště určena částka na investice ve výši 4 500 000 Kč. Nemám představu, kolik peněz bylo do srpna letošního roku již proinvestováno, ale tento měsíc se do hřišť peníze sypou.

 

   Objednávky: Město Písek

- 15.08.2022 objednávka – pérové houpadla a pískoviště Janotova ulice *

   Městské služby Písek s.r.o. za 124 352 Kč

- 15.08.2022 objednávka – multifunkční herní sestava s houpačkou Kompan

   Městské služby Písek s.r.o. za 360 217 Kč

- 12.08.2022 OBJEDNÁVKA – vybudování herního prvku – hrad se skluzavkou Piketo

   Městské služby Písek s.r.o. za 416 361 Kč

 

Je tu dokonce i objednávka z jiného odboru, který neměl dětská hřiště v rozpočtu, přesto:

- 15.08.2022 objednávka – sestava houpaček, výkopové práce a terénní práce

   Městské služby Písek s.r.o. za 110 630 Kč

   Nemám představu, zda se jedná o výměnu herních prvků, o nové herní prvky nebo kde všude se objednané herní prvky umístí či zda se tam opravdu hodí, nemám ani přehled o cenách těch objednaných prvků. To neznamená, že brojím proti těmto objednávkám. I kdepak, jen to načasování mi přijde poněkud úsměvné, jak zapadá do toho, co městem začalo rezonovat.

No nic, výsledek přeci všichni uvidíme.

   Jen si neodpustím malou polemiku k dopravnímu hřišti. Nefunguje delší dobu, není ve správě města, ale klubu, který jej provozoval. Klub patří pod Autoklub a ten vloni na podzim rozhodl o zrušení klubu, od prosince je klub v likvidaci. Po ukončení likvidace bude Autoklub postupovat v souladu se stanovami Autoklubu ČR.

   Nedávno ovšem byla na webu města zveřejněna informace o tom, jak město usiluje o odkoupení hřiště, aby si jej převzalo do správy. https://www.mesto-pisek.cz/mesto-usiluje-o-odkoupeni-dopravniho-hriste/d-45969/p1=29518

   Hele, mám vážné pochybnosti o tom, co je zde uvedeno. Před šesti lety hřiště fungovalo, takže pokud probíhala jednání, kde je jejich výsledek do doby, než provozovatel přestal komunikovat? Nechtěl prodat, i když šel pomalu do úpadku?

   Jediné, čemu z té zprávy na webu věřím je možnost, že město již dříve usilovalo o koupi pozemků patřících klubu, ale ne kvůli dětskému hřišti, nýbrž kvůli prostoru k lávce přes řeku. Časově se to shoduje se stavbou lávky. Jako proč by město usilovalo o koupi a provoz dopravního hřiště v době, kdy bylo funkční? To nám zpráva na webu nevysvětluje. Pochybuji i o dalším jednání města o výkupu pozemků před pěti, čtyřmi nebo třemi lety jen kvůli hřišti, donedávna bylo o hřišti ticho po pěšině i přesto, že hřiště přestalo fungovat, naopak, po tlaku občanů v dotazech u OV Sv. Václav se nejspíš touto cestou zájem o hřiště oživil i na městě.

   Takové hřiště je pro děti důležité, je jedno, kdo jej provozuje, hlavně ať je v provozu. Pokud je hřiště tři roky nefunkční a provozovatel nekomunikuje, mohlo se město dávno rozhodnout, že takové hřiště zřídí samo, na svých pozemcích, za své peníze. Ale to se nestalo. Místo toho se investuje třeba do projektu na kemp u vodárny (mimochodem dobrý plac na hřiště pro místní děti), hřiště mohlo být na místě, kam se plánuje přístavba haly (ta se ještě pořád dá umístit do kasáren a v lepším provedení), peníze se daly na lyžařský svah, na projekty do šuplíku … Tady té šestileté snaze o udržení dopravního hřiště ze strany města fakt nevěřím.

* Tak nějak jsem si celou dobu myslela, že o hřiště v Janotově ulici pečuje na svých pozemcích developer, a podívejme, asi tedy ne.

Foto z kompan.cz

 

0
0

Diskuze k článku +

20. 8. 2022 (23:56)  –  Luděk Blaha

0
0

"i větší děti hřiště potřebují"

Na sídlišti Jih nemají ani nějaký plácek na čutání s mičudou. A tak hrají vybíjenou na chodníku vedle hřiště pro ta mrňata u kruhové obrátky v Truhlářské ulici a třískají s koloběžkami přímo na té obrátce. Viz
https://bit.ly/3K71sMM

Odpovědět

21. 8. 2022 (11:54)  –  Michaela Šťastná

0
0

Nejen na Jihu, ale ani na "Gottwalďáku" a pochybuji, že na Dukle nějaký plácek větší děti mají.
V rámci revitalizace Jihu nedošlo k přeřešení prostoru a umístění nových plácků pro děti, v rámci revitalizace nebylo ani nijak přeřešeno stávající hřiště za školkou, kam chce město umístit hřiště na basketbal, což mi přijde jako výsměch všem dětem na sídlišti.
Zato se vymýšlí, kde ještě ubrat zeleň, pokácet stromy a udělat plošné parkoviště, namísto plánovaných parkdomů, nebo kolik laviček osadit k mlatové cestě.

Na život lidí bez volebního práva na sídlištích se všeobecně nehledí, motoristům se zacpe pusa sem tam zničenou zelení na parkování, jinak se na sídliště pohlíží jako na noclehárny, kde lidé netráví volný čas.
A nejsou to jen děti a mládež, ale na seniory na sídlištích se ohledy taky zrovna neberou, viz lávka na Jihu, kterou město nechalo doslova rozpadnout a namísto ní vytvořilo i pro seniory nepřekonatelnou překážku v podobě schodiště. Jasně, obtížně se pohybující senior si mohl obejít půl sídliště jako rodiče s kočárky, aby se dostal tam, kam mu kdysi cestu usnadnila lávka!
Při podlomeném zdraví nebo jen stářím omezenou fyzickou kondicí je každý krok navíc námahou, kterou se máme snažit seniorům ulevit, ne jim ještě víc naložit.
Fajn, taky slevím, čtvrt sídliště museli obcházet a dneska jim po svahu vede stezka odvahy, protože ne každý se cítí jistý na tom slalomu svahu u školky.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.